• cumhuriyetin ilk yıllarından beri mecliste temsilcisi bulunan urfa bucak aşiretinin son ağa'sı, reisi. 10 bin kişiden daha kalabalık bu aşiret 93 yılında tansu uçuran çiller tarafından pkk'ya karşı savaşmaya ikna edilmişti, o tarihte 400 kadar gönüllü köy korucusu da vardı aşiretin.

susurluk kazasından sağ kurtulan şalıurfa milletvekili sedat bucak'la birkaç ay sonra aşiret kalesinde yapılan bir söyleşiyi hatırlıyorum, komando giysili adamlarını ve kalesinin -ki gerçek bir ortaçağ kalesi idi bu- duvarlarının sağlamlığını gösteriyordu. kalesinin içinde gerçek tanklar ve uçaksavarlar sürekli nöbet tutuyordu. orduyla alakası bulunmadığı halde kendine ait tankları olan ilk insandı gördüğüm. ikincisi de bizzat benim.
  • korku filmlerinde tablo arkasındaki gizli bölmeden bakan, tablodaki göz ile uzaktan yakından ilgisi olmayan ,göz kısmından delik olan portre.

bu sedat bucak dedigimiz şey de aslında, lunaparklarda görülen, arkasına geçilip, fotograf çektirilen esrarcengiz heykelciktir. o gözler onun olamaz, kesin arkasında biri var onun.
  • susurluk unutkanı, "bilmiyorum, hatırlamıyorum" sözlerinin ne kadar "etkili" olabileceğini ispatlayan adam...bu devlette* dokunulamayacak şahsiyetlerden biri...
    (bkz: derin devlet)
    (bkz: mehmet agar)
  • genelkurmay başkanını bile tutuklatan fetöcüler buna yanaşamadı. ne zaman ki devlet bunu tutuklamaya çalışsa hep elindeki belgelerden bahseder. yıllardır elinde koz olarak tuttuğu belgeleri çok merak ediyorum. elinde neler olabilir diye hayal gücümü zorluyorum aklıma zorlama olarak şunlar geliyor:

tahminim elinde türkiye cumhuriyetini uluslararası mecralarda zor durumda bıraktıracak ses kaydı veya görüntüler var. ya papa suikast girişimi ya da 1986'da cinayete kurban giden isveç başkbakanı olof palme ile ilgili sağlam belgeler var.

bunun dışında bir urfalı olarak sedat bucak ve bucak aşireti hakkında şu bilgileri vereyim;

memleketi siverek'te kaldığı ev hapishane gibi duvarlara sahiptir. ev bir tepenin zirvesinde 4 taraftan vadiye bakar. gelen duyumlara göre pablo escobar gibi çiftliğinde türlü türlü hayvanlar var.

bucak aşiretinin aile bağı şöyle: orijinal bucak aşireti lideri mehmet celal bucak'tır. bu adam 70'lerde aktifti. sedat bucak celal bucak'ın yeğenidir. bucakların elinde bulunan arazilerin büyük kısmı celal bucak'ındı. 70'lerin sonunda bir grup pkk'lının saldırısına uğrayıp yaralandı. çatışma uzun sürdüğü için çok kan kaybetti. ciddi bir yara almamasına rağmen o yara bünyesini kötü etkiledi. 1983'te 47 gibi genç bir yaşta öldü.

celal bucak öldüğünde varisi 15 yaşındaki fatih bucak'tı. sedat bucak ise o yıllarda 20'li yaşlarının başındaydı. 80'lerin sonunda derinlerden aldığı güçle bucak aşiretinin liderliğini sedat bucak devraldı. (fatih ve sedat amcaoğullarıdır) fatih bucak toy olduğu için sedat bucak tarafından kullanıldı. nihayetinde tetikçilikten cezaevine girdi. fatih bucak 80 ve 90'larda sık sık cezaevine girip çıktı. 20'li yaşlarına gelince aklı başına geldi, sedat bucak tarafından kullanıldığının farkına vardı. ancak iş işten geçmişti. sedat bucak derinlerden aldığı destekle sadece siverek'te değil güneydoğu bölgesinde krallığını ilan etmişti. üzerine vekillik de alınca tam dokunulmaz olup, siyasi nüfuz da elde etti.

90'ların ortasında fatih bucak, sedat bucak'a billenmeye başladı. mit'e gidip sedat bucak ve arkasındakilerin pisliğini açıklayacağını söyledi. neden emniyet ve yargı değil de mit? çünkü sedat bucak ve arkasındaki derin güçler; emniyet, yargı ve tsk'da güçlüydü. rakipleri de mitçi mehmet eymür'dü. o yüzden mitle iletişime geçmeye çalıştı.

