• görüyorum ki, birileri "silvan'da katliam var" diye yine dezenformasyona başlamış.

18 ağustos öncesi silvan'da olup biten terör olaylarını ve meseleyi operasyona götüren pkk saldırılarını aşağıdaki entryde teker teker haber linkleri ile göstermiştim;

(bkz: 18 ağustos 2015 silvan çatışmaları/#54119985)

bu tarihten sonra ne değişti derseniz, hiçbir şey değişmedi...

ilçede eylemler, mayınlı-roketatarlı saldırılar tüm hızıyla devam etti. hatta evinin önünde tuzak kurup çapraz ateşe alınarak askerler eşinin gözü önünde öldürüldü.

diyarbakır'ın silvan ilçesi'nde görev yerlerine gitmek için evinden çıkan 2 asker pkk'lıların silahlı saldırısı sonucu şehit oldu

silvan'da bir polis şehit oldu

diyarbakır'ın silvan ilçesi'nde uzman çavuş mehmet ali sarak, bu sabah sivil kıyafetle evinden çıkarak görev yaptığı birliğine giderken pkk'lı teröristlerin silahlı saldırısı sonucu şehit oldu

pkk, silvan’da hendek kapatan polise roketatarla saldırdı: 1 şehit

zırhlı polis aracına yapılan saldırı güvenlik kamerasına yansıdı

silvan'da iki eve roketatar mermisi isabet etti

diyarbakır'ın silvan ilçesindeki operasyonda 1 polis şehit oldu, bir polis de yaralandı

silvan'da zırhlı araca saldırı için mayın patlatıldı: 1 çocuk öldü

diyarbakır'ın silvan ilçesinde çocukların bulduğu bir bombanın patlaması sonucu bir çocuk hayatını kaybetti, üç çocuk da yaralandı.

silvan'da çatışma: 1 teğmen şehit, 1 asker yaralı

her yere hendek kazılıp şehirler savaş alanına döndü ise, barış süreci adı altında masada oturuluyorken yollara mayın döşendi, evler cephaneliğe çevrildi ise bu ilk önce pkk'nın ve pkk destekçilerinin suçudur.

silvan'da katliam yapiyürler, siviller ölüyor diye zırlamayın, kimin katliam yaptığı çok belli.

hendekle, mayınla, roketatarla, çarşıda sivil kıyafetli adamlara suikast düzenlemekle barış da olmaz, demokratik mücadele de olmaz.

bu kadar kahpelik yapıyorsan, karşında asker görünce ağlamayacaksın...

beni dinleme, beni kulak ardı et istersen. ama patlattığın mayınla öldürdüğün çocuğun babası ne diyor, bak bunu iyi oku...

fırat sımpil'in babasından murat karayılan'a: çocuklar ölecek, kuru bir özür dileyeceksin, kabul etmiyoruz!
  • kahveyi polislerin taradığını iddia edip bu konuda tek bir kanıt bile gösteremeyen alçaklara silvan'da yaşayan biri bakın ne demiş.
    şu yalanı söyleyen , filistin'i silvan diye yutturmaya çalışanlar utanmadan askerin bildiğin tankın (evet tank) namlusunu mahallelere çevirip ateş ettiklerini iddia ederler.
    ama gel gör ki bu konuda tek bir kanıt sunamazlar.
    ha pardon gazze'de çekilen şu fotografı silvan diye veren şerefsizlere göre tsk silvan'a atom bombası atıyor.
    bir de (bkz: #56200451) demiş ki haspam halk muğla'dan gelen özel harekatçıya kimi tercih edeceğini biliyormuş. bak sen amk.
    o zaman madem o halk böyle bir tercih yaptıysa zırlamayacak, ağlamayacak. "ama batı'dan hiç ses yok" demeyecek.
    10.000 kişi göç etmişmiş. sormazlar mı lan adama,
    o 10.000 kişi pkk gelip yollarını, sokaklarını kazarken; şehrin hendeklerle, rpglerle anasını sikerken neden göç etmedi?
    neden ellerinde silah olan bu 17-18 yaşındaki gençlerin anaları babaları "napıyonuz lan siz?" demedi?
    eğer şehrin göbeğinde arkalarından haince sıkılan 2 kurşunla yerde kanlar içinde yatan bu 2 askeri hayvanat bahçesinde hayvan izler gibi izleyen halksa o halk dediğin kitle
    lice ve silvan'da pkk için binlerce dönüm esrar eken, satan, marabalığına soyunan insanlarsa o halk dediğin kitle,
    o kitle halk değil, bizzat pkk'dır benim gözümde.
    velhasılı silvan'da tıpkı cizre'de olduğu gibi bir "serhildan" denemesi yapıldı ama kürtler tınlamadı yine.
    pkk ve pkk'yı bağrına basan silvan'daki kitle bir seçim yaptı ve bedelini ödüyor.
  • her gün ikişer üçer asker-polis ölüyor, bi o kadarı yaralanıyor, bazı şahsiyetsiz köpekler hala kürt ajitasyonu yapıyor. amk malı, karşıdakinin ne sikim olduğunun ne önemi var, isterse hepsi türk kökenli olsun, öldürdüğü her asker, polis de kürt olsun, ne değişir amk evladı, orospu çocuğu. sen bilmiyor musun bunun böyle olduğunu, gelip burada götverence vicdan sömürüsü yapıyorsun.

