• yine bir ingiliz dizisiyle karşı karşıyayız.

diziden tamamen uzak bir şekilde olaya bakarsak eğer insanlar genel olarak tarz sahibi çoğu zaman müstakil evlerde oturuyor, herkesin eli yüzü düzgün, eski ancak bakımlı arabalara biniyor, etraf yemyeşil, çoğunlukla kasaba gibi yerlerde asfalt bile olmayan yollarda hayatları geçiyor.

dizide olduğu için gerçek değildir belki ama insan bunları gördükçe kahroluyor gerçekten. yaşadığı yere lanet okuyor.

cinselliği geçtim, türkiye'de o eski arabaları kullandığınız için bile manyak, görmemiş toplumdan baskı yiyebilirsiniz. enişteniz kayınçonuz "satalım bunu da kredi çekip clio alalım" diye kafanızı siker.

edit: ediposis isimli yazar duruma açık getirdi.

"ingiltereden bildiriyorum, her tarafin yesil olmasi en buyuk sehir londra dahil gercek. durumu biraz iyi olanlar kira da olsa 2 katli evlerde oturur (bazilari terrraced denilen yanyana yapilar). araba almak cok kolaylastirilmis ve cevreye zarar verdigi icin aslinda eski arabalarin pek trafikte olmasini istemiyorlar. yine de antika denilebilecek arabalara trafikte raslanabiliyor sahibi elden gecirdigi ve guzel baktigi icin.
    terraced evler: https://upload.wikimedia.org/…enue_in_moss_side.jpg
    londradaki ultra low emission zone kurallari:
    https://tfl.gov.uk/…driving/ultra-low-emission-zone
    (bircok insan bu yuzden arabasini yenilemek durumunda kaldi)"
  • britanya’da, ingiltere, galler sınırında yer alan river wye’da çekilen neşeli ve huzurlu dizi. çekim, ortamlar vs gerçekten şahane. çekimlerin pek çoğunu barındıran moordale lisesi aslında university of south wales’in caerleon’daki eski kampüsü. merak edenler için eyyorlamam bu kadar.
  • bir adet tekerlekli orospu çocuğu bulunduran dizi.
  • "kara murat benim" tarzı bir sahne bulunduran yeni netflix dizisi.
  • ıngilizlere sex education bize hakan muhafız. alacağın olsun netflix.
  • netflix 'in son dönemdeki en iyi gençlik dizisi. ekşisözlük 'te bu diziyi ergen dizisi diye eleştirmek nasıl bir kafa anlamıyorum. lan dizi zaten ergen bir karakterin ergenliği keşfetmesini anlatıyorken sen bu diziden ne bekliyorsun.
  • --- spoiler ---

isaac isimli sakat orospu çocuğu katakterin 2. sezon finalini piç ettiği dizi. bu isaac'in hakkından eric cartman gelir

--- spoiler ---.
  • jackson'ın sarışın annesi gençliğini anlatırken “ı had a lot of shame” dediği anda shame kelimesinin ağzına oturuşuyla şimşekler çaktı beynimde. meşhur cersei lannister'ın utanç yürüyüşü'nde shame belli çalan rahibedir kendisi.
  • 3. sezonunu bir günde bitirdiğim fakat maalesef fazla başarılı bulmadığım netflix gençlik dizisidir.

--- spoiler ---

bu dizide en sevdiğim karakter olan (ve birçok insanın da en sevdiği karakter olan) eric karakterini yeni sezonda ne yazık ki mahvetmişler. ikinci ve üçüncü sezonun önemli bir kısmında eric-adam ilişkisinin gelişimini ve çiftin birbirine nasıl bağlandığını, ilişkilerinin nasıl sağlıklı bir dinamik kazandığını izledikten sonra, hele özellikle de adam karakterine güzel ve ikna edici bir redemption arc yazıldıktan sonra neden bu ikilinin güzelim ilişkilerini piç ettiklerini anlamadım. üstelik ciddi anlamda eric'in sadece birkaç saat beraber vakit geçirdiği ve doğru düzgün tanımadığı alakasız bir karakter yüzünden güzelim çifti harcadılar. gerçekten yazık oldu.

ikinci olarak yeni okul kuralları gereği lily kendisiyle özdeşleşmiş olan çift topuz yaptığı saç modeli ve renkli makyajı olmadan okula geldiğinde kendisini gören eric “wow lily you look normal” şeklinde bir yorum yapıyor. öncelikle eric ilk sezonda dikkat çekici ve renkli giyim tarzı yüzünden homofobik bir saldırıya maruz kalıp akabinde “normal” giyinmeye başlamış ve bundan dolayı mutsuz olup kimliğinin bir parçasını kaybettiğini hissetmişti, sonrasında da kendiyle yeniden barıştı ve eski kıyafetlerine geri döndü. bu yüzden eric gibi bir karakterin lily'nin görüşünü hakkında böyle bir yorum yapmış olması mantıklı ve tutarlı değil.

son olarak fransa gezisindeki camdan fırlatılan bok senaryosu kimin aklına geldiyse allah belasını versin, bütün bölümü öğürerek izledim.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

isaac isimli sosyal statü sömürücüsü bir orospu çocuğu dahil etmişler. son iki bölümü daha izlemedim ama puşt tacize varan seviyede insanların hayatına dahil oluyor. hırsızlık yapıyor. bir de o seni anlamaz onu kimse terk etmedi muhabbeti yapıyor. anan seni terk ederek ömrünü uzatmış.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap