• günümüzde mahalle aralarında, apartman katlarında varlığını sürdürmekte olan mekteplerdir. inanılması güç insanın kanını donduran uygulamaları mevcuttur. okul öncesi çağındaki çocuklara okula hazırlık eğitimi ya da anaokulu eğitimi verdiklerini iddia ederler.

vereceğim örnekler bire bir öğrencilerimde gözlemlediğim varlığını bildiğim ve etkilerini düzeltmek için aylarca çalışma gerektiren örneklerdir. daha niceleri mevcuttur.

öncelikle bilinmelidir ki okul öncesi çağındaki bir çocuk soyut kavramların varlığını bilmez, anlamaz algılayamaz. onlar için; din, aşk, nefret, minnet, allah, peygamber, kin, ibadet, laiklik, milliyetcilik cumhuriyetçilik halkçılık vb hiç bir şey ifade etmez. anlaşılmaz bilinemez. beyinlerinde onlar için henüz bir levha açılmamıştır.

şimdi gelelim örneklere;

1. vakamız ki bence en önemlisi bu. aynı sebeplerden sıbyan mektebine gönderilen bir kız çocuğu. henüz 6 yaşında şu an çocuk şizofrenisi yaşıyor. son 7 aydır sürekli ağlıyor ve sürekli dua ediyor. hayaletlerle konuşuyor. korkuyor. bağırıyor. yabancı kimseyle konuşmuyor. öğretmen görmek istemiyor ki ona öğretmen olduğumuzu dahi söyleyemiyoruz. tuvaletini altına kaçırıyor. annesinin onu terk etmesinden korkuyor. kuranı kerimden parçalar söylüyor. kendi kendine ben zavallı bir çocuğum diyor. uyuyamıyor çünkü uyuduğunda annesinin gitmesinden korkuyor. nedeni;

gittiği bu mektepte sürekli dua etmesi istenmiş buna zorlanmış. yapamadığında ceza verilmiş. annen yok artık senin denmiş. senin annen artık biziz denmiş. tuvalete gitmek istediğinde tartaklanmış. dua etmediğinde aşağılanmış ve allahtan korkması gerektiği cehennemde yanacağı söylenmiş. bir gün yine odaya kapatıldığında ki bu oda montların asıldığı karanlık ve küçük bir odaymış, halüsinasyonlar başlamış montların onu boğduğunu görmüş halının onu yemek istediğini ve sandalyenin altındaki cehennemi etrafında onu korkutan hayaletleri görmüş. o gün bugündür görüyor. ve korkuyor. ömür boyu geçmeyecek endişe ve korkuları oldu artık.

2. vakamız down sendromu olan 7 yaşında bir öğrenci. ilkokul çağına gelmiş olmasına rağmen bilişsel, psikomotor gelişimini yaşıtları düzeyinde gerçekleştirememiş bir öğrenci. okuma yazmayı bırakın konuşmayı, kavramları (büyük küçük uzun kısa içinde dışında gibi) bilmemektedir. rehberlik ve biz anaokuluna gitmesi gerektiğini söyledik. anne bunu kabullenemediği için okuldan almadı. ama sıbyan mektebine gönderdi çünkü belli bir çevrenin mensubuydular. çocuk yazı yazmak için o kadar zorlandı ki çizebildiği düz çizgiyi bile çizemez hale geldi. davranış bozuklukları ortaya çıktı. tuvaletini altına yapmaya başladı. hırçınlaştı. yapılan her şeyi reddetme davranışı geliştirdi. daha sonra ihmal ve dikkatsizlikleri yüzünden kaynar suyla kolu yandı. okuldan alındı.

3. vakamız; hafif düzey mental retardasyonu olan işitme engeli bulunan bir öğrencimiz de anaokulu yerine buraya gitti. yine bulundukları çevreyle ilgili...
    çocuk az bildiği kelimeleri de söylemekten vazgeçti. kimseyle iletişime geçmedi. sürekli ağladı. uzunca bir süre zorla beslendi.

bunlar ufak örnekler o kadar çok ki bunlardan. önlem alınmazsa daha pek çok çocuk zarar görecek. travmalar yaşayacak. düzeltilemeyecek etkilerle büyüyecekler.
  • çocukları küçük yaştan zehirleyerek onlardan birer radikal islamcı yetiştirme projesi.
    buraya gönderdikten sonra çocuğumun psikolojisi bozuldu, altını ıslatıyor, yaptığımız her şeye günah diyor, ölüp cennete gitmek istiyor vs. diye şikayet eden aileler de kusura bakmasınlar el kadar çocuğu böyle bilim dışı saçma bir kuruma gönderip ne olmasını bekliyorlardı acaba?
  • diyanet’in “kur’an kursları okul öncesi din eğitimi projesi” ile statüye kavuşturduğu belirtilen, 1 yıllık pilot uygulamanın ardından 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren ülke genelinde faaliyete başlayan ve 3-6 yaş arası öğrencikabul eden okul öncesi eğitim kurumları. ki konu ile ilgili olarak, üç yıl önce bir entry girmiştim (bkz: mavi boncuk sıbyan kursu/@minnoklokumcuk) tehlike.

