• damadin en yakin arkadasina (dugunde butun ayak islerini yapan adam olur kendisi) verilen isim.. ayrica afyon ve civarinda populer bir hitap sekli, birader'e alternatiftir.. "saadic" olarak da okunur.. "sagdic, baksana bi dakka.." seklinde kullanilir
  • fantastik bir olusum oldugu kesin. duydugum sagdic önerilerinden bazilarindan bir seçme yapayim istedim . "olm tahtaya civi cakar gibi degil, o yolunu bulur serbest birak, sabunun ortasından geçirirmiş gibi." oeh *
  • balikesiryoresinde kullanilan bir hitap sekli..
  • kankann düğüne giden versiyonu
  • hoff canım çıktı lan. bildiğin hamallıkmış bu.

ilk başta kulağa ne kadar da güzel gelmişti halbuki. "sağdıç" olacaksın diyince bi bok sanmış, "güç bende artık" nidalarıyla he-man pozlarına girmiştim. meğer sağdıç dediğin damat meşgul olacağı için onun ayak işlerini yapan ibrikçibaşının tekiymiş. frodo'nun sam'i, batman'in alfred'i, polat'ın memati'si neyse damadın sağdıcı da oymuş. kaç gündür iflahım sikildi düğün işleriyle uğraşmaktan.

şu düğün günü sağ salim bi gelsin de o garsonların elimden çekeceği var:

"pardon gelin odasına bir şişe viski alabilir miyiz?..... evet, gelin istiyor.... bizim gelin böyle valla, her gün sek viski içmezsem evlenemem diyor ..... ben de biliyorum canım gelinin kuaförde olduğunu, ben gelene kadar viskim sağdıç tarafından hazır edilsin diyo ...... evet tarafından .... sağdıç viskimden içmesin sadece hazırlasın diyo .... evet......bol buz da getirirseniz çok sevinirim."
  • bazı yörelerin* adetlerine göre kına gecesinde erkekler arasında yapılan eğlencede sağdıçla damat eğlence boyunca el ele gezmek zorunda. eğer, sağdıç ile damat arasına biri girerse sağdıç araya giren kişiye ceza olarak para verir. *

bi garip adetlerimiz var vesselam. hollandayı aratmıyoruz valla.
  • benden habersiz olarak bana ihale edilmis cumartesi gunku gorevim. duyduk ki mesakatli bir ismis. icenlere alkol temini, gelini evden cikartirken onune gelene rusvet verme, herkesi yedirip icirip kendi icmeme, damadin uzerine kendini siper edip onun yerine dayak yeme gibi kutsal tum gorevler bu sanli zumreye bahsedilmis.

ulan hem kutsal gorev diye onore edilip gaz veriliyor, ustune en boktan isler de bu vatandasa yikiliyor. en cok koyani da millet icip icip halayda spiral yapip tey tey diye donerken mal mal bakmak olacak.
  • bir nevi ortacı diyebileceğimiz, damadın yakın arkadaslarından biri ya da bir kaçıdır. genelde damadı motive etmek, gelin arabasını kullanmak, damadın papyonunu düzeltmek gibi amaçlara hizmet verir.
  • kazdağı türkmenlerinde kardeşlikten daha büyük öneme sahiptir sağdıçlık. sağdıçlardan biri ölürse; geride kalan, çocuklarına bakmakla yükümlü olurmuş. sağdıç buna uymazsa düşkün sayılıyor ve toplulukta kimse onunla konuşmuyor, hiçbir düğün derneğe katılamıyormuş.
  • ing. best man
    alm. brautführer
hesabın var mı? giriş yap