• "20 kişi ırzlarına geçtiği halde kıllarına halel gelmeyen türkan (şoray), hülya (koçyiğit) ve fatma (girik) gibi kadınlar vardı. bir de onların yerine soyunan bizler. ben esmer olduğum halde soyunduğum için kaybettim. çünkü o zaman soyunan ikinci kadınlığa mahkumdu" diyerek 60'lı yılların türk sinemasının ciğerini okuyan kadın.
  • birinci sinif "vamp", ince belli cay bardagi, turk sinemasi'nin en iyi striptiz yapan aktrisi. kendisini en cok ugrastiran rol arkadasi kemal sunal'dir; bu konudaki hislerini ozcan ozgur'e "ben boyle herif gormedim" diyerek belirtmistir. (bkz: kapicilar krali)
  • kapıcılar kralı filkindeki hali ile en seksi kadınlardan biriydi.
  • kendisinin babamla şöyle bir anısı vardır: babamın müşterisiymiş kendisi, babam bir gün dayanamayıp soruyor.
    -sevda hanım siz yeşilçam'da türkan şoraylardan bile güzelsiniz ama niye onlar kadar bilinir değilsiniz?
    - benim zengin sevgililerim yoktu demiş babama gözlüğünün ardından bakıp.

babam, o yaşta bile çok güzel olduğunu, çok nazik, çok hanımefendi olduğunu anlatır hep.
    mekanı cennet olsun.
  • yeşilçam'a ve hayatımıza kattığı tüm güzellikler için sonsuz teşekkürler. allah rahmet eylesin, sevenlerinin ve türk sinemasının başı sağ olsun
  • “usul usul fark ediyorum ki sevda, herkesin başka bir kadın veya başka bir erkek olmayı denediği, bunun için var gücüyle çabaladığı sinema ortamımızda salt kendisi olabilmenin mücadelesini veriyordu. bütün gücünü, bütün sanatlık sezgisini, duyarlığını asıl bu mücadeleden almaktaydı. benzemek istediği hiç kimse yoktu. beğenilmek, önemsenmek, alkış toplamak hiçbir zaman sorunu olmamıştı. bireyliğini yaşamaktı seçeneği.” (selim ileri, hatırlıyorum)

umarım yaşamıştır. ruhu şad olsun.
  • 17 şubat 2024 tarihinde 81 yaşında hayatını kaybetmiş türk sinema sanatçısı.
  • çocukluğumdan bugüne onlarca filmini izledim. yeşilçam'da hakettiği değeri bulamadı. hep yan roller verildi oysa yeşilçamin sophia loren'i olabilecek kadar güzel ve yetenekliydi. ruhun şad olsun güzel insan seni iyi bilirdik.
  • sıcak saatler'in cahide sultanıydı. allah rahmet eylesin.
  • en güzel esmer kadınlardan biriydi. allah rahmet eylesin.
hesabın var mı? giriş yap