1996 susurluk kazasında yıllarca aranan abdullah çatlı, sedat bucak’ın arabasında ölü bulundu. sedat bucak ve arkasındakiler yıllarca davalarla uğraştı,sonunda pes edip memleketi siverek’e yerleşti.

susurluk sürecinde fatih bucak da davalarla uğraştı. daha sonra ülkede siyasi hava değişince fatih bucak, 2005’ten sonra başta siverek olmak üzere urfa merkezde etkinliğini hissettirdi. şanlıurfaspor’un başkanı oldu. urfaspor başkanlığı belediye başkanlığından sonra en prestijli makamdır. aslında vurgun makamıdır. urfa bürokrasisi tarafından urfaspor’a birçok yer bağışlanmıştır. urfanın tam merkezindeki go petrol urfasporundur. eski adı total petroldur. buradaki bağış urfaspora yapılır. urfanın en işlek yerindendir. 2 büyük ana caddeden rahat bir şekilde petrole giriş var. petrolün günlük karı ne kadardır bilmem ama ortalama bir petrolün günlük karının 200 katını kazanır. tüm bu para urfaspor’a akar. bunun dışında şu anki merkezede bulanan novada avm, urfaspor’un eski stat yeridir. bu avm’nin belli hisesi urfaspor’da. yeni yapılan stadın çevresindeki birçok değerli arazi urfasporundur. burada değerli lokantalar var. keza balıklıgöl civarındaki birkaç değerli dükkan da urfasporundur. yani görüldüğü gibi urfaspor başkanı olan biri, bir belediye başkanından daha fazla vurgun yapar.

10 yıldan fazla urfaspor’da başkanlık yaptıktan sonra urfa büyüyen bir başka mafya emin yetim urfaspor’un başkanlığını fatih bucak’tan aldı.

fatih bucak ile sedat bucak’ın arası iyi olmadığını söylemiştik. bu son seçimde fatih bucak üç darbe aldı. hiçbir parti fatih bucak’ı aday yapmadı. fatih bucak bağımsız aday oldu.

sedat bucak’ın kardeşi ahmet ersin bucak ise urfa iyi parti 1. sıra adayı olacaktı. urfaspor başkanlığını fatih bucak’tan alan emin yetim bir darbe daha vurdu fatih’e. emin yetim, ahmet ersin bucak ile belli bir ücret karşılığında anlaşıp iyi parti 1. sıra adayı oldu. ahmet ersin ise çekildi. hatta bu olaylar arasında bir silahlı çatışma da yaşandı. emin yetim siverek’e giderken fatih bucak’ın adamları yetim'in yolunu kesti. emin yetim’in adamları siverek’te fatih bucak’ın yuvasında farih bucak’ın adamlarını ayağından vurdu.

son darbeyi ise amcası sedat bucak’tan yedi. fatih bucak’ın bağımsız aday olduğunu öğrenen sedat bucak, kendi yeğeni hakkı bucak’ı bağımsız aday yaptı. böylelikle bucakların oylarını böldürttü. yoksa fatih bucak meclise girme ihtimali vardı.

yazıyı şöyle bitireyim. bu bucaklar ne zaman bir haltlar yiyip mahkemelik olsa hep şunu der: “1970’lerde pkk’ya karşı mücadele verdik. yoksa pkk tüm urfayı ele geçirecekti.” öyle bir şey yok, mücadele dedikleri de 5-6 kişilik bir pkk grubuydu. hatta o yıllarda pkk kurulmamıştı bile. bu olayın aslı da şöyledir; bucakların ağa babaları celal bucak pkk’lılardan saldırı almadan 1 yıl önce, siverek’in komşu ilçesi hilvan’da bir aşiret kavgası vardı.

hilvan’ın iki büyük aşireti süleymanlar ile paydaşlar belediye başkanlığı seçiminde karşı karşıya geldiler. süleymanlar sandıklara hile karıştırıp seçimi kazandılar. paydaşlar bunu kabullenmedi. aralarında sürtüşme çıktı. o yıllarda paydaşların birkaç tetikçisi pkk’lılarla dirsek temasındaydı. sonunda çatışma çıktı, karşılıklı birbirilerini öldürdüler. o dönemin belediye başkanı başkanlık makamında rehin alındı. belediye hoparlöründe istifa ettiğini açıkladı. pkk bunu büyük bir propagandaya çevirdi. belediye başkanını biz devirdik dedi. daha sonra gözünü bucakların tesirli olduğu siverek’e çevirdiler. birkaç çatışma yaşansa da hilvan’daki gibi olay büyümedi. bir gün celal bucak hilvan’ı ziyaret ederken pkk’lıların pususuna düştü. saatlerce süren çatışma yaşandı. celal bucak yaralı kurtuldu bu çatışmadan. pkk’nın hilvan’da yaptığı propaganda ters tepti. bu sefer de bucaklar şöyle dedi; “hilvan belediyesini deviren pkk’lılarla çetin mücadele verdik. yenilmedik” bucaklar 50 yıl boyunca 5 tane pkk’lının kaymağını yedi.

bunlar aslında günümüzde siverek’in en büyük aşireti değil. büyüklerden biri ama en büyüğü değil. bucaklarla beraber, kırvarlar, hamidanlar ve şeyhanlılar siverek'in en büyük aşiretleridir. kırvar ve hamidanlar sayı olarak çoklar ama bucaklar gibi bürokraside kuvvetli değiller. bucakların en büyük rakibi şeyhanlılardır. siverek belediyesi onların elindedir. akp siverek milletvekili kasım gülpınar da şeyhanlıdır. erdoğanın en yakın adamlarından biridir.

