aynı isimde "şantaj (dizi)" başlığı da var
  • hata yapana kadar bir sanattir.
  • en aşağılık suçlardan biri ve toplumda aferiiin denilen kişilerin bile istediklerini elde etmede başvurdukları bir yöntem.

-o entryni çabuk sil yoksa senin özel yaşamınla ilgili olmadık şeyler ortaya atar seni iftiraya bularım.

şantajın büyük kısmı örgütlü ve şantaj ekseriyetle tek kişi değil. kriminolojik çalışmalar bunu gösteriyor şantajcı hep bir yada bir kaç kişiden destek alıyor ve ona göre kurbanına yaklaşıyor. çünkü şantajcı özgüvensiz dengesiz aşağılık kompleksi içinde biri. şizofreniye çok yatkın bedeninde kimyasal problemleri komplikasyonları var ekseriyetle esrar türü maddeler kullanıyor. şantajcı hırsızdan farklı çünkü şantajcı birinden para isterken aslında başka bir şeyi daha istiyor, kurbanı üstünde güç kazanmak ve kendi egosunu tatmin etmek.
    şantaj kurbanlarının büyük kısmı kadın çünkü kadınlar toplumda kendini güvensiz hissediyor en ufak bir dedikodudan korkuyor. zaten şantaj eğer özel yaşantının sergilenmesi gibi koşullarda gerçekleşiyorsa o zaman ortada iftira bulunuyor. bir şantajcı zaten adiliğin sınırını zorluyor yani gerçeğin onun için önemi kalmamış. şantaj senin özel yaşantının ortaya dökülmesi üzerineyse burada gerçeklerden çok iftiralar konuşacak demek. şantajcı senin gerçeklerini dökmeyecek yalana başvuracak. çünkü bir insanı yaşamıyla ilgili bir gerçeği dökmekle tehdit etmek zor, insan sonuçta eh yaptıysam yaptım napıyım der ama yapmadığı şeyi üstüne atmakla tehdit etmek daha kolay. yapmadım sözünün kanıtı daha zor ve kurban zaten psikolojik baskı altındayken bu kanıtlama prosesini daha da stres verici buluyor.
    şantajcının silahlarından biri şaşkınlık yaratma. şantajcı olmadık bir yerden yönden saldırıyor ve bu yön aslında şantajcının kurbanın zayıf olduğunu bildiği veya sandığı yönü. şantajcı burda avcıya dönüşüyor ve avcının silah doğrulturken aldığı hazzı alıyor.
    şantajla ne tür çıkarlar elde edildiğini leo kantz yazmış. bir büyük şirketinin yönetim kurulundan bir kadın sex shoptan vibratör aldığı şirketine yayılmasın diye rakip şirkete önemli ihale bilgilerini teslim etmiş.
    şantajcı tek bir şey istemekle yetinmiyor demiştim istediği hep fazlası çünkü kurbanıyla arasındaki ilişki çok derin. şantajcı kurbanını kendinden üstün görüyor onun saygınlığı sevilirliği serveti konforuna düşman kesiliyor ve kurbanının tüm bu şeyleri haksız olarak elde ettiğini düşünüyor öyleyse kendisi bunları ortadan kaldırmalı tehdit yoluyla onu ezerek yalvartarak küçük düşürerek tatmin olmalı.
    şantajda doz hep artıyor. şantajcı önce net bir taleple geliyor sonra saldırganlaşıyor kurbanın yakınlarının yaşamını tehdit ediyor açık bulduğu her duygusal kapıdan giriyor. şantaj aslında psikolojiye dayalı.
    şantajcı kurbanını ele geçirdikten sonra bırakmıyor başarıya ulaşan şantaj girişimlerinin ekseriyetinde suçlu suçu yineliyor hem ilk kurbanını rahat bırakmıyor hemde başka kurbanlar buluyor genellikle aynı türde yaş grubunda sosyal statüde kurban seçiyor.
    şantaj asla gözyumulmaması gereken bir suç maalesef hukuki mücadelesi zor. şantajcıların ekresiyeti zaten hukukun işlemeyeceği alanları tespit edip rahatsızlık veriyor onu da önceden tespit etmiş oluyorlar dediğim gibi şantajcının suç ortakları var hep, tek başına hareket etmeyecek kadar korkak. vikipedya çok net açıklamış şantaj bir kişi hakkında belli utanç verme veya sosyal bakımdan yıpratıcı bilgileri ortalığa dökmek tehditiyle ona bir şey yaptırma suçu. haklı şantaj yok masum şantajcı yok şantajcı bu suça bağımlı olduğu için ergeç tökezleyecek.
  • hayatın her alanında, herhangi herşey uğruna ve herhangi herşeyi kullanarak, çıkar için kişi, grup veya kurumları kirli çamaşırlarını afişe etmekle veya iftira atmak veya herhangi bir şekilde zor durumda bırakmakla tehdit etmek. şöyle bir şey bile olmuştur, emin olun.