'' osmanlı’da cami veya hayır kurumlarının yanında bulunan en yaygın eğitim kurumuydu. hemen her mahallede açılan bu mekteplere başlama yaşı en erken 4 yaş, 4 ay 4 gündü. sıbyan mektepleri, cumhuriyet ile birlikte 1924 yılında tevhid-i tedrisat kanunu’yla kaldırıldı. hükümetin 2009’da zorunlu hale getirdiği okul öncesi eğitimi 2012’de tekrar zorunlu olmaktan çıkartmasıyla sıbyan mektepleri için yasal yol açıldı. okul öncesi eğitim kurumlarının yetersiz ve pahalı olması nedeniyle de hızla yayıldı.

sıbyan mekteplerinde eğitmenlik yapmak için, diyanet işleri başkanlığı eğitim hizmetleri genel müdürlüğü ile milli eğitim bakanlığı hayat boyu öğrenme genel müdürlüğünce halk eğitim merkezlerinde “4-6 yaş çocuk etkinlikleri ve eğitimi” adı altında verilen sertifika programından geçmek yeterli. yani bu okullarda çocuk eğitimi için gerekli formasyona sahip olmayan, çoğu imam ya da hatip eşi olan kişiler tarafından 'ders' veriliyor.

sıbyan mekteplerinin müfredatının, 12 saati dini bilgiler, 6 saati de kur’an dersi olmak üzere haftada 18 saati doğrudan din eğitimi ile ilgili.

diyanet işleri başkanlığı tarafından hazırlanan eğitim materyallerinde, “iman, günah, yasak, sabır, öteki dünya” gibi kavramlar öne çıkıyor. matematik soruları da tutulan oruç sayısı gibi dini kavramlar üzerinden şekillendiriliyor. ''

kaynak
  • insanları çaresiz bırak. göç etsinler. karı koca çalışmak zorunda kalsınlar ama sen onlara 3 çocuk yapmayı tavsiye et. ama bu üç çocuk nasıl doyacak diye düşünme. anne baba işteyken bunlara kim bakacak diye düşünme. karınlarını zor doyuran insanlar çocuklarını nasıl kreşe verecek diye düşünme...

ya ne olacaktı sıbyan okullarından başka?

bir hastam şöyle diyor. "fabrikanın kreşi kapandı mecbur oldum verdim ama içim rahat dinini öğreniyor çocuk." çocuk dediğimiz dört yaşında. dört yaşındaki çocuğun dinden filan anlamayacağı, eğer sürekli soyut kavramlardan bahsedilirse çocuğun sıkıntılar yaşayacağını anlatmak istiyorum ama yapamıyorum ki... üstelik yanlış olsa bile ne yapsın kadın? ya evde oturup çocuklarına bakacak ve aç kalacaklar, ya da bunlara verecekler.

90 lira aylık. gerçi parayı sadece almak için aldıklarına eminim. üste para bile verebilirler o yaptıkları için.

ülkeyi her zaman fakir çocukların tutkusu korur ve yüceltir. fakir çocukları kontrol eden güç ülkeyi de kontrol eder. sıbyan okullarında fakir çocuklarımızın beyni yıkanmıyor bile; doğrudan haşlanıyor.

hani bilin diye söyledim.
  • bilal erdoğan'ın tasarladığı eğitim sisteminin en tehlikeli ayaklarından biridir.

