• guzel ve çarpıcı bir film.
    irak savasi donemi yapimlarinin genelde amerikan yanliligini gormeye alismistik.
    bu film ise oldugu gibi ne var ne yoksa ortaya koymuş, biyografik yönünün ağırlığı ve gercekligi oldukca etkileyici.

netfilikste arada boyle seylere denk gelmek iyi oluyor.
  • narcos'ta çok iyi bir performans ortaya koyan wagner moura ve son birkaç yılın en tatlı aktrislerinden ana de armas nedeniyle açıp izlediğim netflix filmi. politik belgeseller yapan greg barker yönetmiş bu tv filmini (tv filmi dememin nedeni kalitenin bu kalitede seyretmesi). bu arada yönetmen, birleşmiş milletler diplomatı sergio vieira de mello'yu pek seviyor olacak ki hakkında iki yapıma imzasını atmış. bu tv filminden önce, 2009'da bir belgesel yapmış sergio'yla ilgili. demek netflix'ten bütçe bulunca "bir de işin kurmacasını yapayım" demiş. iyi hoş da kurguyu pek sevemedim. hele ki başlarda. film başladıktan kısa bir süre sonra sergio'nun kaldığı otelin bombalanmasına yer veriliyor. sonra herhalde bir 10 dk kadar bi yerde yaralı yatan sergio gösteriliyor, sonra onun birkaç yıl evvel tatil sırasında yüzdüğü anlar gösteriliyor. "ahh kolum!" deyince denizde attığı kulacın gösterilmesine ne diyeyim bilemedim. açıkçası barker'ın yapımlarıyla ilgili bilgim yok, ne kadar iyidir bilemiyorum ama şu filmi yaparken bu türden kötü imajlardan kurtulamamış. dahası filmin kurgusu hep böyle ilerliyor. barker standart bir "giriş - gelişme - sonuç" kurgusunu kullanmak istememiş besbelli, bu yüzden sürekli flashbacklerle anlatıyor öyküyü ama bunu da vasat bir şekilde yapıyor.

yani sergio diyelim ki yardımcısıyla kamboçya ve üniversite yılları hk konuşuyor. şak diye kamboçya sahnesine yer veriliyor. ve evet, "şak" diye yer veriliyor. böyle keskin bir cut anlayışı var kurgucunun. velhasıl kurgu iyi değil. ama moura ve de armas izlettiriyor bu tv filmini. gerçi de armas'a paslanan karakter (gerçek mi, değil mi bilmiyorum, araştırmaya üşendim, araştırmanın en basit olduğu şu dönemde) tek boyutlu kalmış. hem olaylar sergio'nun perspektifinden aktarıldığı, hem de sahneler çok kısa tutulduğu için carolina'yı pek tanıyamıyoruz. kısa tutuldu dedim, hakikaten sahneler bir tiktok videosu kadar kısa. bu aralar bu durum dikkatimi epey çekiyor. daha önce little women'da da öyle olmuştu. kimse bahsetmiyor ama sahnelerin bu denli kısa tutulması, uzun sekanslara yer verilmemesi ilginç değil mi? sergio'nun sahneleri de birkaç dk'da bitiyor. hayır, mcqueen'in filmi hunger'daki gibi 15 dk süren tek planlı sahneler çekilsin demiyorum (çekilsin gerçi, tek plan iyidir) ama filmdeki tüm sahneler tiktok videosu, instagram story'si gibi kısa olmasın. bu durum little women'da nasıl dikkati çekmedi gerçekten anlamıyorum. ben, tüm sahneler bir-iki dk'dan ibaret olunca hikâyenin iyi bir şekilde anlatıldığını, karakterlerin iyi bir şekilde inşa edildiğini düşünmüyorum. gerçi şimdi izlediğim tüm filmleri düşünmeye başladım, aralarında sahneleri kısa olup da iyi bir film olmayı başaran var mıydı acaba?

neyse uzatmayayım. sergio bir tv filmi. diplomat sergio'yu tanımak için izlenebilir.
  • (bkz: sergio vieira de mello) hayatını konu alan 2020 yapımı netflix filmi.

filmi beğendim.
    oyunculuklar fena değil.
    araya gerçek savaş ve diplomasi kesitleri koymaları güzel olmuş.

başrol oyuncusu ve sevgilisi gerçek hayattakilerle büyük oranda benzer kişiler.

yakın tarih ve siyasetle az çok ilgilenen, nato, birleşmiş milletler nedir bilen insanlar için düşündürücü bir film.

