• müzikle uğraştığı yıllarda ablası gibi ünlü olmaya uğraşmıştır. kıyaslanmamak için de soyadını özellikle kullanmamıştır. ama bir türlü olmadı.olamadı. bir süre sonra da vazgeçti. ercüment karacan ile de evlenip sosyeteye girince, müzik ve sinema ile uğraşmanın gereği kalmadı herhalde. ercüment karacan ile evlenince londra sosyetesine dahil oldu. boşandılar ama sosyetik yaşamı devam etti. zaman zaman los angeles da yaşadı. ajda 1980'de petr-oil felaketinden sonra yaklaşık 2 yıl orada onun yanında kalmıştı. trajik bir şekilde, oğlu emir'i yaklaşık 5 yaşındayken kan kanserinden kaybetti. sadece anne olarak o değil ajda pekkan da doğal olarak çok yıkıldı bu olay sonucunda. londrada lüks butikler işletti. yıllar sonra gulu lalvani ile evlenerek londradaki sosyetik yaşantısını perçinledi. oğlu zoran bu evlilikten doğmuştur. ajda hala itiraf etmektedir ki semiramis'in sesi de kendisininki kadar güzeldir. ama o artık ablanın gölgesinde olmaktansa yanında olmayı tercih ediyor kanımca. konserlerinde bile ajda ona artık şarkı söyletemiyor. fizikleri kadar iki kardeşin seslerinin çok benzediği de doğrudur. eski kırkbeşliklerini dinleme fırsatı olursa bu görülecektir. hatta bazı şarkılarını bugün artık ajda söylemektedir. örneğin dert bende, olmaz olmaz bu iş olamaz. müzik konusunda ajdanın ardında kalmayı seçmiş ama sosyal hayat açısından belki çok daha önünde olmuştur. bodrum göltürkbükü'nde yaptığı villaları jet sosyete kapışmıştır. bu evlerden birinde kendi de oturmakta, acayip sosyetik partiler vermektedir. özel görüşüm, yıllar içinde o ablasına değil, tam tersi ablası ona benzemiştir estetik ameliyatlarla. ablasını çok severiz o ayrı.
  • 1960'li ve 70'li yillarda sinema oyunculugu yapmis, bircok plak cikarmis kizkardes. oldukca fazla hit olmus sarkisi vardir, ancak bunlar yeninde piyasaya sunulmadigi icin cogu kisi hicbirini bilmez, bilen de en fazla 2'sini bilir. ablasi gibi bir cok estetik yaptirmistir.
    resit olmadan beraber oldugu fikret hakan kizlik bozmaktan hapse girmemek icin kendinden yasli ve zengin esinden bosanip semiramis'le evlenmis, bir kac ay sonra da bosanmistir.
  • ajda pekkanin gecirdigi her estetik operasyondan sonra "ben aslinda boyle biriyim. bakin kardesime o da benim aynim" diyebilmek icin yaptirdigi tum operasyonlardan zorla ya da ikna yoluyla gecmeye razi ettegi kardes.
  • diskografisi şöyledir.
    45likler
    1968
    bu ne biçim hayat (those were the days) / içelim kendimizden
    geçelim
    columbia plak 890
    olmaz bu iş olamaz / samanlık seyran olur
    columbia plak 920
    köy düğünü / tanrı verdi çalmadım ki
    columbia plak 921
    1969
    ne geçti elime / eski sandal
    columbia plak 932
    ben böyleyim / bir dost ararım
    columbia plak 934
    1970
    vur patlasın çal oynasın / bile bile
    odeon 10320
    eskisi gibi değilim / dert ortağım
    odeon 10338
    ararım sorarım / bir gün elime düşersin
    odeon 10345
    ararım sorarım / bir gün elime düşersin
    odeon msog 60
    (bu plak yunanistan'da yayınlandı)
    1971
    senden vazgeçmem / sen ne dersinde olmaz
    odeon 10379
    gülelim sevelim / o karanlık gecelerde
    odeon 10381
    1972
    bu gece kaçır beni / keyfine bak
    odeon 10402
    düşmanlarım çatlasın / indim yarin bahçesine
    odeon 10405
    1973
    çöpçatan / sevgilim dermisin
    kervan 56
    sen hayatsın ben ömür / ya o ya ben
    kervan 66
    1974
    neydi neydi ne / ne isen
    kervan 69
    unuttu unuttu / bana yalan söylediler
    kervan 77
    1975
    doğum günün kutlu olsun / iki kere ağlamışım
    kervan 83
    iyiler kötüye düşer / o var ya
    kervan 91

