• nina simone'a hayran olmamı sağlayan şarkı. 10 dakikalık dünyadan kopuk zaman birimi...
    türkçe meali şu şekilde olabilir şarkıyı katletmek amaçlı ;

günahkar kardeşim nereye koşarsın
    günahkar kardeşim nereye koşarsın

nereye gitmek istersin
    sen tüm gün ?

şimdi ağa ben taşa gider
    taş sakla beni, ben taşa gider
    taş sakla beni, ben taşa gider
    taş saklamaz sen sakla yarab
    ben gider tüm gün

bak koca taş bile ağladı
    saklayamam seni dedi ağladı
    saklayamam seni dedi ağladı
    ben seni nasıl saklarım, akıl mantık
    tüm gün böyle geçti

dedim, lan taş ! derdin ne lan senin ?!?
    görmüyon mu ihtiyacım var sana
    beni yarı yolda goma
    ben kaçayım tüm gün...

böylece ben nehre koşmaya başladım
    geberiyorum kahrımdan denize koşayım dedim
    geberiyorum kahrımdan denize koşayım dedim
    ben geberdim tüm gün...

neyse, gittim nehre, nehir kaynıyor
    denize gittim o da kaynıyor
    denize gittim o da kaynıyor
    vay mına koyim tüm gün

sonunda gittim rabbime sıgındım
    allah rızası icin yardım allahım
    gormuyon mu bak nasıl yola geldim
    dua ediyorum karsında, köpek gibi kapandım

fakat tanrı yemedi numaramı
    dedi sittir git seytana
    koskoca tanrı dediki
    sittir git seytana
    ben boku yedim tüm gün

elden ne gelir gittik şeytana
    indirmiş pantolununu bekleyen şeytana
    koşuyorum şeytana, malı ortada
    koşuyorum şeytana, malı ortada
    yedim yarragı tüm gün

ohh ohhh yeahh !

dedim kendi kendime
    ey günahkar adam sen dua etmeliydin
    sen etmeliydin dua
    sen dua etmeliydin tüm gün...
  • nina simone'nun günahkârlar adına dile getirdiği bir sığınma talebi. kahramanımızın, günahlarından kaçıp kayaya, o geri çevirince denize, nehre ve sonunda tanrı'ya koştuğu şarkıda kaya ağlar, deniz kanar, nehir kaynar...
    sonra tanrı da kabul etmez onu şarkıda, iblise gönderir. iblis bekliyordur. ağlamadan, kanamadan, kaynamadan, kahramanımızı kimseye havale etmeden öylece bekliyordur.
    peki, tanrı neden geri çevirmiştir onu?
    yıllarca iblisle yatıp kalkıp dara düşünce aklına geldiğinden mi? o'ndan önce kayadan, denizden medet umduğu için mi?
    yoksa onun, tanrı hakkındaki nakıs tasavvuru merhameti bilmez de öyle fehmeder tanrı'yı?
    belki tanrı, onun yakarışını samimi bulmaz, üslubunu beğenmez?

bilmem.

ama kahramanımız geri çevrilse de yine tanrı'nın huzurunda alır soluğu. deva dilenir. biraz kudret.

şarkı, günahkârımızla beraber dinleyeni koşturup terletir, güç kuvvet dilendirir, nefes nefese bırakır, tıkar, soluklandırır, yeniden ayaklandırır. dağları, denizleri, nehirleri dolaştırıp yine tanrı'nın huzuruna atar. derman dilendirir.

10 küsür yıldır pleylistimin vazgeçilmezidir. bed sesimle eşlik etmekten kendimi alamam. pleylistim orion takım yıldızı ise bu şarkı onun rigelidir.
  • sinnerman where you gunna run to
    sinnerman where you gunna run to
    where you gunna run to
    all on that day

well i run to the rock
    please hide me i run to the rock
    please hide me i run to the rock
    please hide me lord
    all on that day

well the rock cried out
    i can't hide you the rock cried out
    i can't hide you the rock cried out
    i ain't gunna hide you god
    all on that day

i said rock whats a matter with you rock
    don't you see i need you rock
    don't let down
    all on that day

so i run to the river
    it was bleedin i run to the sea
    it was bleedin i run to the sea
    it was bleedin all on that day

so i run to the river it was boilin
    i run to the sea it was boilin
    i run to the sea it was boilin
    all on that day

so i run to the lord
    please help me lord
    don't you see me prayin
    don't you see me down here prayin

but the lord said
    go to the devil
    the lord said
    go to the devil
    he said go to the devil
    all on that day

so i ran to the devil
    he was waiting
    i ran to the devil he was waiting
    i ran to the devil he was waiting
    all on that day

oh yeah

oh i run to the river
    it was boilin i run to the sea
    it was boilin i run to the sea
    it was boilin all on that day

so i ran to the lord
    i said lord hide me
    please hide me
    please help me
    all on that day

said god where were you
    when you are old and prayin

lord lord hear me prayin
    lord lord hear me prayin
    lord lord hear me prayin
    all on that day

sinnerman you oughta be prayin
    oughta be prayin sinnerman
    oughta be prayin all on that day
  • internette bu şarkıyla ilgili yaptığım araştırmalardan sonra , şu bilgileri topladım. (alıntıdır, tarafımdan çevrilmiştir.)