canlandırma

oynayanlar:
    şantör: şantaj yapan (etken birey)
    şanted: şantaj yapılan (edilgen birey)

falanca üniversitesi, bilmemne mühendisliği bölümü.

şantör: hocam, ne diyorum ben size? ne diyorum? kaç senedir birinci sınıftayım ben?
    şanted: dört.
    şantör: düz bir fakülte kaç sene?
    şanted: düz?
    şantör: evet, düz! aynen bizimki gibi.
    şanted: e, o da dört.
    şantör: bravo! peki, ben bu fazladan üç yılı pedere nasıl yediricem, hocam?
    şanted: direkt anlat bence, evladım. böyleyken böyle de.
    şantör: di mi? valla bi daha bravo! babam organ işinde, hocam. yok pahasına sermaye yapar beni. hadi yapın şu işi! sıgara?
    şanted: alayım bi tane. sağol. valla şantör’cüğüm, ben bunu yaparsam ve bu öğrenilirse, mesleki kariyerim mahvolur. bu güne bugün bir bölüm başkanıyım ben.
    şantör: öyle mi? o kitap fotokopileri işinde niyeyse daha ziyade bir çetenin elebaşı gibiydiniz ama hocam. bi duyulursa “mesleki kariyeriniz” mahvolur.
    şanted: şantaj?
    şantör: montaj. şimdi, boş bi diplomayı alıyosunuz. üstüne benim şu... (cebinden bir vesikalık çıkartır) hey yavrum bee! poza bakın! bu fesikalığı, diplomaya monte ediyosunuz. üstünü de doldurup; tasdik ettiriyosunuz. iş bu! bu kadar!
    şanted: bu düpedüz sahtekarlık! evrakta sahtecilik!
    şantör: ve size çok yakışıyor sayın hocam!
    şanted: şantör! ileri gidiyorsun ama!
    şantör: gidemiyorum! hala birinci sınıftayım! açın bi önümü, bakın nasıl gidiyorum o zaman! hocam, hadi yapın bi babalık.
    şanted: evladım, sen de çalış biraz derslerine!
    şantör: çalıştım hocam. mesela şu çeşme’deki yazlık konusuna çok iyi çalıştım. şu parasının nereden geldiği meçhul yazlıktan bahsediyorum.
    şanted: ulan! sen nereden biliyosun o yazlığı! hem hem... onun parasını biriktirdik de şeyettik biz bi kere!
    şantör: ben de savunmanızda aynen böyle yazdım. artık rektör bey yerlerse...
    şanted: ne savunması? hangi rektör? ulan ne yaptın sen?
    şantör: aha da bu savunma, başkan efendi! (cebinden bir kağıt çıkartır.) şimdi işimize bakalım, okey mi canım?
    şanted: (sakinleşmek için derin derin nefes alarak) tamam çocuğum. istediğini yapacağım. peki benim bundan ne kazancım olacak?
    şantör: asil eşinize, “bal dudaklım, ahu’m”dan bahsetmem, ödeşiriz. okey? bu arada şaane bi hatun. yani tekrar bravo, hocam.
    şanted: defoool!
    şantör: ben şuraya bırakayım. şööle... şu da fesikalık. artık siz halledersiniz, hocam. hayırlı mesailer. ha, kantine de biraz borç yaptık. onu da aradan bi çıkaralım artık. ben müsaadenizi isteyeyim. ders başlıyor. matematik. çok mühim, biliyosunuz. hadi ,eyvallah.
  • hiçbir şeyi silmeye kalkmayın!!! hiçbir mağduru hiçbir şeyi kesinlikle silmemelidir!!!

t: mağdurunu psikolojik olarak insanı çok ciddi bir teste tabi tutan, son derece tehlikeli bir tehdit yöntemi.

