• ben hala covid-19 kullanıyorum. işimi de gayet görüyor. haa bi aşı güncellemesiyle kullanılamaz hale getirirlerse o zaman düşünürüm.
  • virüsler zaten habire mutasyona uğruyor. major bir mutasyon da zaten bekleniyordu. mutasyona uğradığı için etkisi azalarak bitebilir de. iyi yönde de olabilir.

gelip burada olmayan zekası ile komplo teorisi kasanlardan gına geldi be. her boku biliyor yavşak. özgürlüklermiş eve tıkmak içinmiş.

ulan siktir git bir hastanede kap virüsü, geçir rahat edersin yavşak. ne burada millete boş boş konuşuyorsun.
  • isminin uzunluğu o kadar da korkutmaması gereken potansiyel mutant virüs. vui variant under investigation yani aratırma sürecindeki çeşitlilik demek, yanındaki de tespit edildiği tarih olsa gerek. bir nevi kod adı yani
  • bol bol komiklikler şakalar, korku senaryoları üretmeler, çinlilere (ne alaka?), ingilizlere hönkürmeler.

peki gerçekte ne biliyoruz bu corona mutasyonu hakkında? aşağıda yazacaklarım bmj'de virüs hakkında yayınlanan makaleden özetler, ayrıntı isteyenler şuradan okuyabilir.

1) en başından beri covid'in mutasyona uğrayacağı biliniyor, bekleniyordu. zaten bu ilk ve tek varyant değil, daha önce de mutasyonlar görülmüştü.

2) garip ismi " the first variant variant under investigation" (araştırılan ilk virüs varyantı) ifadesinden geliyor. adı üstünde, bu geçici bir isim ve şu anda bu virüs hakkında fazla bir şey bilmiyoruz. burada söylenenlerin de hepsi birer tahmin.

3) peki bu yeni varyant , daha önce görülen mutasyonlara göre neden daha endişe verici?

öyle ki, ingiltere kısa sürede tam kapanmaya girdi ve tüm dünya ingiltere'ye uçuşları askıya aldı.

gözlenen o ki bu yeni virüs çok daha hızlı yayılıyor. ingiltere eylül ayında ilk kez tanımlanan bu virüs, hızla yayılarak üç ay gibi kısa bir sürede, covid vakalarının çoğunluğunda saptanan virüs haline geldi.

4) cov 2'de 17 mutasyon bildiriliyor. bu mutasyonlardan, virüsün ace2 reseptörlerinden vücuda tutunmasını sağlayan n501y isimli spike proteinde farklılık saptanıyor. buradaki değişiklik, virüsün daha kolay vücuda girmesine ve bu yüzden çok daha hızlı yayılmasına sebep oluyor olabilir.

ama bu sadece bir varsayım.

5) virüs daha tehlikeli mi?

henüz bilmiyoruz. gözlenen vakalar daha şiddetli değil. fakat yayılma hızı daha yüksek. bu da endişe verici.

6) aşıların etkinliğinde bir değişiklik olur mu?

mutasyonlardan biri, aşıların hedeflediği spike proteinlerden birinde. fakat , şu anda mevcut aşıların her biri virüsün sadece bir değil, birden çok bölgesini hedeflediği için ve bu varyant da bir coronavirus olduğu için, aşıların etkinliğinde dramatik bir azalma yaşanması beklenmiyor.
  • kutsal bilgi kaynağının inci sözlüğe döndüğünün ispatı gibi bir başlık.

insan giriyor şurada iki bilimsel birşey görmek istiyor 20 sayfa espri yapma çabası görünce üzülüyor.

hakkında okuduğum en bilgisel flood'u paylaşayım bari.

https://twitter.com/…tatus/1340742035716784128?s=19
  • ingiltere'de mutasyona uğrayan koronavirüse verilen isimdir.

dünyamıza, 2021'imize hayırlı olsun.

ben kısaca covi2 diyeceğim.

virüs editi.
  • corona virus bir rna virüsüdür. sürekli mutasyona uğraması normal ve beklenilen bişeydir. daha tehlikeli hale gelmesi daha tehlikesiz hale gelmesinden %99.9 daha zordur.

bu basit bilgiyi bilmek için virolog ya da mikrobiyolog olmaya da gerek yok. biraz literatür takip etmek yeterli.

adamlar öyle komplo teorileri üretmiş ki sanırsın laboratuvarda gen transpozonları ya da polimorfizmlerin popülasyon varyasyonlarına etkilerini araştırırken bir yandan da buraya yazıyorlar. tövbest.
  • bak kardeşim bu mecrada kafa yapıp eğlenebileceğin , üçüncü sınıf esprilerini yazabileceğin yüzlerce konu başlığı var.
    gir birine, habale hübele diye yap esprini.
    birçok insanın sevdiklerini her geçen gün kaybettiği bu ciddi konu hakkında entryleri, olayı bilimsel açıdan yorumlayacak sağlıkçı arkadaşlar , amacı doğru bilgi aktarmak olan iyi makale çeviricileri vb. kişiler girsin.
    başlarda yapıldı, eğlenildi.
    şimdi durum vahim, zamanı değil.
  • "virüstür, mutasyon geçirir" der geçerdim ama bizden hiç beklenmeyecek bir hızla ingiltere uçuşlarını durdurduk ya, bu kısım beni epey işkillendirdi. neler oluyor bıyıklı bakanım? nasıl ikna ettiniz şahsını? yoksa durum gizlenemeyecek kadar kötüye mi gidiyor?
    korkuyorum bu durumda.
hesabın var mı? giriş yap