içinde canını kaybedenler, hayatı kayanlar asker, polis olduğu sürece sorun olmayan, uyuşturucu kaçakçısı, haraççı namus yoksunu bir pkk'lı ölünce kürtlere eziyet ediliyor diye ağlanılan türkiye'nin bir garip şehri.
  • silvan'da neden sokağa çıkma yasağı var?
    silvan'da neden asker polis operasyon yapıyor?
    durduk yere mi?
    keyfi için mi?
    neden anasını siktiğimin evladı, sözlükte ve sosyal medyada "tc katliam yapıyor" diye inleyen orospu çocuğu neden?
    çünkü pkk orada özyönetim adı altında özerklik ilan ettiği için değil mi?
    sokaklara hendekler kazıp eline silah alıp tam 6 aydır asker polis öldürdüğü için değil mi?
    o zaman korkak orospu evladı,
    götün yiyorsa git silvan'a, al eline silahını, yapabiliyorsun ilan et özerkliğini!
    burda ajitasyon yapıp duyarlılık kasma.
    savaş başlattıysan yiğitçe, mertçe sonunu getir o savaşın.
    abd'ye, avrupa'ya sakso çekmeye benzemez bu işler.
    ama götün yemez tabi. anca burdan atar tutarsın.
    tanım: güvenlik güçlerinin önce tüm sivil halka ilçeyi terk etme çağrısı yapması sonra da ilçeyi karantinaya alıp ilçede kalıp nefes alan her organizmayı delik deşik etmesi ve akabinde
    ilçenin girişine
    "öyle göte böyle yarrak" yazması gereken yerleşim yeridir.
  • çocuklar aç, susuz, okula gidemiyor diye burada goygoy yapan sahtekar adam, biliyorsun degil mi oradaki çocuklar neden aç, susuz, buradakiler neden yetim. buradakileri siktir edelim degil mi. su son bes ayda kaç çocuk yetim kaldi, bakalim daha kaç tanesi yetim kalacagindan habersiz babaya hasret yasiyor. kim bunun sorumlusu.

oralarda daha çok kürtler yasiyor, pkk'dan da, eli silahli gençlerden de, açilan hendeklerden de, gelenden geçenden kimlik sormalarindan da, begenmediklerini kursunlamalarindan da sen rahatsiz degilsin. diyorsun ki devlet karisamaz, daha dogrusu artik devlet pkk diyorsun. oralara olur da memleketinin topragi diye batidan gelecek olanlar da bunu bilerek, boyun egerek gelsin diyorsun. sonra sunu da diyorsun, yarin kürtlerin çogunlukta oldugu her ilde, ilçede, mahallede, istanbul'un semtlerinde de benzer seyler olacak. devlet olur da müdahale ederse hep birlikte aglanacak, sonra oralarda da artik devlet pkk olacak. elbette olacak. yeter ki çocuklar aç, susuz kalmayacak. iyi ki çocuklar var degil mi. her isi görüyorlar. ne güzel bir düzen degil mi.