şantaj olgusu fail ve mağdur taraflar açısından ayrı şekillerde değerlendirilmeli. bu entryde hem bu tarafların ruh hallerini anlamayı hem de mağduru olan insanların, genel olarak, neler yapmaları gerektiğini anlatmayı denemek istiyorum.

şantaj, en başta da belirttiğim gibi, çok zorlu bir sınav. fail de mağdur da çok kötü bir süreç içinde kalıyor şantaj devam ettiği müddetçe. hayatta hiçbir yerde tam anlamıyla kötüler ve iyiler olmadığı gibi bu kavramda da şantaj yapan herkes kötüdür, her şantaj mağduru çok iyi insandır diyemeyiz. çoğu zaman böyle olsa da bazı vakalarda tahmin ettiğimizin tam tersi şekilde insanlar kendilerini, sevdiklerini veya sahip olduklarını korumak için şantaj yapabiliyorlar. "şantaj yapma"nın suç olup olmaması ise tamamen başka bir sorunun cevabı. türkiye'de herhangi bir sebeple şantaj yapmak suçtur, adli cezası vardır. hemen en başında söyleyelim şantaja uğruyorsanız mal mal triplere girmeden önce devlet kurumlarına başvurun, utanma işini sonraya bırakırsınız.

şantaj yapan kişiler pek çok sebeple bu yola başvurabilirler. bir çıkar elde etme, ki bu çıkar paradan siyas... üniversite diplomasına, cinsellikten kendi yerine çalıştırmaya kadar aklınıza gelebilecek her şey olabilir. çıkar sağlama en büyük motivasyon kaynağıdır. fail genelde mağdurun paylaşmak istemeyeceği, paylaşılmasının mağdura zarar vereceği (ki bu genellikle mağdurun kendi kafasında abartıp büyüttüğü bir şeydir, tekrar bu noktaya değineceğim) bazı bilgileri herhangi bir yolla ele geçirir ve mağdurla iletişim kurar. bu iletişim telefon yoluyla veya bu günün dünyasında genellikle sosyal medya hesapları, mail ve skype programı üzerinden gerçekleşir. o bilgilere sahip olduğunu mağdura kanıtladıktan sonra gözdağı süreci başlar. bir saatte sürebilir bu süreç bir ömür boyu da.

şantaj vakalarının çoğunda failler sahip oldukları bilgileri yok etmezler, hemen hemen her zaman ellerinde bir kaç adet kopya bırakırlar. mağdurların tek başına mücadele etmesi bu yüzden çok zordur, fail de bunun farkında olduğundan onu gerçekte olduğundan daha tehlikeli bir durumun içindeymiş gibi hissettirmeye çalışır. psikolojik olarak çok zor bir test dememin sebebi tam olarak bu, şantaj mağdurları sadece dalga geçilip gülünecek bir konu hakkında bile şantaja uğrasa intihara kadar sürüklenebilirler. eğer psikolojisi zayıf olan bir insansa mağdur, cidden zor bir durumda kalabilir, bu hepimiz olabiliriz. süreç fail için de zordur çünkü bir delil bırakmamak için azamî gayret göstermeye çalışmak zorundadır. mağdur sürekli olarak boğulma hissi yaşıyormuşçasına avuç içinde tutulamazsa fail için çok büyük bir risk doğar, mağdurun birileriyle konuşup üzerindeki kara bulutları dağıtması. bu durumlarda genelde fail paniklemeye başlar. panik kendisi hakkında önemli bilgileri açık etmesine yol açabilir. fakat unutmayın, eğer başınıza böyle bir durum gelirse kendi başınıza çözmeye çalışmayın. çünkü fail her zaman sizden daha tecrübelidir.

