• delicesine güzel bir film.

delileri ve onların içinde yaşadıkları dünyayı hiçbir zaman anlamaya, isimlendirmeye çalışmadım. bunun imkansız ve çok üzücü olduğuna karar vermiştim. ama bu filmin yönetmeni bu inanılmaz uğraşa girmiş; delilerin yaşadığı dünyayı görebilmeyi ve en güzeli, bize gösterebilmeyi başarmış.

bir de şey, her delinin, tıpkı bir akıllı (!) tarafından anlaşılamayacğı gibi, başka bir deli tarafından da anlaşılamayacğını sanıyordum. yanılmışım. bir deli, diğer bir deliyi anlayabilir, teşhisini koyabilir, tedavisini yapabilir, ve hatta aşık olabilirmiş. ama akıllıların bunu anlayabilmesi mümkün değilmiş.

tekrar söyleyesim geldi: delicesine güzel bir film.
  • anlatmak için, kelimelerin kifayetsiz kaldığı, chan wook park'in hayal gücüne gipta edildiği, yürek ısıtan film.

--- spoiler ---
    park il-sun'in young-goon'a yemekhanede pilav yedirme sahnesi ve öncesinde sırtına pilav öğütme apartının montajı (!) sahneleri çok çarpıcı. sevgi emektir, emekten sevgi doğar temalı.

--- spoiler ---
  • hayatın/varoluşun bir amacı olmasının önemli olmadığının, asıl önemli olan varolmak için seçtiğimiz amacın arkasında ne kadar fazla duracağımızın hikayesini anlatan ilaç niyetine bir film.
  • milyonlarca akıllı adamın yaşamayı beceremediği ömrü boyu garantili aşkı yaşayan delilerin filmidir.
  • --- spoiler ---

young-goon'un kendini insan gibi hissettiren, fakat bir o kadarda zavallı duygularından kurtulmak için bulduğu mukemmel yöntemleri* vardır ki ancak günümüze adapte edebilenler hayatta kalanlardır;

anneannesinin öldüğünü öğrendiğinde mausunu* gömmeye gider. bir yandan ağıt yakar bir yandan ağlar. il-soon arkasından süzülür ve ona sarılır, young-goon o halde bile başını robot sesiyle* döndürür. öpüşürken, ayaklarında ki roketle yükselir. hala cyborgluğu elden bırakmamaktadır.****

cyborg olabilmek içinde inançlı olmaya çalışır ve yedi günahı aklından cıkarmamaya uğraşır:

- merhamet
    - üzgün olmak
    - sönük ve hareketsiz olmak
    - tereddüt etmek
    - boş hayaller kurmak
    - suçluluk hissetmek
    - minnettar olmak

ayrıca young-goon'un bir cyborg, il-soon'da buna karşılık tamirci olması hoş bir ayrıntı olmuş filmin sonunda anlaşılıveren.

--- spoiler ---
  • mutlaka izlenmesi gerekir, öyle böyle değil. misal;

--- spoiler ---

- perşembeyi çaldım

- kahve makinasının sana selamı var

- ben teknisyenim unuttun mu? ömür boyu garanti veriyorum

- ıslanan yalnızca çoraplarımız değil

ve daha nice replik için bile izlenir. bi rain'in yodel'ini duymak için, ya da onu geçtim o güzelim müzikler için izlenir. hadi en olmadı diyelim, çok sevdiği annesinin fotoğrafından bile sevdiği kız yemek yiyebilsin diye pirinç megatronu yapmak için vazgeçen deli için izlenir.

--- spoiler ---

kaç kere izledim sayısını hatırlamıyorum. her izleyişimde farklı bir detayı yakalarım, sonra oturur kendime kızarım yuh bunu nasıl farketmemişim diye. hatta bi rain efsanesiyle tanışmamı sağlayan filmdir aynı zamanda.

ha bir de şu filmin sonunda o kadar uzak çekim yapmak zorunda mıydınız yahu? olmadı ki! tamam 12 yaşındaki kızın izlesin diye yaptın ettin ama, o kadar uzak olmayaydı iyiydi. hazır çoraplar da çıkmıştı zaten.

velhasıl, izleyin-izletin-tekrar izleyin.
  • bildiğiniz, tanıdığınız, yaşadığınız, gördüğünüz hayatın dışında aşklar sevgiler nasıllar merak ediyorsanız bu filmi izlemekten zevk alacaksınız eminim.

--- spoiler ---

kim kime ne için "ömür boyu garanti" verebilmiş ki şu güne kadar?!

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

büyükannesi aslında bir insan değil fare olan ve sürekli turp yiyen cyborg kızla*, sürekli dişlerini fırçalayan, küçüle küçüle hiçliğe karışmaktan korkan, görünmez olmamak için maskeler takan, aşık olduğu cyborg kızın hayatını kurtaran, serçe parmağında şarap şişesi kalmış, inci dişli, hırsız-tavşan oğlanın* sonu gökkuşağıyla bitse de zaman zaman göz doldurmuş gerçeküstü hikayesi.
    *dünyanın en güzel filmi

- ıslanan sadece çoraplarımız değil!

--- spoiler ---
  • ölmeden önce izlenmesi gereken 100 film, 1001 film geyikleri vardır ya.. bunu 3'e indirsek, yine listede olması gereken filmdir..
  • amelie'nin deli versiyonu
hesabın var mı? giriş yap