• çıkmak serbest olsa çıkacağım güya sosyal güvenlik kurumu.
    yıllık ortalama 1.850,00 tl x 12 ay = 22.200,00 tl vergi ödüyorum. o da bu yıl için ilerleyen yıllarda ne olur bilmiyorum tabi. bu yıl üzerinden hesabıma devam edersem. ortalama 25 yıl çalışmayı planladığımda 22.200,00 tl x 25 yıl = 555.000,00 tl para yapar. bakın bu sadece benim emekli maaşım için ödediğim paranın 25 yıllık karşılığı. asıl kazancım yine bana kalacak yani. onunla istediğim gibi ev alıp, istediğim gibi gezip, istediğim gibi yiyeceğim. yaşlılığım için ayırdığım para bu.
    25 yaşında çalışmaya başladığımı var sayıyorum. 25 yaşın üzerine 25 yıl koyduğumuzda 50 yaşımızda (gayet genç bir yaş) elimize geçecek olan anapara 555.000,00 tl. peki biz bu parayı 50 yaşımızda bugün ki faiz oranlarıyla vadeli bir hesaba koyduğumuzda elimize aylık kaç lira geçecek dersiniz?
    net olarak 4.044,36 tl aylık faiz getirisi olacak. peki biz 63 yaşımızda emekli olduğumuzda şimdilerin 4 bin lirası değerinde bir emekli maaşı alabilecek miyiz? ha unutmadan biriktirmeye başladığınız vergi parası her ay size ufaktan başlayıp yıllar içinde büyüyecek bir faiz kazancı da sağlayacak.
    gelelim sağlık hizmetlerine. bu ülkede sağlık hizmetinin durumunu anlatmama gerek yok bence. ama farz edelim ki çok iyi bir sağlık hizmeti var. aylık 150 tl de bir sigorta şirketine sağlık sigortası ödesen onun karşılığında da 25 yıllık bir süreçte özel hastanelerde krallar gibi sağlık hizmeti alıyorsun. . diğer yandan büyük bir hastalık durumunda ise zaten devlet zannettiğin gibi bir hastalık yardımı yapmıyor. yani vergi ödediğin halde hala sağlık hizmetini ücretli alıyorsun.
    hadi diyelim ki onu da biriktirmek istedin. 150,00 tl x 12 ay = 1.800,00 tl x 25 yıl = 45.000,00tl bu kırk beş bin liranın 50 yaşından sonra sana aylık 264,02 tl getirisi olacak. aldığın 4.044,36 tl + 264,02 tl 4.308,38 tl aylık net kazancın olacak. peki türkiye şartlarında aylık 4.308,38 tl kazancı olan bir yaşlı krallar gibi yaşar mı? bakın sadece orta direk brüt 6.000,00 tlmaaşınız üzerinden vergiye ödediğiniz paranın size kazancı. aylık olarak elinize geçen net maaşınız da ortalama 4.000,00 tl dersek. onunla evinizi ve arabanızı aldığınızı varsayıyoruz. peki 50 yaşından sonra elinize geçecek aylık paranız ile neler yapılmaz? 50 yaş dediğin nedir ki?
    asgari ücretliler için ise var olması gereken bir sistem değil anlattıklarım. asgari ücretli insan zaten 1.400 lira net maaşla bırak 63 yaşını 50 yaşını bile zor görür bu şartlarda.
    özetle sosyal güvenlik sistemimiz artık zorunlu olmaktan çıkarılmalı. bana ne sağlık, ne de emeklilik konusunda hiçbir şekilde fayda sağlamadığı gibi 25 yıldan fazla benim paramı elinde tutup değer kaybettiriyor. paramı değil pardon emeğimi. benim emeğim bu kadar ucuz olmamalı.
  • adamın biri bu kurumun sitesine giriyor ve ne zaman emekli olacağını sorguluyor. 12 yıl önce öldünüz cevabını alıyor. gidiyor bu kurumun yetkililerine soruyor, evet ölüsünüz, bize yaşadığınızı ispatlamanız gerekir diyorlar.

e bilader madem bu adam ölü, neden yıllarca ölü bir adamdan prim tahsilatı yaptınız ? nasıl bir yazılımınız var ki sizin, ölü bir adam prim öderken hiç kimseyi uyarmıyor ?

ödemeye gelince ölüsün, tahsil etmeye gelince koy yan cebime. klasik devlet uygulaması.
  • çok net bir şekilde hükümetin en leş kurumu diyebilirim.
    en ufak tereddütüm yok.
  • yaklaşık bir ay önce kayınpederim vefat etti, 28 yıllık öğretmendi, emekliliği gelmişti ama istemiyordu emekli olmak. neyse, vefatından sonra işlemlere başladık ve bugün emekli ikramiyesi gelmiş kayınvalideme, yaklaşık 80 bin lira. bu miktar az değil mi? bu konularda bilgili birisi varsa yesillendirebilir mi?

edit:
    derece/kademe 1/4
    emekli aylığı toplamı: 2809
  • bu dandik kuruma telefonla ulaşabilen kişi derhal altın madalya ile ödüllendirilmeli.
  • dönmek isteyen eski manita gibi zorluyor.

an itibariyle “uyudun mu” mesajı beklerken “sgksız işçi çalıştırma” mesajı geldi. ee onca memur zammı onca maaş onca eyt için en önemli kaynak. ülkenin de %90ı sigortasını asgariden yatırdığı için asgari ücreti de artırdılar. neyse hakkımızda hayırlısı ben zaten ödüyorum.
  • hizmet kalitesi olarak ülkenin en geri kalmış kurumlarından biridir.
  • attığın taş urkuttugun kuş meselesindeki kuştur kendileri. emekli olana kadar ödediğim parayi kepçeyle alıp kaşıkla verecek, o da alabilirsem, ölü yatırımın tam karşılığıdır benim için. oyle agir hastalık kanser vs demeyin zaten hiçbir boku ödemiyor.
  • alo 170 i arayıp her türlü sosyal güvenlik kurumuna baglı kanun, yönetmelik vs gibi konularda bilgi alınan kurumdur lakin bilgisi alınacak soruyu sormadan önce onlar öyle sorular soruyorlar ki acaba bu sikilecek vatandaşmı değilmi diye
hesabın var mı? giriş yap