mağdur ise çok büyük bir çöküntü "hissi" yaşar. bakın anahtar nokta yaşadığı hissiyattır. birdenbire o bilgiler paylaşılsa hissedeceğinden çok daha kötü hissetmektedir şantaj mağdurları. bu şu anlama geliyor; genellikle, mağdurlar, aslında düşündükleri kadar kötü bir durumun içinde değiller fakat kendi kendilerine o kadar büyütüyorlar ve kendilerini o kadar kötü şekilde suçluyorlar ki bir noktadan sonra boğulma hissinin içinde buluyorlar kendilerini. elbette katıksız bir şerefsizseniz ve gerçekten çok büyük bir suçun delilleri varsa failin elinde kendinizi kötü hissedin ama yine polise gidin çünkü çoğu vaka sonunda mağdur ne yaparsa yapsın fail elindeki bütün bilgileri farklı kanallar aracılığıyla paylaşmaktadır. en azından polis sayesinde belki daha büyük bir rezillikten kurtulma şansınız olur ve pişmanım falan filan dersiniz. buradaki kilit nokta ise şurası, mağdurun elinde neye dair bir bilgi var?

çağımız internet çağı, her şey olduğu gibi şantaj da "on-line" bir hale geldi. failler mağdurların sosyal medya hesapları üzerinden onlara ve yakın çevrelerine ulaşarak tehditlerini daha "özel" bir hale getirdiler. yani mağduru, elinde tuttuğu bilgileri, doğrudan annesine, babasına, çocuğuna, eşine, iş arkadaşına, patronuna, öğretmenine, müşterisine göndermekle tehdit edebiliyor artık failler. bu da zaten kötü olan mağdur psikolojisini daha kötü hale getirebiliyor. bu internet çağında pek çok şantaj mağduru aynı sebepten dolayı her sene, belki her gün binlerce lira para kaybediyor. çok salakça görünebilir ama emin olun belki yüz binlerce mağdur var bu konuda; çıplak fotoğraflar, videolar. herhangi bir şekilde, fail bunları eline geçirebiliyor. en popüleri ise mağdurun kendi elleriyle faile vermesi sonra da şantaja uğraması.

eski sevgili, facebook'tan ekleyen az takipçili güzel kız* ve onunla kamera açma*, bilgisayarınızı hackleyen bir hacker, mağdurun cep telefonunu veya bilgisayarını verdiği arkadaşının mağdurun veya mağdurun sevgilisinin fotoğraflarını kendisine göndermesi (bu kulaklar neler duydu), mağdurun yanlışlıkla birisine göndermesi vs. vs. liste böyle uzar gider. o kadar akla hayale gelmeyecek sebepler var ki... neyse, mağdur sizseniz burada ne yapmalısınız;

1) güvenebileceğiniz, zeki ve soğukkanlı birilerini bulun ve durumu paylaşın.

sabah beri söylüyoruz, boğazları düğümleniyor gibi hissetmeye başlıyor insanlar eğer fail işinde iyiyse. bu durumdan kurtulabilmek için konuşmanız gerekiyor. hem birisiyle paylaşmak rahatlamanızı sağlar hem de olayın aslında o kadar korkulmayacak bir şey olabileceğini fark edersiniz.

2) genelde insan türünün beynini kullanmaktan aciz olanları**, bu tuzaklara düşerler.

facebook'taki profil fotoğrafın ateş attırıyor karşim.* her insan böyle bir tuzağa düşebilir, ortada pedofillik bir durum olmadığı müddetçe (varsa aşağılık bir şerefsizin önde gideni olduğun için tek umudum o mübarek failin bir an önce polise bildirmesidir) emin olun çok büyük bir sorun değil. hele hele evli değilseniz hayatınızdaki tek değişiklik ilk birkaç ay insanlar sizi gördüğünde belki aşağı ve yukarı bakarak gülerler, başka hiçbir şey olmaz. evet, hoş bir görüntü değil belki ve kesinlikle bu güne kadar yalanlarla inşa ettiğiniz o karaktere uymayacak ama en fazla ne çıkar? endişe en büyük düşmanınızdır.

3) sakın bir şeyi silmeyin

şantaj, ister yurt içi, ister yurt dışı, ister güzel bir amaçla ister kötü bir amaçla, sözün özü; ne şartta olursa olsun şantaja uğradığınızı kanıtlayacak hiçbir öğeyi silmeyin. mesaj, arama, fotoğraf vs. sakın silmeyin.

