• 1. barış içinde bulunma, huzur
    2. güzel, hoş kadın

anlamlarına geliyormuş "selma" ismi.

selma ismi bana direkt necip fazıl'ın ondan iki yaş küçük kızkardeşini hatırlatır ve pek hüzünlendirir.

ağır ceza reisi ve devrinin kodamanlarından olan necip fazıl'ın dedesi, eski tip bir adamdır ve kız çocuklarına pek değer vermez. o yüzden selma'nın boynu hep büküktür ve mahzundur. necip fazıl'a yeni bayramlıklar alınırken, o sessizce köşeden izlemekle yetinir.

necip fazıl tüm bu tabloyu kendine özgü etkili üslubuyla anlatırken içiniz parçalanır, gözleriniz dolar. zaten bu mahzun küçük kız 6 yaşında vefat etmiştir.

necip fazıl'ın en büyük pişmanlığı da yine selma'ya dairdir:

bir gün necip fazıl dedesinden bir altın lira alır. kızkardeşi altın parayı görünce elinde diş izi olan elmayı ona uzatır ve "abi! sendeki altınla bu elmayı değişelim mi? biraz ısırdım ama ziyanı yok değil mi?" der.

küçük necip fazıl, takası kabul eder ve altını selma'ya verir. zaten necip fazıl'ın çok cömert biri olduğunu tüm tanıyanları söyler. hatta "mina urgan" bile onun cömertliğinden bahsetmiştir.

necip fazıl'ın en büyük pişmanlığı ise şudur: "niçin altın parayı verdim de elmayı aldım, elmayı da ona bıraksaydım ya" der.

selma'nın hüzünlü hikayesini okuduktan sonra, kız çocuklarına ayrımcılık yapanları boğma isteği oluşmuştu bende. şimdi boğma isteği olmasa da, daha üst seviye bir bilinç temenni ediyorum insanımız için.
  • chat ortamında selam yerine yanlışlıkla yazılıp iki sevgilinin arasını bozabilecek kelime. misal:

erkek: selma naber aşkım?
    kız: neee! selma da kim? yoksa sen beni aldatıyo musun?
    erkek: ne alakası var ya? yanlışlıkla "ma" yazdım "am" yazcakken..
    kız: terbiyesiz bi de utanmadan "am" yazcaktın ha! sapık seni. çok yanlış tanımışım seni kemal. hayvansın sen!
    erkek: ???
    (kız şuan çevrimdışı görünüyor)
  • 1965'te abd'de sivil haklar hareketi'nin en civcivli gunlerinde, oy verme hakkina kavusmak icin eyalet baskenti montgomery sehrine dogru yuruyuse gecen siyahlarin, polis tarafindan siddet kullanilarak geri puskurtulmesine sahne olan ve tarihe bu sekilde gecen alabama sehri..
  • altin kure'de en iyi filme odul adayi olan bu film gercekten cok ici bos, klasik beyaz-zenci irkcilik olaylari uzerinde duran hollywood yapiti. isin icinde martin luther king jr'in hayati da olunca farkli bir film olacak diye beklemistim ama gercekten filmin konusunu okuyun, gerisine gerek yok. filmde hicbir anlamda senaryoyu guclendirecek bir oge goremedim. uzun zamandir bir sinema filminden bu kadar cok sikilmamistim. nuri bilge ceylan filmlerini bile heyecanli bulurum ama su filmde resmen bunaldim. martin luther king jr'in hayat hikayesini wikipedia'dan okuyun, daha cok zevk alirsiniz.
  • filmi izlemek isteyenlere filmdeki siyahilere yapılan zulme benzer zulüm uygulanan film.

koskoca istanbul'un koskoca avrupa yakası'nda hepi topu 5 salonda gösterimde olan, (bkz: cinemaximum) denen über tekel sinemacının ise sadece zorlu center'da gösterdiği film. onun da saati 11:30 - 18 ve 21.15. yani karga bokunu yemeden gidip izleyebilirsen izle. işten bir saat izin alıp 6'da değil de 5'te çıkarsan bir de istanbul'un trafiğinde jet gibi hareket edersen izle, akşamın bir saatinde zorlu center'ın 30 kişilik salonunda yer bulabilirsen izle.

bu kadar mücadeleden sonra filmi izlemeye gelenlere kapıda çeyrek altın falan takmaları lazım.

kod adı koz, sevimli tehlikeli, yav hehe gibi sikimsonik filmler ise 50 salonda bin tane seansta var. sizin ben sinema kültürünüzü de adaletinizi de seveyim de seveyim.
  • arapça kökenli bir sözcük, kız ismidir. tdk' ya göre anlamı;

1. barış içinde bulunma, huzur, erinç. 2. güzel, hoş kadın.
  • ingilizce altyazısı malum ortamlara hala düşmemiş, düşememiş olan film. takım elbiseli zenciler konuşunca anlayabiliyoruz da normal zenciler konuşunca anlayamıyoruz.

not: benim zenci arkadaşım da var.
  • izlerken gezi parkı eylemlerini hatırlayıp gözlerimin dolmasına sebep olmuş film
    --- spoiler ---

sokak yürüyüşüne katılan jimmie adlı siyahi gencin polis tarafından dövülüp öldürüldüğü sahnede ali ismail korkmaz ve daha nice polis veya gözü dönmüş halk tarafından sokak ortasında dövülüp, öldürülen gençler geldi aklıma. filmdeki şiddet sahnelerine bakamadım, filmdekilerin rol icabı çektikleri acılara dayamadım.

--- spoiler ---
  • sabanoğlu saban filminde kemal sunal ile halit akçatepe'nin aşık oldukları kızın adı.

vee filmden bir sahne.
    - elinde ne var?
    - elmaa
    - s koy...
    - selmaaa
    - başına değil, kıçına koy...
    - burda mı?
    - elmanın kıçına koy.
    - elmas.
  • türkçe altyazısı open subtitles'da bulunanbilinen film.

edit: open substitle altyazıyı kaldırmış. yify subtitles'da yüklemiştim, oradaki hala duruyor.

http://www.yifysubtitles.com/…ma-turkish-yify-48064
hesabın var mı? giriş yap