• tourney, altus,acera,alivio, deore, slx (eskiden lx'ti), xt, xtr kalite sıralamasına sahip setler üğreten firma.

tourney 7li sistem için üğretilmiştir(arka rublede 7 dişli olan bisikletler için). artık üğretiliyor mu bilmiyorum.

altus, acera ve alivio ise 8li sistem içindir. parçaların ömrü uzundur. bu seriyle 8 bin kilometre yol yapılabilir. gezi ve tur kullanılmları için en ideal seridir.

deore, slx, xt, xtr 9 lu sistemler içindir. bu seride alttan üste doğru çıkıldıkça parçaların ağırlığı azalır, vites geçişleri kolaylaşır fakat parçaların ömrü azalır. serinin fiyat/performans/ömür kıyaslamasını yapacak olursak xt liderdir. yarışlarda ve performans turlarında kullanılmak için idealdir.

setler 150 eurodan başlayıp 1400 euroya kadar çıkar.
  • default bisiklet vitesi. ben başka marka gördüysem bile hatırlamıyorum.
  • bisikletlerde di$lilerin büyüklügünü degi$tirerek vites kullanma olanagi saglayan mekanizmayi geli$tiren firma
  • bisiklet binicileri için ürettiği özel ayakkabılar çok sağlam, rahat, hem de çok şıktır.
  • ürün gamındaki modellerin iyiden kötüye, başka bi deyişle pahalıdan ucuza sıralaması şu şekildedir:

yol

dura ace
    ultegra
    105
    tiagra
    sora
    claris

mtb

deore xtr
    deore xt
    deore slx
    deore
    alivio
    acera
    altus
    tourney

edit: ruzgar adam'ın hatırlatmasıyla slx'in altına deore eklendi. işin komiği, kendi kullandığım grup set bi de :)
    edit2: urubitinga'nın uyarısıyla yol grubunun en altına claris eklendi.
    edit3: serkaninci uyardı; mtb grupları, yol bisikletlerinde de kullanılıyo son yıllarda. hiç kullanmadım ama tourney'den memnun olduğunu söylemiş.
  • japon firma. bisiklet, bisiklet aksamları, balıkçılık malzemeleri, kamış, olta makarası gibi ekipmanlarda dünyada önde gelen kuruluşlardandır. bisiklet sektöründeki ününü hepimiz biliriz ama balıkçılık sektöründeki ününü çoğumuz bilmez doğal olarak.

balıkçılık ürün gamında belli başlı modellerinin isimlerini yazmak isterim ki ilgilenenler daha kolay kaynak bulsun;

belli başlı kamış serileri;

- alivio
    - nexave
    - hyperloop
    - catana
    - forcemaster
    - speedmaster
    - beastmaster
    - super aero technium
    - aero cast
    - aspire
    - antares

bazı olta makaraları(makinalar)

- stella
    - nexave
    - alivio
    - stradic
    - aero technium
    - exage
    - catana
    - hyperloop
    - super ultegra baitrunner
  • profesyonel anlamdaki shimano vitesler ucuzdan pahalıya, az kaliteliden çok kaliteliye doğru şu şekilde sıralanabilir. altus, acera, alivio, deore, xt, lx, xtr...

ayrıca shimano ya alternatif olrak (bkz: sram)
    edit: şu anda slxi de listeye ilave edebiliriz. charged particle' a hatırlatma için teşekkürler.
    edit: sıralama değişti altus, acera, alivio, deore, lx, xt, xtr... şeklinde olacak hatırlatma için mehty 'ye teşekkürler.
    edit: altustan önce bir de tourney var, en sonda ise sis. mahsus mahal a hatırlatma için teşekkürler.
  • hemen her sene sayıları onlara varan serilerinin hepsini yeniler. topladığınız bisiklet 6 ay sonra eski model olur.

hele benim gibi 97 model komponetlere sahip bisiklet kullanan bir dinozorsanız ne uyumlu çark bulabilirsiniz ne zincir.

(bkz: sözlük bana 8'li deore xt kaset bul allahsız)

edit: o yıllarda xt grubu 8 liydi; sonradan 9 oldu.
  • rekabet ettiği alanlarda nasıl oluyor da sektörü neredeyse tekel olabilecek kadar domine edebildiklerine hayret ettiğim marka. helal olsundur japonlara.
  • üretimi halen devam ediyor mu bilmiyorum ama bunun sis modeli aynı bisiklet üzerinde 20 yıldır çalışıyor. totalde 10.000 km yapmıştır herhalde (sadece son bir yılda 1500 km den fazla yol yaptı) ve hiç arıza çıkarmadı.
hesabın var mı? giriş yap