4) yardım alın

polis, avukatlar, psikologlar ve diğer profesyonellerden yardım almaktan çekinmeyin. bu insanların tamamı zaten size yardımcı olmak için varlar, varoluş amaçları bu. utanmak hiçbir şey kazandırmaz size, sadece gidin ve gerçekten yardımcı olabilecek profesyonellerden yardım alın.

eğer başka bir şey gelirse aklıma editlerim yine. şimdilik yeter...
  • bir korkak gibi her gün yaşamaktansa, bir kahraman gibi bir gün ölmeyi göze alanlara işlemeyen tehdit yöntemi.
  • dünyanın en adi ve şerefsiz suç tipinin diğer adıdır. video şantaj suçu mağduru olmuş bir olarak yani eşekten düşmüş bir olarak eşekten düşenlerin halinde anlıyorum..
  • ellerindeki bir video için tehdit edildim istedikleri parayı verdim fakat bir bahane bularak tekrar para istediler ben de telefonu üstüne kapatıp numarayı engelledim.
    ellerinde yedi sülalemin telefon numarası var watsapp yoluyla her kese göndereceklerini söylediler bundan sonra ne olacak bilmiyorum .

edit ; 14/04/2024
    bu konuda çok mesaj geliyor.

maalesef e devlet verileri sızdırılıp bir havuzda toplanmış ve galiba para ile satılıyor.

bundan dolay bir telefon numaramdan benim 300e yakın akrabamın telefon tc adres bilgilerine ulaşmışlar.

benim durumumu soracak olursanız benim babama ve erkek kardeşime atmışlat videomu benim için bir sıkıntı olmadı. yaklaşık 1 aydır herhangi bir temas sağlamadılar zaten benden zırnık çıkmaz bildikleri için uğraşmazlar.

size önerim; kesinlikle para göndermeyin çünkü para göndermeniz onları daha da ateşler ve sürekli para isterler ilk vermediğiniz gün yapacaklarını yaparlar.

bu konuda arayan numaraları engelleyin muhattap olmayın.

olay şöyle gelişmişti;

azar uygulamasında denk geldik beni watsappa çekti numaramı öğrenmek için.
    orada gel sanal seks yapalım dedi ben de çıkardım masaya vurdum :))
    video kaydımı alıp kapattı
    1 gün sonra videom ve yedi sülalemin bilgilerini bana watsapptan attılar ve dediler ki hepsine atacağız para ver ben de tamam dedim verdim 5 dakika sonra tekrar para istedi dedim veremem üstüne kapatıp engelledim.
  • şantaj (miller's girl), bir profesör ile yetenekli öğrencisi arasındaki ilişkiye odaklanıyor.

vizyon tarihi: 7 haziran 2024
    ithalatçı: mars production
    sinema dağıtım: planet4
    tür: dram, komedi
    yapım yılı: 2024
    süre: 93 dakika
    ülke: abd

filmin konusu:

“yetenekli bir genç yazar ve profesörü ikisini de giderek karmaşıklaşan bir ağın içine sokan bir proje için görevlendirince, yaratıcı bir yolculuğa çıkar.

çizgiler bulanıklaşırken ve hayatları iç içe geçerken, profesör ve öğrencisi, bireysel amaç duygularını ve en değer verdikleri şeyleri korumaya çabalarken en karanlık benlikleriyle yüzleşmek zorundadır.”

yönetmen: jade bartlett
    oyuncular: jenna ortega, martin freeman, bashir salahuddin, gideon adlon, dagmara dominczyk, christine adams, andre wilkerson, ray fawley, trace haynes
    senaryo: jade bartlett
    müzik: elyssa samsel

vizyon tarihi: 7 haziran 2024

filmin fragmanını buradan izlemek mümkün.
  • para ya da cikar saglamak icin bir kimseyi kendi hakkindaki kotu bir bilgiyi elaleme yaymakla tehdit etme durumu..
  • hayatında yaşadığın en saçma dönemdir. miğde bulandırır , korkutur.
hesabın var mı? giriş yap