• amazon kindle e kitap okuyucularına bilgisayardan e kitap atarken calibre programını kullananlara bir alternatif

alttaki resimde görüldüğü gibi menü olarak bilgisayarınızdaki bir pdf, mobi dosyasına sağ tıklayıp send to kindle diyerek cihazınıza gönderebilirsiniz..

https://images-na.ssl-images-amazon.com/…plorer.png

isterseniz bir dosyaya yazdır deyip send to kindle seçeneğini seçebilirsiniz. o zaman da pdf formatında kindle'a gönderiyor

şimdilik sadece windows platformunda çalışıyor ama yakında mac için de bir sürüm çıkaracakarmış

aşağıdaki adresten indirilebiliyor

http://www.amazon.com/…ature.html/?docid=1000719931
  • bu send-to-kindle mükemmel bir şeymiş.

arada kablo bağlantısı olmadan her yere yazı göndermek mümkün.
    diyelim antalya'dasınız. internete bağlı bilgisayarınızdan bir dokümana send-to-kindle yapıyorsunuz. (kindleın şifresini bilmeniz lazım) mesela istanbul'daki kindle -otomatik olarak- wifi'ye bağlanıyor ve doküman 1-2 dakika içinde kindlea inmiş oluyor. fevkaladenin fevki diyelim.
  • bunu seven bunu da sevebilir: (bkz: amazon kindle/#35297493)
  • artık site sahipleri kendi içeriklerini otomatik olarak dönüştürüp kindle'a gönderebilecekleri "send to kindle" butonunu sitelerine ekleyebiliyorlarmış. bence yaygınlaşırsa mükemmel bir özellik olacaktır. özellikle de blog ve makale siteleri için harika.

http://www.amazon.com/…ndtokindle/developers/button
  • yeni keşfettiğim, geç keşfettiğim için kendime kızdığım uygulama/eklenti. denemek için bir kaç içerik yolladım, çok iyi. yanlardaki menü butonlarını, resimleri falan temizleyip güzel bir makale görünümünde cihazıma yollamış.
  • kindle aletine dokuman yollamaya yarayan program, ancak bunun yerine hicbir program kurmadan , kindle satin alininca aktive hale gelen mail adresine , istenilen herhangi bir belgeyi, kitabi ( word) yollayarak , kindle touch i wifi ile internete bagladiginizda , otomatik olarak home screene dusmesini saglayabilirsiniz. misal,bir web sitesinden bir haberi masa ustune word olarak attiniz, ardindan ....@kindle.free.com adresine baslik convert olarak yollandi mi, kindle touch internetle bulusur bulusmaz bu dokuman convert edilmis olarak kindle touch a duser.
  • aşağıdaki adreslerden çeşitli tarayıcılar için yüklenebilecek amazon eklentisi:

chrome eklentisi

firefox eklentisi
  • epub dosyaları kindle cihazına göndermek için calibre vb. programlarla uğraşmak istemiyorsanız alternatif bir çözüm olarak epub dosyaların sonundaki ".epub" formatını silip ".png" yaparsanız doğrudan @kindle.com mailinize gönderebilirsiniz.
    https://the-digital-reader.com/…without-conversion/
  • günümüzde insanların mobil cihazlardan birçok içeriğe erişip bunları okuyabildiğini düşünürsek chrome eklentisi olan send to kindle'ın amazon tarafından neden official bir android appi yapılmaz anlamıyorum. ben eskiden upload to kindle diye bi uygulama kullanıyordum ve basit ve hayli işlevseldi. son güncellemesi haziran 2017'de gelmiş :(

(bkz: işe yarar android uygulamaları/@galesiz)

sonraları kindle'a ve okumaya vakit ayıramayınca upload to kindle'ı da kullanmaz olmuştum. bugün bi deneyim dedim fakat uygulama google playden kalkmış ve dahası kendisinden beklenen fonksiyonu yerine getirmiyor. daha önce instapaper da kullanmıştım ama beğendim desem yalan olur çünkü aynı içerikleri tekrar tekrar kindle'a gönderdiği oluyodu. biraz araştırıp ettim en sonunda andrea luciano isimli geliştirici tarafından google playe yüklenen send to kindle uygulamasını indirdim. upload to kindle kadar basit olmasa da işimi gördü. upload to kindle'da kindle hesabınızı tanımlamanız yeterliydi. bunda ise bir de eposta safhası var.

amazon gibi bir dev neden böyle bir uygulama geliştirmez anlamıyorum. belki de bu tip içeriklerdense ebook satmayı yeğlediği için olabilir.
  • muhteşem bir uygulama.

şirket bilgisayarıma güvenlik sebebiyle calibre uygulaması indiremediğim için kitaplarımı bir süredir kindle'a gönderemiyordum.

bugün denedim ve başarılı bir şekilde e-book'larımı kindle'a gönderebildim, formatı gayet düzgün geldi. şöyle yapıyoruz,

kindle uzantılı mail adresimizi amazon.com adresinden teyit ediyoruz.

kindle'ımıza giderek, settings kısmından kindle mail adresimizi kontrol ediyoruz.

internetteki herhangi bir ebook converter sitesinden pdf formatındaki online kitaplarımızı .mobi formatına dönüştürüyoruz.

yeni mail sekmesini açıyoruz, alıcı kısmına xxxx@kindle.com uzantılı mail adresimizi yazıyoruz. maile ek olarak .mobi formatındaki e-book'u ekliyoruz.

maili gönderdikten sonra kindle.com adresinden verification maili geliyor. onayladıktan sonra yaklaşık 10 saniye içinde kindle'a kitabın düzgün formatta geldiğini görüyoruz.

iyi okumalar.
hesabın var mı? giriş yap