isa’nın ölümü ve yeniden dirilişinden kısa bir süre sonra yazılan bir kehanete dayanır bu şarkı. isa’nın dünyadaki (diğer kehanetler arasında), yargılanma üzerine verilmiş en detaylı tasvir edilen sözüdür. kehanet incildeki “revelation” başlığı altındaki bölümde anlatılmıştır ve buda son bölümdür. işte size kayalarda sığınacak yer arayan insanların tasviri ile ilgili olan bölümden birkaç mısra :

http://bibleresources.bible.com/…ation 6&version=47

… ve sonra dünyanın kralları, önemli adamlar, komutanlar, zenginler, güçlüler, bütün köleler ve özgün adamlar kendilerini mağaralara ve dağların kayaları arasına sakladılar; dağlara ve kayalara şunları söylediler, “öfkelerinin gelmiş olduğu büyük gün için üzerimize çökün ve bizi tahtta oturanın varlığından (tanrı) ve lamb’ın (isa) gazabından saklayın, bu güç karşısında kim ayakta durabilir?”

kan içinde olan denizin tasviri de ayrıca “revelation” bölümünde bulunur. eğer tanrı’nın mısır’a gönderdiği salgının hikayesini biliyorsanız(tevratın ikinci kitabında bulunabilir), nil nehrinin kanla dolduğunu da hatırlayabilirsiniz. (yargılamanın tekrarlayan sembolüdür) “revelation” kaynayan denizden hiç bahsetmez fakat bunun olduğuna dair başk kanıtlar vardır.
  • "person of interest"in 7. bölüm finalinde de çalan şarkı. dizinin kilit ve önemli bölümlerindendi 7. bölüm, finaline de bu klâsikten uygunu seçilemezdi. ki, fonuna uygun düştüğü dizileri/kareleri liste yapsak, "sherlock"tan bile önce gelir, poi'e ve elias'a fon olması.
  • ilk baslarda bi onyargiyla ya dinlenir mi bu dedigim sonra vazgecemediklerimden olan 10 dakikalik asmis bitirmis parca..
  • türkçe'ye çevrilirse "yatacak yerin yok" şeklinde çevrilmesi gereken kısımları olan şarkı.
  • bir filmde ya da dizide esas eleman, son sakasini yaptiginda dumura ugramis seyircinin yuzunde gulumsemeyle "vay aq ne filmdi be!" demesine yol acan nefis bir sarki.

genelde soyle bir mizansenin sonunda calar, kotu adam tam olayi baglamis ekip arkadaslarini oldurmus, servete tek basina konacakken, iyi adamin aslinda bir plani daha oldugu ortaya cikar, ozunde aslinda hersey kahramanimizin planladigi gibi gitmistir. kalan son kotu adam da olur/ya da para dolu cantayi iyi adama kaptirir, alttan sinnerman girer, kamera yukariya dogru yukselirken yonetmen sinnerman a coskuyu verir, seyircinin yuzunde bir gulumsemeyle sonlanir.

ızledigim, the blacklist, person of interest gibi dizilerde tam zamaninda calmistir.

alternatif olarak, oceans eleven, the inside man gibi filmlerde de calinabilirdi,
  • orjinal versiyonunda, son kisimda nina simone'nin "dont you know i need your love.. how i need you, how i love you" diye aglamakli halde giden sevgiliye haykirmasini cok etkileyici buldugum parca... that i need you...
  • klasik olmuş, ilahi tadında bir afro-amerikan folk şarkısıdır. bir çok müzisyen tarafından uyarlandı, sözleri ve müziği yeniden düzenlendi, kimi zaman baştan yaratıldı. belki yüze yakın farklı televizyon programı, dizi, film, reklam ve dahi moda gösterisinde yer kullanıldı.

yukarıda yanlış bilgi verilmiş. bilinen en eski kayıt 1950'lerde les baxter tarafından yapıldı. ardından the weavers uyarlaması geldi. bundan 3 yıl sonra da şarkıyı asıl ününe kavuşturan, caiz tabirle efsaneleştiren nina simone oldu. şarkının orijinal ismi sinner man, simone versiyonunda sinnerman'e dönüştü ve müzik tarihinin çok uyarlanan ve medyada en çok kullanılan şarkılardan biri haline geldi. sonunda da 16 horsepower tarafından zirveye ulaştırıldı.

şarkı ayrıca the thomas crown affair, cellular, miami vice, déjà vu, forgetting sarah marshall, inland empire gibi filmlerde; scrubs (my own personal jesus isimli bölümde turk'ün parkta koştuğu sahne), entourage, mad men, shameless, person of interest (7. bölüm sonundaki elias sahnesi), sherlock (sezon iki, üçüncü bölüm, moriarty sahnesi), the blacklist gibi önemli dizilerde (aynı zamanda geçen dönem e2 yeni sezon dizi tanıtım teaser'ında); dior'un 2004, valentino'nun 2008 sonbahar/kış defilelerinde ve htc reklamlarında kullanıldı (bu reklamlarda şarkıyı izinsiz kullandığı için htc'ye dava açılmıştı).
hesabın var mı? giriş yap