• "tramvayı sollayan otobüs vapura çarptı" gibi bir habere konu olabilecek kalabalık yer.
  • kasap osmanı, özbolu lokantası, ankara caddesi, fotograf malzemecileri, kırtasiye toptancıları, konyalısı,altın borsası ile gastronomik oldugu kadar kozmopolit bir istanbul köşesi.
  • avrupa yakasi tren garinin bulundugu, ke$meke$i bol, nostaljik semt.
    1980'lerin turk filmlerinde insanlarin hep ise gidip gelirken filmedildikleri yer.
    balkan ekspresi'ne binmek icin buraya gitmek icap eder.
    pistir mistir ama gezmesi eglencelidir.
  • bir kış döneminde çalıştığım fotoğrafçının bulunduğu semt. insanın işe gitmek için işini değil işyerini göz önüne almasını sağlar. kafasının ve omzunun üstündeki kedileriyle yaşayan adamdan, garip ama samimi hanlarıyla, kazıkçı ama neşeli esnaflarıyla bir bütündür sirkeci.
  • starbucks tipi cafeler ve farklı restoranlar acilmaya başladi sirkeci'de, ful turist doluyor ve konsept olarak çok keyifli. brew coffeeworks, coffeetopia bazilari. nişantasi tipi züppe tipler hiç yok bu cafelerde. avrupai ve retro bir hava hissettim bu semtte, aklimin ucundan geçmezdi, bir yaşima daha girdim yahu!
  • hakkında bu kadar az yazılmasına şaşırdığım semt.

galiba kendimi bildim bileli çok zamanım geçti benim burada. ilk bisikletimi aldık babamla doğubank'ın yanındaki bisikletçilerden. eve bir sürü eşya aldık, tost makinesi, ütü, buzdolabı, vs. hep doğubank'tan. ilk lcd tv'mizi aldık, ben kendime ray-ban gözlük aldım, saatler aldım, saymakla bitmez. büyük postane'de posta kutum var adıma. en son balayına giderken hayyam çarşısı'ndan fotoğraf makinesi aldık eşimle 45 gün önce. yemesi, içmesi, alışverişi her şeyi keyifli semttir sirkeci. imparator kokoreç'ten midye tava yedim iki gün önce la, daha ne olsun? nikah günü levni otel'de kaldık. özeldir bura bende, ağzına sıçmasalar bari...

benim için istanbul = sirkeci diyebilirim sanırım rahatlıkla.
  • nedense burda yediğin her şeyin acayip bir lezzeti var. bildiğin tavuk dönerin bile tadı diğer semtlerden muhitlerden kat be kat farklı. tarih galiba lezzetlere bile gizleniyor. en kötü büfenin bile 40 yıllık geçmişi var. kahvecileri, lokumcuları ve marpuçcuları saymıyorum bile. son yıllarda biraz tarihi dokusu bozulsa da kaybolmayan şeyler var, hissediliyor.
  • sirkeci'de bulunmak, oranın bir parçası olmak adeta ara güler'in kadrajında yaşamak gibidir. hikayesi kaybolan, kirlenen ve yozlaşan istanbul'a açılan eski bir kapıdır. ama kokusu iyidir.

edit: imla
  • anası ağlatılan canım istanbul'umun inatla "yıkılmadım, ayaktayım" diyen muhiti. ticaretin en tatlı olduğu yer.
  • turizm adina da buyuk yatirimlar yapilan semt. 1 sene onceye kadar sadece 1 tek 4 yildizli otel barindiran bolgede yil itibariyle 3 adet 4 yildizli 1 adet de 5 yildizli otel bulunmaktadir. ulasim ve istanbul`un cazibe merkezlerini yakinligi sebebiyle sultanahmet teki yigilmayi bir nebze rahatlatmistir.
hesabın var mı? giriş yap