--- spoiler ---

başrol oyuncusu bu kadar iyimser, ve kaliteli bir kişilikken evlilik hayatında dikiş tutturamıyor oluşu biraz enteresan geldi.
    adam tam aile babası. dünya barışı yolunda canını feda etti.
    ırak için çabalarken öldürüldü.
    ama oğlunun doğuştan karides alerjisi olduğunu bilmeyecek kadar da ilgisiz bir baba.

filmi izleyen herkes, dosyayı ertesi gün birleşmiş milletlere yollayacağını söylediği için bizzat amerika tarafından öldürüldüğünü düşünecektir. ben hala öyle düşünüyorum. kapıda ki askerleri geri çekmesi de ekmeklerine yağ sürdü.
    --- spoiler ---
  • birleşmiş milletler diplomatı sergio vieira de mello hakkında biyografik drama filmi. etkileyici, karizmatik bir insanın mesleki hayatında yaşadıkları, yaşayamadıkları. dünyaya sergio gibi isimler lazım. ama dünyaya sergio gibi isimler fazla geliyor. gündüz vassaf'ın kahramanlar totaliterdir dediği yerde (katılıyorum), şimdi gündüz bey, böyle isimler de kahraman olsun ve yaşatılsın ya. en azından düşünceleri, dünya anlayışları.

--- spoiler ---
    filmi izlerken, paul bremer denilen zat tipik abd'li diplomat tipinde. yani bir trump, bir joe biden, bir bush, bir mike pence. ne farkı var?
    sergio, işkenceleri, işgalin yanlışlığı üzerine veri topluyor, bir gün öncesinde paul bremer ile bunu tartışıyor. tam açıklayacağı günden bir gün önce de saldırı oluyor. ilginç...
    hem de bm yetkililerinin kaldığı yere. işgal kuvvetlerinin sivil yetkilisi paul bremer ile sergio'nun yaşadığı gerilimler, anlaşmazlıklar sıradan bürokrat çatışması değil de, işgalin doğruluğu yanlışlığı üzerine. ve sergio, bush ile görüşmesi sonrası savaşın çok insan öldüreceğini basına anlatan birisi. yani bu işgale karşı. ve işgalin ilk dönemlerinde de öldürülüyor. saldırıyı terör örgütü el kaide üstlenmiş. terör örgütleri için hedef her türlü insan ve kurum olabilir, evet. ama yine de böylesi bir ismin öldürülmesini başka ülkeler de araştırsaydı keşke. tek bir ülkenin insiyatifine bırakılmasaydı.
    kendisi gelecekte bm'nin genel sekreteri olabilecek biriydi, savaş karşıtı, özgürlükleri savunan, sahada, köylerde, halkın arasında dolanan karizmatik biriydi. çok yazık olmuş.
    --- spoiler ---
  • (bkz: sergio guller)
  • saloulu sergiolu fenerbahce kadikoyde steaua bukres onunde...
  • sanatsal olarak pek bi yetenekli ve basarili insanlarin sahip olduguna mutemadiyen sahit oldugum ve kendine hayran biraktiran sempatik insan topluluguna verilen isim.
    (bkz: sergio aragones)
    (bkz: sergio santelli)
    (bkz: sergio pardo lopez)
  • snl'de yaratılan en unutulmaz karakterlerden. müzik konusunda düz bir adam olmadığımı düşünmeme rağmen sergio'yla tanıştıktan sonra tüm saksofon sololarda aklıma gelmesini engelleyemiyorum. teşekkürler* andy samberg ve jon hamm.

https://www.youtube.com/watch?v=znno63zo2lw
  • yaygın bir italyan erkek ismi.
  • göztepeyi taşıyan ve neredeyse her maça gol atan brezilyalı futbolcu
hesabın var mı? giriş yap