sizin yüzünüzden yetim kalan çocuklar nolacak ajitasyoncu piç. duygu yüklü bir kaç cümle kursana onlar için de. inanmadigin seyleri söylemek belli ki sana çok kolay. bir kaç sey de onlar için söyle.

yasananlar karsisinda pkk'ya bir harf itirazda, elestiride bulunmayanlarin çocuk ve insan sevgisi karsisinda utanmama vesile olan sehir.
  • üç buçuk sene çalıştığım ve memleketim yozgat'tan daha fazla rahat ettiğim ilçe. bu hale getirilmesine üzüldüm.

silvan doksanı yıllarda 1400den fazla faili meçhul (!) cinayetin işlendiği bir yer. ayrıca devlet tarafından palazlandırılan hizbullah'ın doğduğu yer olarak biliyorum. bu ve bazı diğer sebeplerle önemli bir yerdir. umarım abluka kısa sürede biter.
  • türkiye'nin nasıl işgalcisi olduğunu anlamadığım ilçe.

malazgirt savaşı ile bizans'tan alınalı 1000 sene olmuş. bizans'tan önce araplar, araplardan önce de antik ülkeler olan romalılar, büyük iskender, persler, babil, asurlular falan varmış. işgalci muhabbeti yapanlar bizanslı mı? yoksa romalı, babilli falan mı?

diyarbakır'a gittim gezdim. süryani, keldani ve ermeni kiliseleri, selçuklu/osmanlı medreseleri, köprüleri ve camileri var.

çıkmış kürt kökenli bölücüler 'siz işgalcisiniz' diyor. ulan yarram, 100 sene öncesine kadar ermeni, süryani ve türkmenlerden oluşan şehirlerde tarih boyunca tek bir taş koymamışsınız. kürtleri ayırmıyorum. ama bir ayrım olacaksa esas sonradan köylerden mezralardan gelip şehirleri işgal edenler ortada.
  • devlet şehri değil, pkk'yı ve ydg-h'ı bombalamaktadır.

siz alfabedeki harfleri bitirdiniz ama bizdeki bomba bitmiyor, sen rahat ol pkk artığı.
  • çatışmalar devam ediyor; peki neden, kim için, hedeflenen siyasal amaç ne?

*) cevaba geçmeden evvela oğur'un bugünkü yazısından 4 alıntı;
    "1) “silvan’da evlerinin yandığını gören çocuk küçük kardeşi görmesin diye gözlerini kapatıyor.”
    #silvankobanedir hashtagiyle paylaşılan ve hdp sözcüsü ayhan bilgen’in de rt’lediği fotoğraf gerçekten çok trajik. tek sorun fotoğrafın şubat ayında ağrı’daki bir yangında çekilmiş olması…

2) “bu da silvan iyi uykular türkiye” diye gazeteci yıldırım türker’in paylaştığı fotoğrafta ise delik deşik olmuş bir şehir görünüyor. sahiden durum berbat mutlaka uyanıp harekete geçmek gerek. tabii o fotoğrafın gazze’de çekildiğini öğrenince tekrar uyumaya devam etmek yok.

3) #silvanicinsesver, #silvandakatliamvar hashtagleriyle hdp’li vekillerin, gazetecilerin paylaştığı diğer silvan fotoğrafları arasında 2008’de osetya’da rus tanklarının bombardımanında hayatını kaybetmiş bir gencin, kudüs’te sokak ortasında öldürülmüş bir başka gencin, suriye’de halep’te rejimin bir hava saldırısında yaralanmış yüzleri kanlar içindeki çocukların fotoğrafları da var.

4) dün viyana’daki silvan eyleminde göstericilerden birinin elinde tuttuğu pankartta ise suriye’de havadan bir şehrin bombalanma fotoğrafı bile kullanılmıştı."

tamamı için: http://www.turkiyegazetesi.com.tr/…ogur/588791.aspx

tekrar soruya gelecek olursak; çatışmaların nedenini türk hükümetinin özellikle seçim sonrası, g20 toplantısı öncesi "pyd, zinhar fırat'ın batısına geçemez" yollu ısrarını daha bir gür seslendirmesinde arayabiliriz:

