• gerede dolaylarındaki köylerde halkın düğün, bayram gibi önemli günlerde koca koca odun / ağaçları yakarak metrelerce yükselen ateşin etrafında oynadıkları oyun.
    kızılderililerin türk oluşuna ispat sayılabilir.

genellikle köyün yaşlı erkekleri ateşin etrafında geri geri koşarak dönerler. arada bir arkalarına bakarlar çünkü her an arkalarından yumruk yiyip oyundan diskalifiye edilebilirler.
  • ozellikle kina gecelerinde yol ortasina gelisi guzel yerlestirilen kullanilmis/parcalanmis lastiklerin yakilmasiyla meydana gelen ve kina gecesi katilimcisi insanlarin uzerlerinden atlayarak neseye bogulduklari etkinlik..
    (bkz: orta anadolu dugunleri)
  • avşar köyleri'nde oynan bir oyun diyebiliriz.

derin kökler - kayseri - sarız - yalak

birde bu var (bkz: zuk oyunu)
  • https://m.youtube.com/watch?v=rtnxir9gjoo

diğer halk oyunları gibi şamanizm kalıntıları içeren, anadolu'da oynanan bir oyun.
  • unutulmaya yüz tutmuş halk oyunu. çok az türkmen köyünde oynanmaktadır. eski inançlarımızdan esintiler fazlasıyla mevcuttur. büyüklerimin aktardığına göre benim köyümde de 30 yıl öncesine kadar oynanırmış.
  • ankara'nın ayaş ilçesi köylerinde de sık sık oynanan oyundur.
  • ankara, kızılcahamam yöresinde düğünlerde, yatsıdan sonra meydana yakılan dev bir ateş, davul zurna eşliğinde, ateşin etrafında oynayan insanlar, oyun esnasında ateşin üzerinden atlayanların oluşturduğu bir eğlence, bir tür halk oyunu. hangi halkın, hangi kültüründür, ne manaya gelir, şu yaşıma geldim hiç merak etmemiştim. evet. artık merak ediyorum. çözeceğim. köklerini arayan bir deli.

şamanik bağlantıları mevcut, mecusi bağlantısı da mevcut. ilginç. evet.
  • erdal erzincan'ın tekfen filarmoni orkestrası ile olan yorumu muhteşemdir.
  • ankaranın elmadag ilçesinde bulunan karacahasan köyünde günümüzde hala yakılan ateştir.
  • new york city'de east village'da bulunan bir barin adi. pek bir ozelligi yoktur. "alkol satiyo mu kardesim, gerisi bos" diyorsaniz susar bitiririm bu yaziyii hemencecik.
hesabın var mı? giriş yap