• istanbul'da, ankara'da izmir'deki gibi siirt halki da organize olup tecavuz nobetleri tutsa, teftis icin gonullu kolluk kuvvetleri olustursa, ucretsiz egitim seminerleri duzenleyerek temel ahlaki egitimin yayginlasmasini saglasaydi boyle olmazdi.

ama biz diger sehirlerin insanlari, 7 yasindaki cocuklara tecavuz edilmesin diye boyle guclu kulturel baglari sapasaglam bir toplum yarattigimizdan boyle bir sorun yok.

mesela abant'ta kiraladigi ata tecavuz eden muhendis, kendisinin gelismis sehirde aldigi "cocuklara degil hayvanlara tecavuz edeceksin" egitimi, sehir halkinin cocuklari sahiplenmesi kollamasi sayesinde olmustur.

mesela afyon'da 13 yasindaki kiza 16 erkegin tecavuz etmesi siirt'teki olaya gore daha iyidir kizin yasi 13'e cikmistir bu iyidir. erkek sayisi da nispeten azdir. afyon halki bu konuda tavrini kesin olarak koymustur.

mesela mardin'de 12 yaşındaki kıza 28 erkeğin tecavüz etmesi'nde de mardin halkinin yas konusunda daha akil balig bir yas tercih ettigini bu konuda suurlu bir toplum oldugunu goruyoruz. siirt'e nazaran muhtesemdir.

bursa'da huseyin uzmez'in 14 yasindaki kiza tecavuz etmesi (edit: tecavuz degil, cinsel istismarmis, al bak daha da iyi) mesela burada tecavuz (istismar) eden sayisi bire indirilmis ve yasin da 14'e cikarilmis. bursa halkinin bu konudaki taviz vermez tutumu sayesinde olmustur bu.

bilecik bu konuda cag atlamis, bilecik halkinin sagduyusu sayesinde 15 yaşında erkek çocuğa 30 adamın tecavüz etmesi olayi gerceklesmistir. evet tecavuz eden sayisi fazla ama halk kizlarin zarar gormemesi adina olayin erkek uzerinde olmasini saglayabilmislerdir. bati'ya gittikce durumun ne kadar iyilestigini buradan gormek mumkun. ibret al siirt halki!

turistik beldemiz alanya bu medeniyet dersini ilerletmis 17 yaşında erkek çocuğa 6 adamın tecavüz etmesi olayiyla hem erkege tecavuzde erkek yasini ilerletmis hem de tecavuz eden sayisinda azaltma yoluna gitmistir. alanya halki ne kadar ilerici oldugunu gostermistir.

nitekim erkeklerin de zarar gordugunu anlayan balikesir halki bu konuda net olarak tavrini koymus ve engellilere tecavuzun uygun olduguna karar vermistir. 18 kişi engelli gence tecavüz ettigi zaman zararin en az oldugunu hesaplayabilmistir balikesir halki modernligiyle, batililigiyla.

demokrasinin besigi izmir halki ise bu konuyu "hatirlayamayacagi kadar kucukken tecavuz edersen sorun olmaz" mantigiyla modern cerceveye cekmis 17 aylık bebeğe tecavüz edilmesinin dogru usul ve yontem olduguna halk meclisi karariyla karar vermistir. olur da bunu icine sindiremeyenler icin halk izmir'de yüklü köpeğe tecavüz rezilliğini alternatif cozum olarak onermistir.

en batida durumun en modern, en ilerici en medeni ve ahlakli olmasina sasmamak gerek. sonunda tanimadigi insanlardan tecavuze ugrayinca psikolojik zarar gordugunu anlayan tekirdag halki tecavuzu anne baba kontrolune vermistir bu konuda da 8 yaşındaki kızına tecavüz eden babayi gorevlendirmistir. tekirdag halkinin bu ahlaki orgude payi elbette buyuktur.

iste goruldugu uzere batiya gittikce nasil medenilesiyoruz. nasil super oluyoruz. nasil harika oluyoruz.
  • amme hizmeti olsun diye dört bir yanını iskontolu kerhanelerle donatsan, gidip üstüne öğrenci indirimi isteyecekler demek ki.
  • tecavüzcüsü ile dayanışan şehir...
    tecavüz edileni bir kenara bırakıp "aman şehrimizin adı kötüye çıkmasın" diye üstü kapalı araştırma yapan insanlarca yönetilen şehir...
  • "esnaf arasında kulaktan kulağa yayılan durumuyla birlikte tacizci ve tecavüzcü sayısı arttı."

