• - petro,olum buz gibi lan yemin ediyorum taşşaklarım boğazıma kadar çekildi bak, bademcik taşşak oldum
    - alyoşka ne dedin sen?
    - dondum diyorum mna koyim, soğuğun göbeğinde tutturdun denize girelim diye
    - yok yok en son ne dedin?
    - boğazıma çekildi?
    - boğazlar alyoşka...tabi yaa...kurtulucaz olum bu çileden yürü sıcak denizlere iniyoruz
    - öyle ha diyince inemeyiz usta bi plan lazım bize
    - hmm truva matruşkası yapsak? kocaman bi bebek içine askerler doluşmuş hı?
    - abi çok rica edicem denizden çıkıp konuşsak, bak buzul yüzüyo yanında penguen dalıp çıkıyo,sen farkında değilsin durumun ciddiyetinin
    - içiçe geçen bebeklerin içinde koca bir ordu, kocaaa!
    - abi çıkıyorum ben
    - müthiş petro olarak anacak tarih beni! muhteşem petro! dahi petroooo!
    - hah tam orda ince bi çizgi var abi,dahi'nin hemen orda
    - amaaan petro,canııım petro artık sana sana muhtacım petroo diye şarkılar yapacaklar!
    - hah,sanırım geçtin abi o çizgiyi. gel hadi gel havlunu tutuyorum bak.
  • çok ileri görüşlü rusların bir politikası olduğu su götürmez bir gerçektir.

-sergei olm sıcak denizlere inmemiz lazım bildiğin gibi değil!!
    +neden boris nedir bu panik, bu istek?
    -olm bizim hatunlar yarın birgün yazın denize girmek ister,bilmem ne ister eğer biz....
    +aman tanrım....boris.. şimdi anlıyorum...bizim kızları..
    -evet sergei ..evet! yoksa türkler bizim karıları çatır çatır siker acımaz şerefsizim!
    +poşa noğhuu!!
    -da brat da...
  • ilk ve orta okul tarih derslerinde sürekli tekrar edilen bir mottodur. ne zaman bir osmanlı-rus savaşı çıkmış ise bu istek, savaş nedenlerinde liste başıdır. ama bu tarih kitabını yazanlar bu sıcak deniz lafının çocuk zihninde nasıl tezahür edeceğini hesaba katmaz. adamlar sıcak denizlere, denizcilik faaliyetlerini geliştirebilmek ve iklimsel sebepler ile inmek isterken, çocuk zihni sıcak denizi sadece denize girme isteği olarak algılayabilir. çocuk ne bilsindir denizin içine girip yüzmekten başka bir işe yaradığını. o sebeple bendeniz bu lafı ne zaman duysam ''ulan sırf denize girmek için savaş mı çıkartılır, onlarda girmeyiversinler'' demişimdir. hatta ''o dönemde kapalı havuz yapılacak teknoloji gelişmemiş demek ki'' diye düşünmüşümdür. bir de aklıma hep böyle palmiyeli hawaii gömleği giymiş ve hasır şapka takmış sarışın ruslar gelirdi. ''adamların cildide müsait değil güneş yanığı olur salaklar'' diye bilmişlik bile taslamışlığım vardır. allahtan o dönemde bu fikirlerimi kendime saklamıştım.
  • geçen gün belgesel kanallarından birini (discovery channel yada national geographic tam hatırlamıyorum) izlerken, rusların asıl amaçlarının jeopolitik konum yada ticaret hakimiyeti vs olmadığını idrak ettim. gerçekler ne kadar da farklı imiş sanılandan.

program rusyadan bahsediyor, turist rehberi gibi bişi. sunucu kişi bir binaya giriyor ve içeride bi salonda oturan hatunlar var. bunlarla röportaj yapıyor. hatunların olayı yabancı birer erkek bulup sıcak denizlere inmek; bu amaçla bir katalog oluşturmuşlar ve gerekli mercilere yollamışlar. sebep sorulduğunda ise rus erkelerinden memnun olmadıklarını, onları çekici bulmadıklarını belirtiyorlar. içimden, "ülen ben de soğuktan sürekli sikim büzük dolaşsam bana da kimse bakmaz tabi" dedim birden ve dank etti. bu allahsız ruslar ezelden beri büzük sikle dolaşmaktan kompleks yapmış meğersem. (enlarge your penis yokmuş o zamanlar tabi daha). "sıcak denizlere inelim abi bööle ılık ılık, yayarız paşaları da çarşaf gibin hem ohh" diyerekten kendilerine amaç edinmişler sıcak denizlere inmeyi. ama iki elleri ile bi ski doğrultamamışlar belli ki.

komplo teorisyeni quasm, denizin buz gibi soğuk sularından bildiriyor...
  • konuyla ilgili kusaktan kusaga aktarilmis olan anonim bir halk turkusu vardir, oleg buzulov tarafindan gunumuze uyarlanmistir, soyledir:

indim sicak denize
    ciktim iskelenize
    ustsuz nedir bilmez idim
    votkami versenize

giremem ben, atlayamam ben
    sek votkayla hic yuzemem ben
    ..
  • türklerin, rusların sıcak yerlerine girme isteğiyle paralellik gösterir.
    (bkz: hayvansın)
  • krizdeki türk turizminin kurtaricisi bir istektir. tesvik edilmelidir antalyadaki kremlin in yapılma nedenidir.
  • bitmek tükenmek bilmeyen istektir. birisinin çıkıp "olum aslında ilk girişte hepsi soğuk ama biraz durunca insan alışıyor." demesi lâzım bunlara. kandıracaksan, kandır. gelsin assos'a, sıcak deniz olarak gördüğü mekânda bi' çimsin. bak sonra kalıyor mu daha o istek. sonra o kanaâti kendi getirecek zaten 'az durunca insan alışıyor.' diye. sonra gidecek ohotsk denizi'nde kendi yüzecek.
  • 18. yuzyil basina kadar rusya nin tek limanin arkhangels olmasi nedeni ile ki o limanda cetin hava kosullari nedeniyle ancak 3 ay kullanilabilimekteydi bu yuzden zaten gemiler konusunda saplantili olan deli petro nun baslattigi politika. bu baglamda ladoga golune ve voronezh nehrine donanmalar kurdurmus. ladoga nehrindeki donanmasi ile isvec lilerden su andaki st. petersburgun oldugu bolgeyi almis. don donanmasi ile ise azak kalesini almistir.
  • ukrayna da karadenize sahili olan şirin bir kasaba...

-anneaaa biz denize gidiyoruz..
    -fazla açılmayın nikolin aman ha.
    -söz veremem anne.
hesabın var mı? giriş yap