• bu adamın adını tam bir "fransız aksanı"yla söylemek pek zor. serğjögenzburğğ... oyyy, sakızı yuttum.
  • okan bayülgen'in imajını taklit ettiğini tahmin ettiğim fransız şarkıcı.
  • sitesinde üstteki motto gerçekten güzel: "ugliness is in a way superior to beauty, because it lasts." (mealen: çirkinlik bir bakıma güzellikten üstündür; çünkü kalıcıdır.)
  • fazlasıyla sivri dilli olduğu için zamanla etrafında pek dostu kalmamış gainsbourg'un. bu konuda şöyle diyor kendileri: “arkadaşlarımdan hep hayal kırıklığına uğradım. bugün arkadaşlarımı, django reinhardt'ın sol elinin parmaklarıyla sayıyorum.” (reinhardt bir yangında aldığı yaralar neticesinde sol elinin yüzük ve serçe parmaklarını kısmen kaybetmişti.)
  • tuvalini yakarak müziğe koyulmuş, esin seçmekte usta bir adam, chanson geleneğinin yapıbozumcusu.brigitte bardot nun baş harflerini albümüne kazıdığı bonnie and clyde günlerinden, erotik yıl 69'a,vadimin yarattığı kadından*, vardanın çerçevelediği jane bye, "initials b.b."den, "initials jb"ye geçişi de ustaca olmuştur. montparnasse mezarlığına bir duble viski bıraktıracak kadar viskiperverdir zaten.

birkin-serge ikilisinin adında yükselen "je taime ..moi non plus", bardot esin döneminin bir şarkısıdır esasen. bardot izin verip de kamuya açılana dek, birkincesi kulak doldurmuştur. bardotlusu, mick harveynin gevrek girişimlerine denk sayılır aslında. bir yandan da, asılken, ustaca bir kopya oluvermiştir, kronoloji filan denmeksizin.

peşpeşe liste başı olduğu haftalarda, fransız nüfus planlaması harekatının belini bükmüştür şarkı. jane birkin altmışlardan kalma uçuk ifadesiyle, "yo hayır, yani serge komut veriyordu, ben sesimi ayarlıyordum, yani sandığınız şeyi yapmıyorduk," demeyi sürdürmektedir.

"je t'aime...moi non plus" (seviyorum seni...ben de hiç sevmiyor değilim)in bir iki yıl sonrasında, "histoire de melody nelson" çıkışı, kapağındaki çocuk jane birkinin kalıcılığını, gainsbourgun cinsliğini kazımıştır kulaklara. new musical expressin "marquis de sadness" yakıştırmasının bir kısmı buraya dokunur.

inmiş bayrakların arasından kapısına pastisler, gitaneslar bırakılan bu adam, yıllar boyu biriktirdiği tren biletleriyle nereye gitti, şimdi bu cevabın sorusunu soralım. bu arada gainsbourg kadınlarını coheninkilerden, jane birkini kathleen brennandan ayırabiliriz, spor olur.
  • nicolas charbonneau'nun le roman de saint-tropez adlı eserinde anlattığına göre; serge gainsbourg, la piscine filminim çekimleri sırasında alain delon'un jane birkin'i elinden alacağından çok korkmuş ve kendine bir silah almış,jane'e de eğer gerekirse kullanmaktan çekinmeyeceğini söylemiş. (zaten bir yerde de yeni ve pahalı bir araba alıp sete geldiğini, jane'i hiç yalnız bırakmadığını okumuştum.)
    korkusunda çok haksız da değilmiş aslında. alain gerçekten de jane'e yaklaşmaya çalışmış ama jane o zamanlar o kadar masummuş ve serge'e o kadar aşıkmış ki bunları fark etmemiş bile. bu durum da "kalplerin celladı" alain'i iyi tanıyan romy schneider'i çok eğlendirmiş.
    kaynak

couple goals

edit:film ismi
  • leonard cohen'in fransız ve piç olanı.
  • serge gainsbourg çok kıskanç ve kendine güveni olmayan bir adammış.
    jane birkin ile beraber oldukları dönemde jane alain delon ile oynayacağı la piscine filminin çekimleri için nice'e gidecekken kavgalar kıyametler.
    kamera karşısında hem de. serge: alain delon çok yakışıklı, çekici adam. jane'in onun cazibesine kapılacağını düşünüyorum diyor. jane şok içinde, senin bana da mı güvenin yok diye tepkiler veriyor.
    sonra serge de gitmiş nice'teki çekimlere. oradayken de alain delon'un arabasının dört katı büyüklükte bir limo kiralamış.
    aaah ah. klasik erkek işte.
  • rus asilli fransiz aktör, piyanist, sarkici, yapimci, ressam, fotografci, yazar ve buyuk provokator. skandal sarki je t'aime moi non plus'nun yazari. canli yayinda whitney houston a "i wanna fuck you" diyen, "lemon incest" sarkisinda kiziyla yataga giren, fransiz milli marsinin reggae versiyonunu yapan, habire protesto edilen büyük müzisyen. bu arada nick cave in de favori adami; je t'taime ...i anita lane le birlikte söyledi nitekim.
  • "i have succeeded in everything... except my life" demistir kendisi.
hesabın var mı? giriş yap