kulaktan kulağa yayılan durumu duyup dehşete düşmeyen bir tane mi adam çıkmadı lan aranızdan? ulan şerefsizler, nasıl böyle bir iğrençliği duyup ta "bende yapıcam" diyebildiniz. hiç mi o kızın yaşadıklarını düşünmezdiniz? gencecik bir insanın hayatını nasıl böyle karartabildiniz?

siirt mi? birçok şerefsiz barındıran şehirmiş. bugün bunu gördüm. tıpkı türkiye'nin, dünyanın diğer şehirleri gibi.
  • siirt'i hiç görmedim. ama benzeri birkaç küçük şehre gittim. tahmin edebiliyorum insanları, yaşamları.

gazetede tecavüz olayını okuyunca çok derin, gerçekten derin üzüntülere boğuldum. ilkokul çocuğu, ulan hayvan herifler, minicik kız çocuğu. (hoş, böyle söyleyince sanki yetişkin bir kadına tecavüz etmek daha iyiymiş gibi bir anlam çıkıyor gibi, çıkarmayın sakın)

nerdeyse bütün şehir. 100 tane isim saymış çocuklar. (hoş, buradan da sanki bir iki tane olsalar daha iyiymiş gibi anlam çıkarmayın)

tecavüz işte ya. küçük büyük, bir kişi 10 kişi. fark yok.

halk, şehrin adı çıkmasın diye tecavüz olayını dışarıya sızdırmıyormuş. bilip de söylemeyenler de en az o tecavüzü yapanlar kadar suçludur. ve siirt, içindeki bu pislikleri temizlemeden lekesinden kurtulamaz.

ey siirt halkı, o çok önemsediğin isminin temize çıkmasını istiyorsan içindeki o pislikleri çıkar. bu işi yapanları biliyorsan güvenlik güçlerine söyle. söyle de içinizde hala insan gibi insanların olduğunu düşünelim.
  • hani, vizontele'de belediye başkanı (altan erkekli) diyor ya; "insan memleketini niye sever? gidecek başka yeri yoktur da ondan" diye. sonra da ekliyor: "bir yeri seviyorsanız, orası dünyanın en güzel yeridir"

vizontele'deki kasaba gibi bir şehirdir siirt. belki gazeteler iki gün sonra gelmiyor artık; ama şehrin otogarına yalnızca siirt otobüsleri gelir. sonrası yoktur çünkü. vardır da yol yoktur. koyun ve inek sesleri arasında bir doğum, sokaklarda geçen ilk çocukluk, kurşun sesleri ve görüntüleriyle tebelleş bir çocukluk ve ergenlik, birkaç kilometrekareye sığdırılmış gençlik hayalleri ve ufukları vadeder bu şehir.

hayır hayır... asla yoksunluğa, eksik kalmışlığa güzellemeler düzmek değil niyetim. tam olarak en başta söylediğim aslında: "bir yeri seviyorsanız, orası dünyanın en güzel yeridir."

siirt;
    dört tarafı ırmaklarla çevrili memleketim...
  • (bkz: dogville)
  • siirt bünyesindeki muhtarlıklarda halihazırda muhtar olarak görev yapan 21 kişi, son dönemde sürekli tecavüz, ahlaksızlık, cinayetler ve benzeri olaylarla gündeme getiriliyor olmalarından dolayı rahatsızlık duyduklarını bildirdikleri bir basın açıklamasında bulunmuşlar:

http://www.habersahifesi.com/…a_tepki_gosterdi.html

aslında haberde "çirkin olaya tepki gösterdiler" diyor. ancak haber metninde verilen bilgiye bakılırsa, muhtar beyefendiler bu olaydan çok "siirtlilerin hepsi sapık gibi gösteriliyor" şikayetinde bulunmuşlar. haklı olarak diyorlar ki: "neden bütün siirt'e mâl ediyorsunuz?"

