• böyle bir şarkı türkiye ve dünya müziğine gelmemiştir ve gelmeyecektir. sadece kendi zamanının değil, tüm zamanların ötesinde, çok özel bir şarkıdır. insanı dinlediğine ve dinlenebilecek zamanda yaşadığına mutlu eden ender olaylardan birisidir.
  • bugüne kadar sözlükte tamamı verilmemiş olan sözleri ise aşağıdaki gibidir* :

aşkın anahtarı şairin elinde
    suçun anahtarı şairin ooo oo oo
    sözün anahtarı şairin elinde
    günün anahtarı şairin ooo oo oo

yakın olmak için, uzak dur benden
    yakın olmak için...
    uzak dur.. benden..

bir çocuk kadar masum uzandım yanına,
    kokunu duymak için girdim koynuna..
    yaşam diye birşey yok, unutmak diye birşey yok
    beni bu masum gözlerle, yalnız bırak..

yakın olmak için...
    uzak dur.. benden..

aşkın anahtarı şairin elinde
    suçun anatharı şairin aaah oo oo

seksin anahtarı şairin elinde
    kanın anahtarı şairin ooo oo oo

yakın olmak için, uzak dur benden(x6)
  • vakt-i zamanında kadikoy anadoluda okurken, bir arkadasa ingilizce cevirisini yaptigim parca.baya da iyi olmustu.kizin annesi veli toplantisinda benden bahsetmis hatta ama konu nereden gelmis bilmiyorum.belki de "oglunuz bizim kiza sarki,ask mektubu falan yaziyor.lutfen uyarin kendisini.benim kizim oyle biri degil" seklindedir...

(bkz: can sikintisindan entry girmek)
  • birkaç tekrardır dinlediğim ve dinledikçe de güzelleştiğini düşündüğüm; ve mümkünse kargo'nun dahi cover'lamaması gerektiğine inandığım bir kargo şarkısı. sanırım bu şarkının ruhuyla iç içe geçmek için çocukluk ve ergenlikten çıkmak gerekiyormuş; çünkü ilk çıktığı günleri düşündüğüm zaman beğenimin yüzeysel boyutlarda kaldığını bölük pörçük de olsa anımsayabiliyorum. şimdilerde ise içinde aşkın felsefesini bulduğum bu mehmet şenol şişli * sözlerinin aslında ne kadar şairane olduğunu; ayaklarınız koşa koşa gitmek istese bile 'gerekirse kanayıp' çivilerin üzerinde durmanız gerektiğini anlayabiliyorum. ve sevilene duyulan tutkunun da bir tür masumiyet olduğunu hissediyorum. masumiyet, tenlerin birbirine değmemesi ya da arzuladığınız kişinin bedenini hayal etmek yerine onun kollarında uyuyakaldığınızı düşlemek değil; masumiyet, içinizdeki aşkı kirletmeden yaşayabilmek. bu yüzden de bahsedilen anahtarın, duyguları kirletmeden yaşayabilmekte gizli olduğunu düşünüyorum. çünkü duyguları ten değil, insanın kalbi ve düşünceleri kirletir; ve kalbiniz bir aşk için yeterince samimi ve dürüstse aşkınız daima masum kalır.

spotify
    youtube
  • yapildigi zamana gore gayet guzel bir klibi olan kendisi de guzel kargo $arkisi.

"x'in anahtari $airin elinde
    y'nin anahtari $airin elinde
    $airiiiin.....

yakin olmak icin uzak dur benden"

$eklinde sozleri vardi.

albumunun kitapcigindaysa $arki sozlerinin altinda "gaybin anahtari $airin elindedir-hz.muhammed (sav) $eklinde bir not bulunuyordu.
  • simdi farkettim ki, dunyanin en sacma klibine sahiptir.
  • kargo'nun turkiye sartlarinin, zamaninin, hatta suanin dangur dungur dinlediginiz sayisiz yabanci sarkinin cok ustunde olan sarkisi.
  • merkür gerilemesinden midir nedir, eskiler sandığı açıldı, 90'lar rock'ından akılda kalan örnekler dinleyip duruyorum. 10 küsür yıl aradan sonra hafif bir naftalin ve rutubet kokusuyla birlikte tekrar dinleyip hala tat alabildiğim şarkı, ki bu on yıl içinde çıtamı yükseltecek öyle şeyler dinledim ve keşfettim ki! buna rağmen bu şarkı, belki nostaljik bir tarafı da olduğundan, güzel geldi. o dönemde türkiye'de yapılan en iyi işlerden biriydi bence. o zamanlar yeni bir video gösterime gireceği zaman hangi kanalda, hangi tarihte yayınlanacağını filan duyururlardı. ben de dört gözle bekliyordum bu şarkıyı. kral tv'de yayınlanacaktı ve saati belli değildi. oturup belki sabahtan akşama kadar şimdi çıktı, şimdi çıkacak diye beklerken nefret ettiğim aptal saptal şarkılara katlanmak zorunda kaldığımı bilirim. neyse, şimdi 90'lar nostaljisi yapmaya başlamadan kendi zamanıma gidip işime döneyim en iyisi.
  • klibini kese kağıdına koyduktan sonra dinlenmesi gereken şarkı.
  • athena coverında şarkıyı, gökhan ile kargo'nun solisti koray birlikte söylemişti.zira kargo ile athena o zamanlar kardeş gruplardı.athena'nın ilk albümünün kitapçığında da kargo grubuna methiyeler düzülmüştü.

şarkıda ise gökhan;

askin anahtari sairin elinde
    sucun anahtari şaaaairiiiiiiin ooo oo o o
    sozun anahtari sairin elinde
    gunun anahtari saaaairiiiiiin ooo oo o o

kısmını,koray ise;

bir cocuk kadar masum uzandim yanina
    kokun duymak icin ,girdim koynunaaaa
    yasam diye bir sey yok, unutmak diye bir sey yok
    beni bu * meğasum gozlerle yalniz biraaak

kısmını seslendirmiştir.sonra ikisi birlikte "yakkııın olllmaaak iççin,uzağk dur " nakaratını eylemişlerdir.athena coverı orijnalinden daha sert ve hareketli olduğu için kulağıma daha hoş gelmiştir hep.
hesabın var mı? giriş yap