• sanıldığı gibi ultra kalabalık falan değildir. şimdi burada anlatmaya üşendim giderseniz görürsünüz ama piyasada dolaşan o balık istifi videosu çin'e değil japonya'ya aittir.
  • çözmeye zekam yetmediği için aynı gün içinde 2 uçak birden kaçırmama neden olan metro hattıdır.

pudong havalimanından line-2 ile hongqiao havalimanına gitmek üzere yola çıktım. metronun içerisinde durakları gösteren tabloyu kontrol ederek ve çinli ingilizcesiyle yapılan anonsu anlamaya çalışarak hongqiao'dan guangzhou'ya olan uçağıma yetişmek niyetindeyim...

bu durakları gösteren tabloda sarı ile küçük küçük bazı notlar yazılmış. çok sallamadığım bu notlardan birinde şu yazıyormuş: line-2 hattıyla son durağa gitmek isteyenler bu durakta inerek karşı istikametteki metroya geçmelilerdir.

daha detaylı anlatacak olursam, line-2 üzerinde yaklaşık 30 adet durak var ve hongqiao havalimanı sondan 3. durak. normal şartlarda aktarma dediğin olay farklı bir istikamete gidecek olan yolcular içindir ve metro ana istikametinde devam eder, değil mi? bu çinlilerin hattında ise 30 duraklık hattın henüz 5. durağında aktarma yapılıyor ve sıkı durun... aktarmayı ana istikamette devam eden yolcuların yapması gerekiyor, metroda kalıp beklersen metro 5. duraktan itibaren ters yöne dönerek seni ilk duraj olan pudong havalimanına geri götürüyor...

uçağı kaçıracağımı anlayınca türkiye'deki arkadaşlarımın desteğiyle bileti ertelettim ancak diğer uçak için de 5 dakika sebebiyle uçuş kartımı vermediler. 45 dakika önce gelmem gerekirken 40 dakika önce gelmişim. sanki her bokunuz çok nizami sevgili çinli kardeşlerim...

kaçırdığım uçaklar sebebiyle de geceyi hongqiao havalimanında kartonun üzerinde uyuyan çinliler ve sürekli önümü kesen korsan taksiciler ile birlikte uykusuz geçirdim...

yani özetle amına koyayım ben bu çin metrosunun...
  • kullanması taksiden daha kolay ve ucuzdur. taksici ingilizce bilmezken, şangay metrosunda her durağın ingilizcesi, ingilizce bilet satış otomatları vardır. biletleri karta benzer. içine para yükleyebileceğiniz kartlar da mevcut olup bu kartları hem belediye otobüslerinde hem de taksilerde kullanabilirsiniz.
  • kalabalık olduğu saatlerde insanların kadın erkek ayırt etmeden adeta birbirini ezerek yer kapmaya çalıştığı metrodur. ama o trafiği çekmektense hızlı ulaşım için şimdilik en iyi çözümdür.
  • expo açılışına kadar 2 no'lu hattı vasıtasıyla şehrin batısındaki havaalanı ile doğusundaki havaalanını birbirine bağlayacak olan metro..

sabiha gökçen'den atatürk havalimanı'na metro ile gittiğinizi düşünün.. öyle bişey..

toplamda 10 farklı hattı olduğunu da eklemek lazım tabii..

http://www.exploreshanghai.com/metro/
  • çin nüfusunun niçin bu kadar çok olduğunu bizlere anlatan metrodur.
  • neredeyse gunun her saati doludur. ayrica yogun saatlerde 30sn'de bir geliyor. yine yogun saatlerde sizin trene binmek gibi bir olayiniz yok, siraniz gelince butun yolcular sizi itip iceri sokuyor. az adamla romantik anlar yasamadim cok kalabalik hakikaten.
  • şangay yakınındaki her iki havaalanına** da bağlantısı olup birinden ötekine metroyla gidebiliyorsunuz. people square dedikleri istasyon cidden büyük ve kalabalık ama oranın taksim'i olduğu için tabi. yeni bir metro. temiz ve düzenli.
  • itinayla açabileceğim metrodur.

(bkz: epb tbm)
hesabın var mı? giriş yap