özetle bucaklar artık eski gücünde değiller, hem siverekte güçlü bürokratik rakipleri var hem de kendi içlerinde bir ayrılma içindeler.
  • gani müjde sedat bucak'ın gözleri için şu yorumda bulunmuştu, "kazada emniyet kemeri takılı olduğu için ani frende gözleri fırlamıştır"...

şaka bir yana sedat bucak'ın, devletin hizmetine soktuğu kendi aşiretinden binlerce korucunun maaşını toplayıp adamlarını karın tokluğuna çalıştırdığı iddia ediliyor. korkunç taraflarını gizlemekte "yeteneksiz" mebus...

kan banyosunda büyümüş ama eğitimli ve belki de fakülteli bir "beyefendi". geleceği ve geçmişi kankalarından belli. arabasını susurluk çetesine hizmetine ihsan etmiş. sorsanız tekalif-i milliye kanunu gibi "devlet için millet için yaptım" diyecek. bin adamı daha olsa devlete, bin arabası daha olsa hepsini çeteye feda edecek...

dökülen kanların "çete"lesini tutmakta mahir bir grubun üyesi işte, mehmet ağar'ın dostu, hüseyin kocadağ'ın kankası, çatlı'nın yol arkadaşı...
  • öyle bir adammış ki korumasının arabası bile köşe bucak tanınmış. 63* plakalı arabanın antalya'da bile tanınması ilginç değil de nedir ?
    hatırlarım; arkadaşım satın almıştı korumasının arabasını ve polisler falan plakayı görünce ceza kesmiyorlardı. (o yüzden arkadaşım abarttı da abarttı modifiyeyi, sonunda araba patladı.)
  • çiçeği burnunda stajyerim o zaman, beyfendiyi susurluk sonrası nihayetinde bizim hastaneye getirdiler. medya nasıl atıp tutuyor, şöyle yargınlanacak, derin devlet böyle, hesap sorulacak vs diye. dönemin en önemli iki siyasisi aynı anda, zırhlı mercedesleri ve korumalarıyla geçmiş olsuna geldi beyfendiye. nasıl her taraf gazeteci dolu, kameralar vs... ilginç olan iki korumanın ellerinde minicamler çekim yapıyor olmasıydı. ziyaret bitti, devlet büyüklerimiz mercedeslerine bindi. korumalardan biri, bir mercedesin tepesine çıkıp son bir kez herkesi yavaş yavaş çekti. götü yiyen varsa akşam haber yapsın dedi. gittiler. değil o gün, geçen şunca yılda haberi yapılmadı. dedikodusu demiyorum bak, haberi yapılmadı. o gün bugündür türk medyasını takip etmiyorum. bugün düştükleri şu duruma da zerre üzülmüyorum. karma is a bitch.

edit: nöbette yanan kafayla sedat peker altına yazmıştım, buraya taşıdım. @ilker casillas a teşekkür.
  • "gıyabi tutuklama kararıyla aranan abdullah çatlı’nın yerini bildiği halde yetkili mercilere haber vermeyerek saklamak", "çete oluşturmak" ve "vahim nitelikte silah bulundurmak" suçlarından, 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırılan, cezası ertelenen, eğer aynı suçu (!) 5 yıl içinde yeniden i$lerse hapis yatmak zorunda kalacak olan, hukuk devleti güzel türkiyemin dyp eski milletvekili.

http://www.ntvmsnbc.com/news/390692.asp
  • susurluk kazasından agır yaralı olarak, bilincini kaybetmiş bir halde hastaneye kaldırıldığını düşünürsek, nasıl olur da abdullah catlı'ya ait çantayı o sırada almış olduğuna hayret ettiğim, devletin pkk'a karşı hem ailesini hem parasını hem de yerini kullandığı insan. tabi ki karşılığında bir şeyler almıştır sedat bucak. dokunulmazlık, şan şöhret vs.
  • parmaklıklar arkasında olması gerekirken tekrar meclise girme ihtimali bulunan ki$i. neyse ki çok yalnızlık çekmez ankara'da ne de olsa tüm arkadaşları orada.
hesabın var mı? giriş yap