hiç bir denetime tabii olmayan, pedagojik yetkinliği geçtim bulunduğu yerlerde sıhhi koşullara bile uymayan yerlerde 4 yaşından itibaren çocuklar sözüm ona eğitime tabi tutuluyor, yönlendirilmeye çalışıyor. hem de her yerdeler. örn: ataşehir'in ortası http://www.sozcu.com.tr/…basortulu-anaokulu-635152/

tartışmaya çalıştığınızda bitmek bilmeyen 28 şubat mağdurlarının aynı retorik ile yaklaşarak konuyu 3 saniyede yanlış yönlendireceklerdir ama gerçekten tehlike. 18 yaşında üniversitelilerden bahsetmiyoruz, 4 yaşındaki çocuklardan bahsediyoruz. öncelikle bu yaşta çocuk eğitim almaya hazır mıdır da buralara yönlendirilir? geçen gün bir ders kitabına bakma fırsatım oldu. ilk günden arapça öğretilmeye başlanmış. matematik var mı dediğimde "akılları almaz, daha sonra öğretecekler" cevabı aldım. bre deyyus 2 + 1'i öğretemediğin çocuğa "kolaylık olsun diye" japon alfabesi gibi yukarıdan aşağı yazılmış arap alfabesi öğretiyorsun. bakın arapçayı sağdan sola öğretmiyorlar, türkçe gibi soldan sağa öğretmiyorlar, yukarıdan aşağı öğretiyorlar. hepsini geçtim bu kafa karışıklığını sonradan çöz bakalım kolaysa. kitabın yazarına bakıyorum marmara üniversitesi eğitim fakültesi akademik kadrosundan biri. tam da düşündüğüm gibi.

velhasılı kelam, 10 yaşındayken 52 farzı ezberleyemeyen çocuğun meşe odunuyla dövüldüğü günden beri dinle alakası olmayan biri olarak beni hem korkutuyor hem de düşüncesizce umarsızlaştırıyor. ailesinin çok erken yaşta bu yöne yönlendirmesiyle zaten -1 geride başlayan dini eğitimden pek hayır gelmeyecek ama kafası karışık çok çocuk yetişecek. ikincisi zaten umutsuz bir vaka olan bu grubun yetiştiği çocuktan bir bok olmayacağı için az mı dezenforme olmuş çok mu olmuş pek önemi yok. en büyük tehlike ise bu saçma kurumların sıradanlaşması. muhtemelen 20 sene sonra da eşcinsel evliliğin yasallaşamadığı, halen birilerinin bacaklarına suratlarına kezzap atılan hürriyet kavramı olmayan yarak kürek bir vahabi ülke olmaya devam etme riski.
  • yeni haber olmus dinci rezilliği.

oysa ki bu başlıkta dahi ta 2011 yılında girilmiş entry var, bugün haber olan rezillikleri birebir anlatmış.
  • laikliğin, laik eğitimin en az ekmek ve su kadar hayati öneme sahip olduğunu gösteren iğrençlik abidesi.
  • türkiye'nin pakistan olma yolunda hızla ilerlediğini gösteren oluşum.

" fidan anlatıyor: “çocuğumu 3 yaşında sıbyan evine gönderdim, hamile kalınca çocuğu buraya verdim. üniversite öğrencileri gönüllü ders veriyorlardı. bunlar genelde üst sınıflar. iki yıl gitti buraya. sonra çocukta birtakım sorunlar görmeye başladım, küçük kardeşine şiddet uyguladı. aslında çok seviyordu, kardeşini hiç kıskanmıyordu. sonra yatağa işemeye başladı. evde ne yapsak ‘günah’ demeye başladı. ben okula gittim, ‘senin çocuk çok akıllı, biz de üst sınıflara verdiğimiz dini eğitimi verdik. çünkü her şeyi hemen kapıyor’ dediler. tabii ki her anne gibi gurur duydum ama uyardım, ‘yine de az yapın, çocuğun davranışları değişti’ dedim. ama sorunlar giderek büyüdü. doktora götürdüm. çocuk çok ciddi psikolojik sorunlar yaşıyormuş. neyin günah olup neyin olmadığının çelişkisini yaşadığı için depresyona girmiş. en çok da kardeşinden hırsını almaya çalışıyor.

örneğin resim yapmak istiyor, ama resim yapmak günah! sadece ev resmi, ağaç resmi yapabilir. insan ve hayvan sureti yapmak allah’ı incitmek olurmuş. bu nedenle çocuk çelişkiye düşmüş. evin içinde anne, baba ve kardeş resimleri yapmak günah, ‘öyleyse evin içinde yaşamaları da günah mı’ diye sorular sormaya başladı. çocuğu sıbyan okulundan aldık. şimdi normal bir devlet okuluna gidiyor. belirli günlerde de rehabilitasyon merkezine gidiyor. konuşma ve zeka geriliği tespiti konuldu.”
  • pedofili cenneti...
  • kayitlara baslamislar. cocugunu psikopat etmek isteyen varsa, biz tutmayalim.
hesabın var mı? giriş yap