• buyukada'da rumlar sürülmeden önce elde $araplarla sokak aralarında sırtaki yapıyorlarmı$.
    $imdi kalan son birkaç rum da her gece altınfıçı'da dağıtıyor kendini.
    e$lik etmek büyük zevktir.

(bkz: burnunun dibindekini gorememek)
  • bizim halayımızın biraz daha ağır tempoyla yapılanına benziyor.eğer kafanız güzelse ,yanınızda can arkadaşlarınız varsa ve güzel bir yaz akşamı hep birlikte sahildeyseniz ,gitar eşliğinde ateşin etrafında yapılması doyumsuzdur.gazinolarda falan yapılanlar hikayedir böylesinin yanında.
  • müzik olarak da bisim "kasap havası"nı andırır
  • sirtaki sozcugu, bir diger yunan dansının adı olan sirto sozcugune, yunanca'da kucultme ve sirinlestirme eki olan aki soneki eklenerek elde edilmistir.
  • şöyle bi dansı izledikten sonra karşı tarafa yüzesi gelmez mi insanın, biri bana bunu açıklasın.

edit: tabi bu entry dansın yarattığı gazla yanlış başlığa yazılmış. izlediğimiz güzellik sirtaki değil, zeybek örneği efenim. ritsosa hürmetler.
  • yaz aylarında yapmayı planladığım yunan adaları seyahatimde tavernalarda hazırlıksız yakalanmamak adına cuma akşamı özel dersini almaya başlayacağım dans.

yalnız sorun şu ki adana'da buna pek ilgi gösteren kimseyi bulamadım ve güç bela dans dersleri veren bir yerin adresini buldum ama yine en az 3 kişi olmanız lazım cevabıyla karşılaşınca özel ders istediğimi söyledim.

ve çaresizliğimi gören sevgili dans okulu bana aylık ücreti 150.-tl iken bir saatlik özel ders için 100.-tl fiyat verdi. çok fena kazıklanmış hissediyorum kendimi. umarım hoca yakışıklıdır da en azından bu paraya bir de çirkin bir adamla dans etmenin maliyeti eklenmez :/
  • tek başıma alacağım bu dans dersi 3 arkadaşımın daha bir anda beklenmeyen katılımıyla grup oluşması ve bir sınıf açılmasına sebep oldu. arkadaşım dediklerim de kadın olan benle yaşıt erkek olanlar ise 2 kardeş bir tanesi 1953 bir tanesi de 1956 doğumlu 2 adam. her ikisinin de 20'li yaşlarda çocukları var. sözlük yazarlarına kalsa mezara girmesi gerekenlerden. ve bu arada ve adamlar kursa harley davidsonlarıyla geldi. lütfen yaş konusundaki algınızı gözden geçirin diyorum genç arkadaşlara.

14 adımdan oluşan ilk adımı ve 3'lüğü öğrendik ilk dersimizde. sirtaki esnasında bir tane komut veren lider olduğunu ve onun komutuna göre dans edildiğini öğrendim. sirtakinin temel adımları bittikçe ki biz çok başındayız zeybekikosa da geçecekmişiz.

hocamız ise maalesef beklentilerim doğrultusunda yakışıklı bir adam değil, annesi adanalı babası azeri 20 yaşında sevimli mi sevimli, ufacık tefecik odelli isimli bir kız çocuğu.

sonuçta akşamı bol miktarda ter atarak, eğlenerek ve arkadaşlarımın bana bu kadar değişik bir akşam geçirmelerine sebep olmam nedeniyle teşekkür etmesiyle kapattım.
  • zeybekten sonra , en yakışıklı dans.
  • sirtaki günümüz yunan kültürünün ayrılmaz bir parçası haline gelen sirtaki dansı bizans döneminde istanbul'da oynanan hasapiko argo (agir kasap havasi) dansından doğmuştur. hasapiko ağırlıklı olarak istanbul'un fener ve balat semtlerinde, kasap loncaları arasında doğdu ve 1900'lü yılların başına kadar kasap loncalarında popülerliğini korudu.
    ancak bizans'ta günlük yaşamdan kesitler sunan bir eserde, kasapların hayvanları kesmeden önce bir tür vicdan rahatlatma ritüeli olarak hayvanların etrafında döndükleri, önlerinde diz kırıp çöktükleri türünden bilgilere rastlanır. o dönemde bizans kasaplarının çoğu arnavut olduğu halde, hasapiko'nun niçin bir yunan dansı olarak ünlendiği ise başka bir muammadır.

http://www.sirtakikursu.com/
  • meşhur "zorba" filminin çekimleri esnasında ayağından sakatlanan ve dans sahnesini bu şekilde oynamak zorunda kalan anthony quinn'in kendi uydurduğu figürlerle sergilediği performans, settekiler tarafından beğenilir ve dansın adını sorarlar. anthony abimiz de "sirtaki" diye sallar hemen oracıkta. sirtaki böyle doğmuştur işte.
hesabın var mı? giriş yap