albümler
    1970
    semiramis
    columbia lp tsx 503
    a yüzü
    1. salıncakta
    2. olmaz bu iş olamaz
    3. içelim kendimizden geçelim
    4. ben böyleyim
    5. tanrı verdi çalmadım ki
    6. eski sandal
    b yüzü
    1. özlem
    2. bu ne biçim hayat
    3. samanlık seyran olur
    4. bir dost ararım
    5. ne geçti elime
    6. köy düğünü
    1972
    semiramis
    odeon lp moct 319
    a yüzü
    1-aşkolsun sevgilim sana
    2-sen ne dersin de olmaz
    3-ararım sorarım
    4-senden vazgeçemem
    5-gülelim sevelim
    6-dert ortağım
    b yüzü:
    1-yar saçların lüle lüle
    2-eskisi gibi değilim
    3-vur patlasın çal oynasın
    4-bile bile
    5-o karanlık gecelerde
    6-bir gün elime düşersin
    1975
    semiramis
    kervan lp 15
    a yüzü
    1-doğum günün kutlu olsun (happy birthday to you)
    2-bana yalan söylediler (gypsy)
    3-nerdeysen (grandemere)
    4-ya o ya ben
    5-sevgilim dermisin
    b yüzü
    1-unuttu unuttu
    2-iki kere ağlamışım
    3-neydi neydi ne
    4-çöpçatan
    5-sen hayatsın ben ömür

almanya'da yayınlanan eserler
    1973
    semiramis pekkan
    alparslan kaset 782
    1982
    kimbilir
    minareci kaset 3728
  • hayatımın büyük bir bölümü, eski yeşilçam filmlerini izleyerek geçtiğinden, en vasat oyuncuyu bile tanırım (ismini bilmesem bile). bunu semiramis pekkan'a yazmama gelince, ben defalarca ajda pekkan filmi izledim. en azından öyle sanıyordum. geçen gün annemle otururken, yıllar boyu ajda pekkan diye izlediğim kişinin semiramis pekkan olduğunu öğrendim. böyle bir benzerlik olamaz ya. hele genç neslin, yani onların gençlik hallerini yaşayarak öğrenmemiş insanların bu ayrımı yapması imkansız bence. örnek vermem gerekirse, şimdilerde çok meşhur olan yaprak dökümü'nün filmi var, siyah beyaz çekilmiş. ediz hun, fatma girik falan oynuyor. o filmde, semiramis pekkan da oynuyormuş fakat ben hep ajda pekkan sanıyordum o filmde oynayan kişiyi. yine kartal tibet, selda alkor'un oynadığı defalarca izlediğim bir film var. onda da ajda değil semiramis oynuyormuş. özür mü dilesem kendisinden bilemedim şimdi:(
  • evinin bulundugu phuket adasinda zor durumda olan koylulere isvicredeki sosyetik cevresi vasitasiyla acayip yardim toplayabilmis iyi niyetli bir insan.
  • türkiye şartlarında aynı aileden tek diva çıkabileceği için ajda pekkan'ın gölgesinde kalmış kardeş diva. kendisinin sesi ve yorumu ajda pekkan gibi güçlüdür. ayrıca ilerde kızım olursa isim koyarken kendisinin ismini aşıracağım güzel insandır.
  • müziği bırakması kendi tercihi olan kadın. aksi halde o ses ve o yorumla türk müzik tarihine damga vurmaması ilginç olurdu. bir de kadının hayat hikayesi adeta bir film tadında. orta halli bir aileden ingiltere sosyetesine girmesi bunu kotarabilmesi, üzerinde sakil durmaması, oğlu hastayken paul anka'nın ziyarete gelmesi, versace'yi alıp londraya götürmesi falan. bazı hayatlar çok garip.ajda'yı da severim ancak semiramis'in sesinde farklı bir şeyler var. o kadar duru ve güzel ki, devam etseydi ne olurdu bilmem.

http://www.youtube.com/watch?v=ovhamzizhvq
  • ajda pekkan'ın bir klibinde birlikte oynadığı, daha doğrusu birlikte plastik cerrahi-oyuk mayo-havuz merdiveni üçgeni vasıtasıyla "geçkines' kasık şov" yaptıkları kızkardeşi. gemisini yürüten kaptan...
  • sesi bayağı güzel olan kadın. eski yeşilçam filmlerindeki şarkıların çoğu semiramis pekkan'ın şarkılarıymış meğerse.
    fiziksel benzerliğin dışında ses ve yorum olarak da ajda'yla birbirlerine benziyorlar. o kadar ki "aaa ajda söylüyor" dediğiniz eskilerden kalma bir şarkı semiramis pekkan'ın çıkarsa şaşırmayın. (bkz: o var ya)
hesabın var mı? giriş yap