neden mi?
    ben sana söyleyeyim kardeşim.
    eğer ki bu tecavüz hadiselerinde 1-2 zanlı olsaydı, haklı olurdun. 1-2 tane şerefsiz, iffetsiz, ahlaksız ve hastalıklı bireyin işlediği bir suçtan bahsediyor olsaydık kesinlikle sizin yanınızda "yazık lan siirtlilere" derdim. ama durum farklı aga. 100 civarı zanlı var suça iştiraki söz konusu olan. bu 100 kişinin kahvede gerine gerine "lan şunu zktim buna soktum" muhabbeti çevirdiği belki bin küsür adam var. bu adamlar dışında söz konusu zavallı yavrucakların pazarlanmaya çalışıldığı ama muhtemelen bunu reddetmiş olan kişiler var. var oğlu var, ama bunca insandan bir kişi de çıkıp "ulan itler, ulan şerefsizler, ne yapıyorsunuz lan siz?" dememişler. bizim derdimiz budur. bu nasıl bir il, bu nasıl bir esnaf örgütü, bu nasıl bir insan güruhudur ki, aleni bir şekilde herkesin bildiği belli olan, çocukların bile "ellere var mı bize yok mu?" diye şarkı söyleyerek "biz de isterük" mesajı verdiği olayı gündeme getirmeye çekinir, bu olayın adalete yansıması için aracı olmaya cesaret edemez? bu mudur sizin tıynetiniz? bu mudur siirt'iniz? eğer buysa, alın gidin o siirt'i, alın gidin. ha değilse, gösterin o zaman öyle olmadığını. bak haberler ardı arkası kesilmeden geliyor. çorap söküğü gibi geliyor haberlerin arkası. böyle mi yaşadınız siz yıllarca? böyle mi erkeklik tasladınız eşinize dostunuza? yollu diye adlandırdığınız, herkesin ortalık malı diye nitelediği ilköğretim çocuklarını çubuk krakere satın almaya kalkışarak yaşayıp bundan hiç hicap duymayan adamlara göz yumarak mı yaşadınız bunca yıl? biliyordunuz işte, gayet de biliyordunuz neler olup neler bittiğini, gıkınız da çıkmadı. bir rehberlik öğretmeni olmasaydı daha neler olacaktı kim bilir.
    yazıklar olsun ki koca şehrin bunca "önde geleni", bir rehberlik öğretmeninin gösterdiği o cesareti gösteremedi.

şimdi kalkıp da "aman siirt'e mâl etmeyin" demeyin, özrünüz kabahatinizden büyük.

her neyse, adımımı da atmam siirt'e, günahımı bile satmam siirtlilere. bırak eksik olsunlar yaşantımdan, bunlara göz yumanların yokluğunda zerre bir şey kaybetmiş olmam hayatımdan.
  • herhalde dünyadaki en kötü toplumlardan birine ev sahipliği yapan şehir. ne biçim insanlarmış bunlar? artık bu muhafazakarlık eleştirisini falan aşmış bir şey. bunlar toplum olarak şeytaniler. başka bir şey bu.
  • ait olduğu bölgede henüz kırılamamış feodalite ve bununla sinerji halinde seyreden geleneklerle içiçe geçmiş ilkel dinsel inançlar nedeniyle yine bir trajedi ile gündeme gelmiş anadolu şehri. tabi bu makus talihi, sözlük ağalarının bile popülizm peşinde koşup duygu dolu bomba entryler girmesini engellemiyor. kimse meseleyi derinlemesine ele almak istemiyor; garip bir eğilim var sözlükte "genellemelerden kaçınma" oysa mantık ve bilim nasıl işliyor. gerçekleri görmezden gelsek bile; bir gün gelip bize böylesine acılar yaşatacağını anlamak istemiyoruz. sanki bu olan bitenin, olduğu mahalle, onun yerleşik gelenekleri ile, kültürü ve köklü inançları ile hiç bir ilişkisi yokmuş gibi tribünlere oynuyor babalar. sanki iç anadolu' yu kurtardık kırsallıktan, sanki izmir gibi büyük şehirlere hiç göç olmuyor feodal kentlerden ve hüseyin üzmez'in hiç ilgisi yok feodaliteyle, yerleşik dinsel inançlarla...
hesabın var mı? giriş yap