• 84 yılı polonya yapımı bir film. o yıllarda izlemiş olsa idim sanırım en iyi filmler listeme anında giriş yapardı. türü bilimkurgu/komedi olarak geçse de bilimkurgu tarafı önde. “gora” ya da “turist ömer uzayda” gibi absürt değil daha tutarlı bir hikayesi var. ancak mizahı da yerinde ve sağlam. kadınları öpücükle bayıltmak, öpücük atarak tehditvari bir şekilde üzerlerine yürümek, asansörde kaybolmuşken katların birinde alman sınır muhafızı ile karşılaşmak gibi inciler mevcut. fast forward ile izlerim niyetimi 5-10 dakikada yıkarak tamamını pür dikkat izlememe sebep oldular. giriş gelişme sonuç tutarlı, parçalar özenle yerlerine oturtulmuş, meme dersen meme de var. kısaca dört dörtlük hatta beş dörtlük, müziklerini de hesaba katarsak dokuz sekizlik bir film. entelektüel ortamlardaki seksapel konuşmalarımda kendisine bol bol atıfta bulunacağım artık. jerzy stuhr’un şahane performansını da ayrıca belirtmekte bir beis görmüyorum.

aklımda kaldığı kadarıyla filmden bir diyalogla bitirelim:

-dünya tarihi erkekliğin tarihidir, bilim adamları komple erkektir. bakın kopernik’e.
    -kopernik kadındı,
    -oha… peki einstein.
    -einstein de kadındı,
    -yuh! siz madam curie’ye de kadın dersiniz artık. (gülüşmeler)
  • iki polonya askeri* dondurulma* deneyine katılır ancak olaylar beklenmedik şekilde gelişir*. bir kaç yüzyıl sonra uyandırılırlar. uyandıklarında karşılaştıkları dünya sadece kadınlardan müteşekkildir.

polonya doğu blokunda olup böyle filmler çıkarabilmiş ya bravo. seksenlerin bilgisayar grafikleriyle bezenmiş sahneleri üst üste gelsin istedim. eski bilimkurguların zamanının pek ötesinde olmayan vizyonlarını seviyorum. aynı bu film gibi. eğlenceli vakit geçirtiyor mu? evet. karakterlerle yakınlık kuruluyor mu? bolca*. blockbuster'a tercih edilmeli mi? evet. iyi bir bilimkurguya tercih edilmeli mi? hayır.
    idiocracy ile benzerliği ise göz dolduruyor.
  • öylesine rastgelip izlediğim ve hayran kaldığım komedi/bilimkurgu filmi. 50 yıllık bir uykudan sonra erkeklerin soyunun tükendiği bir dünyaya gözlerini açan iki deneğin özgürlük mücadelesini anlatan, bol geyik barındıran ama kalitesini daima koruyan bir film.

--- spoiler ---

yeryüzüne çıkan asansörün şifresi: kurwa maç :)))))
    --- spoiler ---
  • dönemine göre oldukça başarılı bir mekan kurgusu olan izlenesi film.

--- spoiler ---

söylemeden geçemeyeceğim, film simgesel bakıldığında komunizm eleştirisi olabilir belki ama bakılmadığında; feminist dünya aslında bir erkek tarafından yönetilirken, despot kadınların çekişme alanı halinde betimleniyor, sonra erkekler uyanıyorlar, kandırmacayı ortaya çıkarmakla kalmıyor, kadınları zevkten zevke sürüklüyorlar. demek istediğim, yine gayet maskülen bir bakış açısıyla, eril bir kafadan çıkmış kadınlar dünyayı ele geçirseydi fantezisi izliyoruz.

--- spoiler ---
  • herhalde amerikalı bir yönetmenin elinden çıksa, şu anda kült bilimkurgular arasında gösteriliyor olurdu diye düşündüğüm film. lehistan'da vizyona girdiği 1984'ten beri elde ettiği gişe rekorunu hala hiç bir film geçememiştir.
  • pipi görüntüsüyle sona eren film. benim gibi sinema = hollywood tadında yaşayan insanlara çok değişik gelmektedir yapısı. bu kötü olduğu anlamına gelmiyor elbette.
  • eski oldugu goz onunde bulundurulmasi gereken dolayisiyla haliyle fena efektlere sahip olan, ismine de cok uymayan bir konusu olan vasat bir film.

