• şaman rahibi diye bir şey yoktur. şaman vardır. kam da diyebilirsiniz. başlık açmadan önce azıcık mircea eliade falan okuyun bari. (bkz: şaman rahibi) (bkz: michael jackson şarkıcısı)
  • (bkz: ibogaine)
  • bir şamanın algılarının biz normal insanlara göre çok daha açık olması, sesleri, renkleri, kokuları bizlerden kat kat yüksek algılaması için gerekli bitkisel desteklere denir. youtube 'da dmt videoları izlenebilir ne olduğu ile ilgili. bitki adları yukarıda verilmiş zaten.
    sonra gelsin time travel, lucid dream gitsin pasparlak hayaller...
    pis keş saykodelikler sizi, sanki başıma ayin yönetiyorlar. olmadı bir de tavuk teleği takıp aya bakarak uluyun:)
    ( deneyimlemediği her şeye karşı basmakalıp konuşma/ yerme timinin üyesi snegurochka iftiharla takdim etti)
  • şaman rahiplerin tedavi ve ayin sırasında kullandığı narkotik etkili bitkilerdir bunlar. belgeselde izlemiştim ancak çoğunun adını unuttum.

edit : rica ediyorum farklı yerlere çekmeyiniz. tamamen meraktan sorulmuş bir sorudur. şaman rahipleri derken, hatalı bir tabir kullandıysam da özür dilerim. belgeselde öyle geçiyordu.
  • kokeyn heroyin
  • son okuduğum kitabım olan şamanizm, tasavvuf ve ayahuasca “ da şamanların kullandığı halüsinojenlerin bağımlılık yapmayan ve kutsal sayılan bitkilerden elde edildiği söylenmektedir.
    şamanlar bu bitkileri kullanarak hayal dünyalarını renklendirmekte, ruhlar dünyası ile aralarındaki engelleri kaldırmakta bu bitkilerden destek aldıklarını belirtmektedirler.
    ilgili kitabın yazarı bu ayinlere katılıp ayahuascayı içerek deneyimlemiş( tadını protein tozuna benzetiyor) ve kısaca kitabının sonunda bahsetmiş ayrıca bir bölümde dikkat çektiği nokta beni bir hayli düşündürmeye itmiştir.
    “(bkz: hallac-ı mansur)’un,
    işret arkadaşım benim
    zulümden aridir daima
    cömertce bade sundu
    “gel konuğum ol” dedi bana
    ve başlayınca kadeh devrana
    o saldı celladı meydana
    böyle olur işte ejderhayla
    bade içilirse yaz ortasında
    dizelerinde belirttiği “bade” ayahuasca olarak yorumlanabilir” diyerek yine beynimde şüphe ejderhalarının belirmesine sebep olmuştur.

acaba hallacı mansur (bkz: en-el hak) derken ayahuascanın etkisindemiydi ?
    acaba oruç, zikir, meditasyon gibi ritüellerle salgılanan dmt hormonunu kolay yoldan salgılamak için ayahuasca gibi yardımcı maddeler kullanan tasavvuf ehli kişiler var mıydı?
hesabın var mı? giriş yap