• winampte, player aktifken s tusu ile devreye sokulabilen, playlisttin sira kaygisi gutmeden* calmasina neden olan ozellik. playlist genis bir yelpazeden olusuyorsa insani afallatabilecek kombinasyonlar cikar ortaya zaman zaman.

1. metallica - enter sandman
    2. beethoven - 9th symphony
    3. kenan dogulu - tukendim ben

afallatir. (evet, muzik zevkim okyanuslara sigmayacak kadar genistir; sozluk bayanlarina selam ederim...)
  • eğer yıllardır itinayla biriktirdiğin tüm müzik arşivini yanında taşıyorsan, “shuffle” seçeneği çok can sıkabilir.
    güncel bir şarkı dinlerken hoop eski bir kızarkadaşının sana mail attığı şarkı, ordan hoop on beş yaşında bisiklete binerken dinlediğin, hoop kız yurdunda dinlediğin şarkı denk gelebilir, koşarken neye uğradığını şaşırabilir, tökezleyebilirsin. apple çoktandır mp3'lerin üretim tarihlerini görebiliyor, shuffle’a şöyle bir seçenek açsın: sadece 2003 – 2007 arasındaki şarkıları karıştır, mesela. veya kombine de yapabilmelisin. 1999 – 2001 ile 2003 – 2004 arasını karıştır, diğerlerine bulaşma, gibi. mail atıyorum.
  • nasıl bir algoritmaya sahipse daha önce getirdiği değişkenleri tekrar tekrar getirebilen mod. aynı değişkenin tekrar tekrar gelme ihtimalini düşünüyorum öyleyse neden son gelen değişkeni tüm değişkenlerin sonuna aktarmıyosun be hırbo coder?

kısacası: mp3 çalar'da 7-8 şarkı arayla sürekli çalan aynı şarkının amına koyayım.

ha bi de şu var ki; shuffle'in sürekli aynı listeyi çalması, daha beter.
  • cd oynatıcılarda içindeki parçaların rastgele çalınmasını sağlayan mode
  • dans olanı melbourne shuffle, konijnendans ve cutting shapes olarak da bilinir. hiit cardio training için birebir.
  • henuz tatminkar bir algoritmasina rastlayamadigim fonksyonalite. 3 mp3 player (biri ipod shuffle) ve bilgisayardaki muzik programlari (winamp, mediaplayer, realplayer, itunes) icinde beni tatmin eden bir shuffle uygulamasina henuz rastlamadim. 8 gb'lik mp3 player, 5'er mb'tan 1600, hadi de 1500 sarki var, hadi de 1000 sarki var, nasil hala donup dolasip ayni sarkilari calar bu algoritma. itunes'un listesinde gorebiliyorsun hangi sarki kac kere calinmis: 500 kusur sarki henuz hic calinmamisken, 1 sarki 8 kere calinmis... bu nasil bir shuffle'dir? bunun algoritmasi nedir? bilgisayar uzmani arkadaslar soylesinler lutfen algoritma bu aygitlarda da saate mi endekslenir? ipod shuffle diye urun sunuyorsun, pazarlamasina milyonlar harciyorsun, sunu daha efektif yapamaz misin? sikildim 1500 sarkilik ipod'da ayni sarkilari dinlemekten.
  • konu ile ilgili en iyi tanım budur:
    4/4'lük taklidi yapan 6/8'lik ritm.
  • full albüm dinlemenin tadını asla veremeyen uygulama.

özellikle rock, metal ve bunların alt türevlerinde albümler belli bir psikoloji ve yaratıcılıkla "birikim olarak" karşımıza çıkar. bir albüm demek komple bir yolculuk anlamına gelir. bir grubun tek bir şarkısı, öbürünün diğer şarkısı diyerek yapacağınız playlistler uzun vadede müziğe karşı tutkunuzu öldürüyor.

bu sıkıntıya düştüğüm bir dönemde full albüm dinlemeye tekrar başlamış birisi olarak diyeceğim şu olacaktır; inanılmaz bir zevk. 15-20 yıllık albümler uzun zamandır bu kadar keyif verici olmamıştı. hayat böyle daha iyiymiş.
  • güne güzel başlatan bombay bicycle club şarkısı.
    shuffle
hesabın var mı? giriş yap