--- spoiler ---

konu aslinda erkeklerin aslinda maymuna daha yakin olup olmadigini arastiran birisinin ellerine dusmesini, arada aile butunlugunun onemi referanslari ile vermekte.

hayatini bilimsel deney icin riske at, kizin sonra anne etkisi ile bizi birakip gitmek icin katildin bu deneye desin. aile baska bir sey haliyle.

--- spoiler ---
  • ingilizcesi sex mission olan geyik ötesi bir b tipi bilimkurgu filmi....
  • seksmisja (1984)

7.3 / 10

3 yıl sonra uyandırılmak amacıyla uyutulan 2 kafadarın 53 yıl sonra uyanmasını anlatan, oldukça yaratıcı bir konuya sahip, polonya yapımı bilim kurgu komedi. öncelikle erkeklerin neslinin tükenmesi çok orjinal ve yaratıcı bir konu, ancak bu konudan gerekli verim alınabilmiş değil. filmde dış dünya nerdeyse hiç yok. oyuncuların özellikle figuranların acemilikleri her sahnede belli oluyor. film başta feministler olmak üzere, her suçu erkeklerde gören, eleştiriye kapalı ve nefretle dolu kadınları eleştirme görevini başarıyla yerine getiriyor ve her iki cinste birbiri olmadan yapamaz mesajını oldukça başarılı şekilde veriyor. bununla birlikte, bazı sahneleri gerçekten eğlenceli ve komik. çok büyük beklentilere girilmezse, içerisinde doğru tespitleri ve eğlenceli sahneleri olan, özgün bir konuya sahip keyifle izlenecek bir bilim kurgu komedi filmi.
  • komediyle bilimkurguyu bir araya getirirsen hâliyle kült bir absürd film ortaya çıkmaması imkânsız zâten.

polonya sinemasının 1984 yapımı bu film tüm zamanların en absürd filmlerinden. hibernasyon sonucu 2 hibernatörün beklenenden çok sonraları uyandırılmasıyla başlıyor film ki 2044 yılında dünyada 1 tane bile erkek yok, tamamen kadınlardan oluşmakta.

''oh hadi yaşadınız'' demiştim filmin başında ki klasik erkek mantığıyla onlar da aynı düşünceye kapıldı. ''hiçbir rakibimiz yok, dünyadaki yegâne 2 erkeğiz ve her taraf kadın dolu'' düşüncesi hiç de umdukları gibi olmuyor film boyunca.

max ve albert isimli 2 hibernatörden max karakteri son derece komikti. film boyunca beklediğimden az gülsem de natüralizasyon sekansında 35 yaşlarındaki max'ın 60 yaşlarına gelmiş kızıyla karşılaştığı sahnelerde kahkaha attım. bu sahne interstellar'ın son sahnesi gibi duygusal değil, aksine kavga ve gümbürtüden oluşmakta, belki de filmin en komik sahnesiydi. christopher nolan bu sahneden haberdar mıydı merak ettim açıkçası. max'ın ''boğazınızda kalırım inşallah'' deyişleri falan tam komediydi.

kadınlarla sevişmeyi bir başarabilseler her şey çözülecekti elbette ama seksin ne olduğundan bihaber yüzlerce kadına öpüşmeyi bile anlatamadılar.

kadın dünyâsının bir erkek tarafından yönetildiğinin meydana çıkması ve filmin bir bebek pipisini zumlayarak bitmesi kadın dünyâsına ''bizsiz olamazsınız'' şeklinde ince bir mesaj içermekte.

bu filmin güncellenip amerikan sineması aracılığıyla çekilmesi gerekir, bir hayli de gürültü koparır. şu hâliyle bile oldukça sıradışı.
hesabın var mı? giriş yap