• abdülhak şinasi, markiz'de son derece kibar bir şekilde bir beyefendiyle konuşuyormuş. tam beyefendi ayrılacağı sırada süleyman nazif de katılmış onlara. sizli bizli konuşulan bu beyin kim olduğunu merak etmiş. abdülhak şinasi, "biraderim" deyince şaşıran süleyman nazif, "allah bilir sen fransa'dayken seine nehrine de siz nehri diyorsundur" demiş. hahahaha
  • paris'i ikiye bolen nehir.
  • 1910 yılında bir taşkın sonucunda tüm parisi işgal eden su.
    o güne ilişkin,belge niteliğindeki bir takım o zamanın teknik olanaklarına göre çok kaliteli film çekimleri vardır ki olayın boyutlarını gözler önüne serer. ayrıca bu film görüntüleri bir dönem kaybolmuş ve böyle bir film çekimi varmı yokmu hep tartışma konusu olmuştur neyseki filmler yakın zaman da bulunmuş ve tarihçiler ve arştırmacılar bayram etmiştir.
    ayrıca seine nehri kıyılarında o ünlü taşkın günlerinde suyun nerelre dek yükselmiş olduğu taş üzereine yazılmış ve duvarlara çakılmış yazılarla hep karşınıza çıkar.
  • parisien'lere göre paris'i çok sevdiğinden şehrin içinde kıvrana kıvrana kıvrılıp, terketmekte zorlanan nehir.
    (bkz: ben sende tutuklu kaldim)
  • nehirde tekne ile geziyorsaniz nehir kenarinda sarap icip keyif yapan arkadas gruplarina, koklasan sevgililere, birkac enstruman esliginde dans eden ciftlere, bahceye cevrilmis teknelerde keyfi yapanlara ve teknedekilere kicini acanlara rastlarsiniz. bir de neden bilmem koprulerin altindan gecerken avaziniz ciktigi kadar bagirmak adetten ve acayip eglenceli bir is.
  • suyunun kalitesinin artmasıyla eskiden simgesi olarak gösterilen somon balıklarının geri dönmeye başladığı nehir.

http://www.ntvmsnbc.com/id/24991048/
  • geceleri bamba$ka bir kimlige burunen nehir...

uzerinde gezinen teknelerin isiklandirmalariyla da ayri renkler birlikteligi, bir ahenk ortaya cikarken, koprulerin aydinlatmalari ile nehrin aslinda bulanik olan sulari seyrine doyulmaz bir goruntu ortaya koyuyor; hele ki eiffel kulesinin ustunden ona dogru bakmaya dalmi$saniz...
  • beni burda "da" yalnız bırakmayarak bana süpriz yapan ve heycanlandıran datlu kişi.
    (bkz: hastasıyım)
hesabın var mı? giriş yap