• daha çok kosta rika'nın dağlık bölgelerinde yaşadığı söylenen bu eşsiz kuşun çiçekle dansından güzel bir kare. fotoğrafı florian kuster isimli kişi çekmiş.

ayrıca burada da farklı sinek kuşu türlerini görebilmek mümkün. * gerçekten de göz kamaştırıcı.

ek: burada da sinek kuşları ile ilgili bir video mevcut. videoda sinek kuşlarının elde nasıl elden yemlendiğini -nektar ile- anlatılıyor.

ek: sinek kuşları ile ilgili wikipedia'dan da ayrıntılı bilgiye ulaşabilmek mümkün. bu da ingilizcesi.
  • çok tatlı horlayan hayvan;

https://www.youtube.com/watch?v=_uefmqt34nc

ya nasıl şişiyor, iniyor iki gram hayvan allaaam, bizde niye yok :(
  • dün gece 10 dakika boyunca bahçemizde misafir ettiğimiz kuş. inanılmaz bir şirinliği var. iki dakika dur da soluklan dedik işim çok duramıyorum dedi.
  • ufo gibi bir şeydir. 'orada vardır, şorada yoktur' tartışmalarının en bir göbeğinde yer almıştır. özellikle sonsuz hızlı kanatlarıyla, adeta al da at dercesine verdiği "havada asılı kalıyorum ben, uçmuyorum" görüntüsüne binaen, bazı bünyelerde "vay babanın kemüğüne" minvalinde hayret nidaları oluşturmasından da tanınır. küçüktür ama mide bulandırmaz. bu nedenle adıyla müsemma bir uçucu değildir. yunanlıların lokumumuzu sahiplenmeleri gibi, amerika da, yurt semalarımızda da görülebilen bu mahlukatı kendi topraklarına has ilan etmiştir -ya sev ya fark et-. arı gibi çalışkandır. bu nedenle her daim acar bir forvet görüntüsü çizer. gagası kibar, uçuşu kibardır.
  • wikipedia'da sadece amerika kıtasında bulunur demişler fakat öyle değil efendim. bundan bi 9-10 yıl önce antalya'daki bahçeli evimizde (şehir dışında) gördüm ben bu kuştan. helikopter gibi havada sabit durabiliyor ve çiçeklerin nektarlarından besleniyor.
  • şu linkte yavruları canlı canlı izlenebilen kuşçuk. california'da şu an akşam üzeri sanırsam. anneleri gelip besledi az önce. ama neden gagasını hayvancıkların midesine kadar soktu, anlamadım. bilen eden varsa mesaj kutumu yakıversin.
  • kolibri olarak da bilinir. trochilidae* familyasındaki amerikan küçük bir kuş türü.

ingilizcesi hummingbird.

dünyanın en küçük ve yer çekimine meydan okuyan kuşlarından biri**.
  • horlaya horlaya uyuması şuradan görülebilecek ton ton bir kuş.
  • sinek kuşlarının çok küçük olmasına rağmen, vücut sıcaklığını diğer kuşlardan veya kış uykusuna yatmayan memelilerden daha düşük bir seviyeye düşürebildiği yeni bir çalışmada tespit edildi. araştırmada, sinek kuşlarının gece uyuşukluğu (torpor) denen duruma girebilen birkaç hayvan türünden biri olduğu kanıtlandı. bu durum, metabolizmalarını yavaşlatmak ve geceleri enerji tasarrufu için vücut sıcaklığını düşürmek anlamına geliyor. kuşlar gün içinde çok yüksek bir metabolizma hızına sahip, bu da hayatta kalabilmek için çok fazla besine ihtiyaç duydukları anlamına geliyor. geceleri yiyecek bulamadıkları için, vücut sıcaklıklarını yüksek tutacak bir enerjiye sahip olamayan sinek kuşları, kış uykusuna benzer bir durum olan günlük uyuşukluk haline giriyorlar.
    güney afrika'da pretoria üniversitesi'nden araştırmacılar, güney amerika'daki bir dağ sırası olan and dağları'nda yaşayan altı sinek kuşunu incelemeye aldıklarında altı türünde tamamının gece uyuşukluğuna girdiğine şahit oluyor. siyah metal kuyruklu sinek kuşu 3,3 derece ile vücut sıcaklığını en gazla düşüren türdür. uyandıktan sonra, kuşların vücut ısılarının hızlı bir şekilde yükseldiği ve bu ısının 40 dereceye kadar yükseldiği tespit ediliyor.
  • aynı familyadan olan kuşların ortak adı. havada asılı kalma ve çok hızlı kanat çırpma özelliğine sahiptir. geriye ve dikey uçabilme özellikleriyle fark yaratırlar.
    dar ağızlı çiçeklerin nektarlarının toplanmasında, etkili bir rol oynamaktadırlar.
    kuluçka dönemleri 14-19 gün süren bu hayvanların, yuvalarında genellikle 2 yumurta bulunur.
hesabın var mı? giriş yap