• ne zaman görsem, efendi adam arabası yakıştırmasını yaptığım otomobil. segmentinde fazla tercih edilmiyor oluşu, kötü bir araç olduğu anlamına gelmez, rakiplerine oranla bir tık pahalı olması yüzünden olduğunu düşünüyorum. son zamlardan sonra, kanımca alınabilecek en mantıklı araçlardan biridir.
  • 2016 model 1.6 tdi 90hp style dsg'li versiyonunu 3 günde 1000 km kullanarak tecrübe ettiğim araç.

öncelikle bugüne kadar bir çok farklı markanın modellerini kullanmış biri olarak ilk defa bir seat'ın direksiyon koltuğuna oturdum. aracın dıştan görünüşü özellikle arkadan oldukça heybetli. b segmenti bir araç olmasına rağmen boyutları c segmentine yaklaşmış. aracın profilden görüntüsü ve dizaynı göze hoş geliyor.

içindeki bir çok parça polo'dan tanıdık olmasına rağmen özelikle göğüsün plastik kalitesi polo'dan oldukça uzak. aracın direksiyonu ve vites topuzu haricinde başka hiç bir yerinde yumuşak bir dokuya denk gelemiyorsunuz. dizel otomatik versiyonu tek donanım seçeneğiyle satılmakta. hız sabitleyiciden, dokunmatik ekranlı müzik çalardan otomatik klimaya kadar geniş bir donanıma sahip. direksiyonun çapı küçük, biraz daha ele oturacak kalınlıkta olsaymış mükemmel olabilirmiş. aracın içinde en beğendiğim yer kadranlardı. seat'ın sportifliğine yakışan ibizada da kullanılan kadranların yazı tipi olsun, kırmızı okları olsun oldukça spor ve güzel. müzik sisteminin gücü ve netliği vw grubu araçların tümünde olduğu gibi çok başarılı. bagaj hacmi oldukça geniş, skoda modellerindeki gibi cam ile birlikte açılan bagaj kapağı sayesinde de yüklemede boşaltmada hiç bir zorluk çekmiyorsunuz.

gene bir önceki polo'dan tanıdığımız motor dsg ile uyumlu şekilde çalışıyor. ancak bu araca özellikle de ara hızlanmalarda tam yetmediğini düşünüyorum. araç asla hantal değil ama araç sollamalarında o istediğiniz atikliği de gösteremiyor. bu otomobil sizi tamamen yakıt ekonomisine yönlendiriyor. özellikle uzun yolda 110 km/h sabit hız ile 4.0 lt/100 km gibi ortalamalar yüzünüzü güldürüyor. ben sıkılmam derseniz 90 km hızda bu değer 3.5 litrelere kadar düşüyor. yol tutuş konusunda herhangi bir güven eksikliği yaşamadım ama ray üzerinde gidiyormuş gibisiniz de diyemem. aracın en beğenmediğim noktası ise fren performansı oldu. konfor düzeyi sınıf standartlarında. süspansiyonlar ne çok sert ne de çok yumuşak. 130 km/h hızlardan sonra içerideki rüzgar sesi sizi rahatsız edecek mertebelere yükseliyor.

seat'ın sitesinden fiyat listesine baktığımda bu aracın güncel fiyatı 76.000 tl. ülkemizin sıfır km otomobil fiyatları göz önüme aldığımda bile bu para bana oldukça yüksek geliyor. ama otomobil bir tutku işi bunu da unutmamak gerekiyor.
  • benim de izmit'te 5 gün boyunca kullandığım araç. 1.4 tsi 125 hp dsg versiyonunu kullanmıştım. 9 litrenin aşağısına pek inememiştim açıkçası. bakım zamanı gelmiş sayılırdı aslında ama yinede bence biraz fazla.

kiralık araç olmasına rağmen yine diri duruyordu. iç mekanda pek sıkıntı görmedim bir kaç trim sesi hariç. süspansiyonları aracın hor kullanılmasından dolayı mı bilemedim ama alakasız sert ve ham idi.
    araçla alakalı çok saçma bir şey ise ön takım için 125 beygirin aşırı fazla olması. gaza yüklendiğinizde aracın kafasının sağa sola açılması an meselesi.

aile arabası desen konforsuz. şirket arabası desen dsg ve turbo tehlikesi. genç arabası hiç değil. bahsettiğim bu versiyonu türkiye'de kim kullanıyor merak ediyorum.
  • uzun yol yakıt tüketimi 4 litreye kadar düşebilen araçmış. iki üstte ilk aldığım aya ait entry duruyor, bu esnada araca biraz bakım yaptım kendimce.

1- ambiyans aydınlatma yaptırdım, gece sürüşleri inanılmaz keyifli hale geldi.

2- mevcut multimedyayı çıkarıp bagaja attık, kodlamalarını vs yapıp güzel bi android tablet taktık, car play olsun android auto olsun konfor %100 arttı.

3- otomatik far ve silecek sensörü taktırdım, en yağmurlu havada bile sensörün bu kadar güzel çalışacağını tahmin etmiyordum çok iyi oldu.

4- 2020 öncesi tüm vag grubu araçların vites topuzu nedense bok gibi, gittim buna vag'in son nesil kendinden ışıklı siyah cam gibi olan vites topuzlarından taktırdım.

5- köpeğimiz var diye koltuk kılıfı aldım baya tay tüyü spor mpor bişey acayip güzel durdu.

6- farları halojenden komple lede çevirdim göz almayacak şekilde ayarlattırarak o da son derece konforlu oldu.

bu aralar komple boyatıp jant değiştirmeyi düşünüyorum ama hanım artık ağzıma sıçabilir diye niyetlenemiyorum :d
  • tasarım ve teknoloji ikizi olan skoda rapid'e göre daha ucuza satılan otomobil.

örneğin 1,6 tdi 105 ps'lik motorlar için konuşursak, toledo'da style donanım ile 47.700-tl'ye alınabilirken, rapid'in eş donanım seviyesi olan elegance ile 52.200-tl'ye alınabilmekte.
  • ispanyol şehir isimlerinden oluşmuş otomobiller
    toledo
    cordoba
    ibiza
    leon
  • v5 motor seçeneğide bulunan ancak ikinci el piyasasında pek rağbet bulamayan araç.
    en keyifli yanı ise önünüzdeki arabanın sizin v5 olduğunuzu bilmeden kasması ve sonunda ansızın yanından geçmeniz olsa gerek.
  • seat web sitesine göre 1.6 tdi motorun 90ps lik versiyonunu dsg 7 ileri vites ile satmaya baslamışlar.
  • 3 gündür 2014 model 1.4 tsi benzinli motor, dsg şanzımanlı versiyonunu kullanıyorum.

motor ve yakıt güzel. 1.4 ama gaza basınca koltuğa yapıştırır sizi.
    100km / 5.9 lt ortalama ile geziyorum izmitte, şehir içi ve d 100'de.
    güzel hoş ferah arabadır. araba benim mi hayır değil emanet 5 gün sonra iade edeceğim.

ama abi otomatik vites koyuyorsun, klimalı eyvallah, arka camlar manuel amına koyim yaa.
    park sensörü yok amına koyim lan arabada. yazık günah ulan koskoca firma 50 lira verip park sensörü koyamıyo arabaya.

kaç para ulan bi park sensörü ??? :)
hesabın var mı? giriş yap