*) türkiye, ortadoğu'nun hallaç pamuğu gibi atılıp yeniden şekillendirildiği bu süreçte savunma hattını halep ve idlib'te kurdu.
    *) cerablus, halep savunma hattının türkiye ile tek bağlantısı.
    *) ak partinin tek başına hükümet olmasıyla birlikte; rusya yolcu uçağının düşürülmesi, iran'da ve pyd kontrolündeki haseke'de gösteriler düzenlenmesi ve lübnan'da bombaların patlaması olayları arka arkaya geldi.
    *) pyd'nin akıl hocaları, savunmalarını türkiye'de kurmalarını salık verdiklerini tahmin etmek çok zor olmasa gerek. aslında pkk özyönetim ilanı görünümlü bir savunma hattı kuruyor. aynı futbolda olduğu gibi, her iki güç ilk savunma kademesini rakip alanda kurmaya çalışıyor.
    *) bu nedenle türk hükümetinin tepkisi çok sert oluyor. silvan'a konuşlanan tanklar, toplar sadece bir savunma taktiğinin gereği değil aynı zamanda bir mesaj; ben bu savaşa hazırım demek.
    *) son bir kaç haftadır tsk'nın sınır hattındaki ypg militanlarına taciz ateşi açtığına dair haberler geliyor. ama ypg bir terör örgtüden beklenmeyecek soğukkanlılıkla bu ateşe cevap vermiyor; biliyorlar ki ilk ateşte tsk savunma hattını telabyad'a taşıyacak. bu aklı onlara verenlerin, savunma hattını silvan'da, cizre'de, dargeçit'te, nusaybin'de... kurmalarını söylediklerini de düşünebiliriz.

*) son söz yerine şunu söyleyebilirim; türk hükümetinin bakış açışını anlamadan neden bir ilçedeki terör kalkışmasını topla tankla bastırmaya çalıştığını anlayamazsınız:

bilsek ki silvan bir bataklıktır; hatta tabirimi mazur görün, lağım dökülen bir çukurdur; yine de devlet orada kendi dışında -bir sıçan sürüsü bile olsa- hiçbir otoriteye ve gücün bulunmasına izin veremez. çok affedersiniz bok çukuru da olsa, orası benimdir; çukur da benimdir bok da... hiç kimse benim çukuruma, bokuma karışamaz, dokunamaz. eğer buna izin verirsem, bir sonraki savunma hattını sivas'ta, taksim'de kızılay'da, ladik'te, fethiye'de kurmak zorunda kalacağımı çok iyi biliyorum. yoksa, kim ister şu kış vakti çoluk çocuk binlerce insan öz yurdunda sığıntı olsun.

ama durum bu, kardeşler! postmodern savaş böyle bir şey. allah silvan'daki muhacir kardeşlerime, gariplere yardımcı olsun; ahmak ve beyinsiz hainleri de kahretsin.
  • bana kalsa o siktigimin bela topraklarini kürtlere birakip cikarim o cografyadan. bu tarafta ne kadar kürt varsa oraya gonderirim. artik şunu kafanıza koyun kürt arkadaşlar. biz de sizden bıktık, biz de sizinle birlikte yaşamak istemiyoruz.

ben şahsen kürtleri severim, hatta turklerden de çok severim. kürtlerin candan arkadaşlığını, dostluğunu çok iyi biliyorum. ama artik yürümüyor, teker teker melek gibi insan olan sizler konu hdp ve pkk'ya gelince bir anda topluca o tarafa geciyorsunuz. elimde olsa ayriririm sınırları, ama buradaki tim kürtleri de oteki tarafa göndermek kosuluyla.

burada ortalığı velvekeye veren pkk sempatizanlarinda zerre samimiyet yok. yok katliammis, bebekler olduruluyormus, halk sersefilmis. iki gün once şırnak'ta terörist arkadaslariniz polis aracına roket atiyor, araca isabet etmeyince gidip devlet hastanesinde patlıyor. o konu için bir sey yazdiniz mi? yazmazsiniz, cunku oldurmek, bombalamak, kurşun atmak sizin tekelinizde. siz askere polise sikacaksiniz ama onlar size sikmayacak. kusura bakmayin, rüzgar eken fırtına biçer. silvan'da teröristler cirit atarken sesiniz çıkmazsa devlet orada otoritesini sağlamak için gerekirse ilçeyi tümüyle yakar. su veren itfaiyenin hortumunu sikiyim.
hesabın var mı? giriş yap