• katıldığı bir programda dila hanım, bodrum hakimi ve tatar ramazan filmlerinin dizi olarak yeniden çekilmesi için gelen teklifleri değerlendirdiğini, iyi bir ekiple çalışmak koşuluyla kabul edebileceğini söyledi. bir de o dönemin yeşilçam'ına ait ilginç bir olay anlattı:

"gece 1 gibi telefon edildi bana. çok ünlü bir kadın star oyuncuydu arayan. "senaryonuzu bugün gönderdiler ancak bitirdim ve çok beğendim, oynayacağım. yalnız, bana 180 ona* 190 diyalog yazmışsınız" dedi. önce şaşırdım, senaryoyu okumakla kalmamış diyalogları tek tek saymış. sonra dedim ki "ben yazabilirim pek çok diyalog daha. ama siz çok iyi bir oyuncusunuz. bazen yüzünüzle, hareketlerinizle konuşmadan o duyguyu veriyorsunuz." sonra telefonu kapattım ve haklı olduğunu düşündüm. ince eleyip sık dokumak gerekir. star olmak böyle bir şey. yeni diyalog yazmadım çünkü zaten kabul etmişti oynamayı. tabii ondan sonra yazdığım diyalogları da saymadım hiç ama bu benim için bir ölçü oldu."
  • -filme alınmış 395,
    -halihazırda bulunan ve henüz çekilmemiş 40,
    -çekilmiş 400 bölüm dizi'nin senaryolarını yazmış,
    -bu senaryoların 36 tanesinin yönetmenliğini kendisi yapmış,
    -4 tane kitap yazmış ve yayınlamış,
    -1969 da yapılan kemal tahir'in jüri başkanlığı yaptığı 1. adana altın koza film festivalinde en iyi senaryo ödülünü kemal tahirin elinden almış,
    -1966 yapımı olan,başrollerini sadri alışık ve ayla alganın oynadığı ah güzel istanbul adlı senaryosuyla gümüş palmiye kazanmış,
    -2006 da yapılan altın koza film festivalinde ömür boyu onur ödülüne layık görülmüş,

bitaneceik yönetmen ve senaryo yazarımız...
  • sezen cumhur önal'ın kardeşidir.
  • 2 hafta önce tanışma şerefine eriştiğim büyük insan... bir üniversite öğrencisi olarak karşısına dikilip "sizinle tanışmak benim için çok büyük bir onur " dediğim ve bana karşılık olarak " asıl sizinle tanışmak benim için daha büyük bir onur" diyebilecek kadar mütevazi büyük sinema üstadı, değerli kişi.
  • sezen cumhur önal'ın buyuk kardeşi yani abisidir. sezen cumhur, safa'dan sonra dunyaya gelmistir.

ben dogurttum sanki..
  • hüsnü neşedenyana ve haşmet ibriktaroğlu'nun yaraticisi. türk sinemasını türk sineması yapan kalemlerden.
  • türk sinemasının kült yapımı vesikalı yarim'in senaryosu kendisine aittir.
  • tatar ramazan ve tatar ramazan sürgünde filmlerinin de senaryosunu yazmıştır. ayrıca 23 filmin yönetmenliğini yapmıştır. 1969'da yapılan ilk adana altın koza'da en iyi senaryo ödülünü yazmış olduğu menekşe gözler filmiyle almıştır.
  • türkiye'de "romantik" sözcüğünün tanımını değiştirmiş iki kardeşten biri. bir devir gençliği, hatta bir kaç devir gençliği bu iki kardeşin tanımlarıyla büyüdü ya da bu yüzden büyüyemedi. öteki kardeş için (bkz: sezen cumhur önal)
  • ah müjgan ah 'ın senaristidir
hesabın var mı? giriş yap