• kakaolu bisküviyi un haline getirip, muhallebiyi de çok az daha katı yapıp üstüne genişçe bir tepside serince, soğumaya bırakın, sonra şerit şerit kesip rulo şeklinde sarın. hem karizmatik hem nefis bir tatlınız olsun.

edit: tarifini ben bilmeme rağmen anlamadım kendi anlatışımla. iştahım gözümü döndürdü, afedersiniz...
  • babaannem bu tatlıyı yaparken içine fesleğen ekler, ama o güzelim kokulu yaprakları tatlının içinde çamurlaşmaya terk etmez, temiz bir bezin içine fesleğenleri bağlar veya diker, bezi de tatlının altını kapattıktan sonra bir süre (ben bilmem o bilir süresini) bekleyip olanca rayihasnı saldıktan sonra geri almak üzere içine koyar.. ah, servis ederken muhakkak üzerine badem koyar ince ince ezilmiş bir de..
  • çok hafif bir tatlıdır ve fakat inanılmaz lezzetlidir, yapılışı esnasında çırpıldıkça lezzetlenir... hatta "neden allahım neden, bir tatlı neden bu kadar ve nasıl bu kadar güzel olur"
  • annelerin klasik tatlılarından biri. küçükken mutlaka bayılır herkes ve büyüyünce o eski tadı alamadığınız için içiniz acıyarak yersiniz.
  • "miss sütlü tatlılar" adlı yarışma yapılsa, kesinlikle kürsüye çıkacak lezzet. bağzı kişiler "bunun ev yapımı olanı en tatlişi" dese de, birkaç haftadır iyice dadandığım dr. oetker sakızlı muhallebiyi evde yaptığımda da, ev yapımı olmakta. bu anlam karmaşasına bir son verelim. aaa kar maşası, yeni cümül icat ettim... neyse, üstüne çemen, fıstık vb. şeyler koyun, altına feslegen ekin tarzı önerilere aldırmıyorum. böyle diyenlere önce teessüf, sonra tebessüm ediyorum. sakızın tadını kaçıran, o enfes tadı bozan her türlü ek yedek parçaya karşıyım. bu da formula 1'im. yani in turkish: birinci formülüm. "yemeğin kalçalısı, muhallebinin sakızlısı" da esas mottom. bana başka şeylerle gelmeyin.

- how i met my sakızlı muhallebi - s. 54
  • özsüt'te diger tatlilari sevmeyen biri olarak kesinlikle basarilidir, bolulu hasan usta'daki biraz fazla tatlidir, eker'inki parekende olarak kesinlikle tavsiye edilir, sisli'de lezzet'de fistik veya badem eklerler, saray muhallebecisi'nde ise maalesef yenilemeyecek kadar kötüdür. evet sakizli muhallebi manyagiyim ben
  • gece vakti zaten toplu taşımaların durdurulması oldukça sinir bozxucuyken, bir de tüm dükkanların kapanması çıktı başıma. olsa da yesek. onun yerine domates yiyorum hayat bazen çok kaltak.
  • en sevdiğim sütlü tatlı. ev yapımı olacak ama.

5 bardak süt, 3 yemek kaşığı buğday unu, 2 yemek kaşığı pirinç unu, yarım bardağı biraz gececek kadar toz şekeri çırpma teliyle karıştırarak pürüzsüz olana kadar karıştırıyoruz. 3 küçük parça damla sakızını havanda dövüp aromasının karışıma iyice geçmesini sağlıyoruz sonra bunu yarım su bardağı kremayla karıştırıp tenceredeki karışımın üzerine ekliyoruz. ocağı artık açabiliriz. kısık ateşte sürekli karıştırarak pişirdiğimiz muhalebiye parlaklık versin diye kaynamaya yakınken 1 yemek kaşığı tereyağı ekleyip onu da iyice yediriyoruz. kabarcıklar çıkınca ateşten alıp daha akışkan olması için 5 dakika da mikserle karıştırıyoruz. artık kaselere alıp üstünü istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. ben fındık yada antep fıstığı tercih ediyorum.
  • en sevdiğim sütlü tatlıdır kendileri. türk kahvesi ile zevkle tüketmekteyim.
  • doya doya yenesi bitmeyesi cillop
    malzemeler:
    1 litre süt
    1/2 su bardağı mısır nişastası
    1,5 su bardağı toz şeker
    2-3 parça damla sakızı

süt,mısır nişastası ve şeker teflon tencereye konup tahta kaşıkla karıştırılır fokurdamasına yakın birazcık toz şekerle dövülmüş damla sakızları tencereye atılır içinde pıt pıt diye bişeyler olmaya başlayınca altı kapatılır, tencerenin içindekiler mikser kabına dökülüp 10 dakika kadar çırpılır kepçe yardımıyla kaselere boşaltılır üzerlerine varsa dövülmüş antepfıstığı serpilir oda sıcaklığına gelene kadar dışarıda bekletilir sonra afiyetle yenir.
hesabın var mı? giriş yap