• 1 haftalık kullanım ile yorumlarımı paylaşabileceğim otomobil. baştan belirtmem gerekir çok arabadan anlayan biri değilim.
    arabaya gelecek olursak, beklentilerimi karşılamış bir arabadır. aldığımız araç 1,2 tsi 105 ambition modeli. motoru bana göre yeterli, hızlanması ve performansından kesinlikle memnun kaldım, özellikle yüksek hızlardaki performansı beklentimi aştı. konfor ve kullanımı ise b sınıfı bir araca göre kesinlikle üst seviyede. vites geçişleri, debriyajın yumuşaklığı, hill holder vs şehir içi kullanımında kesinlikle yormuyor. şehir dışında yüksek hızlarda da rüzgar sesi olsun, konfor ve yorgunluk hissi olsun yine b sınıfı araca göre beklentileri fazlasıyla aşıyor. donanımına gelirsek yine b sınıfı araca göre üst seviyede diyebilirim, zaten konsol ve direksiyon bölümleri volkswagen apartma. orta bölmede bol bol saklama yerlerinin olması, kontrollere erişimin kolaylığı, malzeme kalitesi, ses sitemi başarılı. burada söyleyebileceğim tek eksiklik şoförün sadece 2 ön camı kumanda edebilmesi, arka iki cam kumandasının bulunmaması (ne kadar eksiklik kişiye göre de değişir tabii). genel özelliklerine bakarsak iç hacim fazlasıyla geniş, özellikle arka yolcu bölümü abartmıyorum bildiğin c sınıf boyutlarında. bagajına bir şey söylemeye gerek yok, bu arkadaş sedan görünümlü ama hatchback kullanımlı bir araç olduğu için (arka cam bagaj kapağı ile birlikte kalkıyor anlayın işte anca böyle tarif edebildim) bagaj kapasitesi bildiğin hayvani boyutlarda, arka koltukların birbirinden bağımsız yatırılması ise olayı daha da hayvanlaştırıyor. yakıt tüketimine gelirsek ise nisan 2013 benzin fiyatına göre konuştuğumda ilk 700 km tüketimi 28 kuruş/km. ki bu 700 km genel olarak şehir dışı 150 km/hr ortalama ve ek olarak geçen cuma akşamı çılgın trafikte neredeyse 2 saat boyunca dur-kalk şeklinde istanbul'un baştan başa geçilmesi ile yapıldı. yani sabit 90 km/hr değil, gerçekçi bir rakam diyebilirim. tabii bu düşük yakıt tüketiminin başlıca etkenlerinden biri aracın 6 ileri vitesli olması.
    özet olarak kimse aldığı mali kötülemez ama dürüstçe söyleyebilirim bu araba için b sınıfı demek haksızlık olur, bir çok özelliği c sınıfına kaçıyor bu nedenle bu araç için b-buçuk demek yanlış olmaz.
    bu arada söylemeden geçmiyim, arabayı babama aldık, babam 14 yıldır renault 12 toros kullanan biri olarak tabii baştan acemilik çekti ama umarım en kısa sürede alışacaktır. *
  • geçenlerde bunun şu meşhur dsg şanzıman 7 ileri ve 1.6 motor, 2013 modeline bindim. 100'ü pek geçmedi mi yakıt tüketimi idare eder fakat 100 üzeri içiyor araba. o değil de 2013 model araba yapıyorsunuz ve usb giriş koymuyorsunuz, bu nasıl mantık hacılar?

sport mode'u bence bu arabada gereksiz zira normal drive mode'da da gayet ivmeleniyor araba. illa 5bin devirde vites atsın, deli gibi yaksın diyorsanız orası ayrı.
  • o fiyatlarla bana satmaya çalışana en fazla nanik yapacağım arabadır. fiyat listeni de al git buralardan.
  • yüce auto a.ş. demiştir ki : " rent a car ve filo kiralama araçları pazarında biz de varız "
    bu fiyat ve donanımlarla perakende kullanıcıya hitap etmesi çok zor.
  • birebir aynı donanım seçeneği (active) ve yine birebir aynı motoru (1.6 tdi cr 105 hp) taşıyan abisi octavia' dan sadece 3500 tl ucuz. iki araç arasındaki sınıf farkı düşünüldüğünde 43500 tl verip rapid almaktansa 47100 tl verip octavia almak çok daha mantıklı. hatta illa skoda alacaksan 44500 liraya yine active donanımlı yeti var. özetle: satmaz.
  • rapid style 1.4 tdi 90 ps dsg 2016 modelini 14 aydır kullanıyorum. uzun yol, şehir içi, köy yolu her yola vurdum aracı. canavar gibi makine.... mükemmel performans, konfor, düşük yakıt tüketimi... inanılmaz geniş bagaj hacmi gerçekten hayat kurtarıcı, hayrete düşürücü... direct-drive (ne haltsa) modunda bile epey tatmin edici olduğundan sport modeliyle hiç kullanma ihtiyacı duymadım, o derece seri ve atak. almayı düşünüyorsanız zerre tereddüt etmeyin, verdiğiniz her kuruşa değecektir emin olun...
  • çinlilerin piyasayı alıp götürmesi ihtimaline karşın avrupalı otomobil üreticilerinin aldıkları önlemlerden biridir. digerleri peugeot 301 , citroen elysee , seat toledo dur. bu arabaların ortak özellikleri, bir iki kasa öncesi aracların iç donanımlarını biraz daha düşük malzeme kalitesi ve iyi bir dış tasarım ile piyasaya sürmektir. bir nevi outlet ürünüdür.
  • peugeot 301 ile aynı sınıfta olsa da genel olarak onunla kıyaslama yapılması haksızlıktır.
  • 1.6 tdi dsg modeli beklentimin çok üzerinde performans sergileyen otomobil. bazen 50 km/h ile giderken 5. viteste olup gaza basınca çok hızlı vites değiştirip koltuğa yapıştırabiliyor. bu arada 7 ileri viteslidir kendileri.
  • daha uygun fiyatlarla ve dizel motor + dsg kombinasyonuyla satışa sürülseydi muhtemelen bu fiyata alınabilecek en iyi otomobil olacakken, şu aşamada kompakt sınıftan bir çok modelle eş düzeydeki fiyatları yüzünden beklediği satış rakamlarına ulaşamayacak gibi duran, sade, şık ve başarılı tasarıma sahip, volkswagen polo platformu ve kokpiti kullanan otomobil.

fiyat/performans/tüketim açısından en uygun motor seçeneği şu anda 1,2 tsi 105 hp'lik motor gözükmekte. bu nedenle otomatik vites seçeneği en azından bu motor ile sunulmuş olsaydı daha mantıklı olabilirdi.
hesabın var mı? giriş yap