• güneydoğu asya'ya gönderilip orada kalan osmanlılar kendilerine türk, osmanlı, osmani vs değil "rumi" dermiş.

rûmi takvim de bugünkü anlamda rumlar yani helenler*** tarafından değil bizzat romalılar tarafından düzenlenmiş takvim sistemine dayanarak hicret'i başlangıç yılı alan oluşturulan bir takvim sistemidir.

tarihte osmanlıcılık, islamcılık, türkçülük akımlarını öğrettiler ama o üçünden önce rumicilik yani "romalıcılık" akımı varmış anladığım kadarıyla.
  • eski dilde romalı. ancak roma sadece roma olarak değil genelde batı, özelde bizans medeniyeti olarak düşünülmelidir.

(bkz: rum)
  • tezhip sanatında bir motif.

günümüzde, bitki ya da hayvan menşeli olması hususunda sanat tarihçileri ihtilaf içindedir.
    ilk örneklerine, uygur fresklerinde bir ejderhanın kanadında rastlanıyor olması,
    hayvan kökenli olduğu savını kuvvetlendirir.

hatai(hatai, gonca, penç) grubuna avam denirse; rûmî grubuna da havas demek yakışır.
    rûmî grubu desen kompozisyonunda başka hiçbir gruba katılmaz;
    kuralları ve dolayısıyla uygulanabilirliği zordur.
    piçîde rûmî , sencîde rûmî , sarılma rûmî, hurdeli rûmî, işlemeli rûmî.. gibi çeşitleri vardır.

rûmî, zaman içerisinde biçim değişikliği denemese de, "kıvam" değişikliğine uğramış bir motiftir.
    rûmînin kıvamına bakarak o eserin hangi yüzyıla ait olduğunu anlamak bugün oldukça kolay.
    fatih dönemi rûmîleri, tombuldur ve bence rûmî en güzel halini bu dönemde almıştır.
    avrupa'nın etkisinin sanatımızda görülmeye başlandığı dönemlerde ise,
    rûmîler cılızlaşmıştır ve kompozisyon içerisinde sakil bir görüntü arz etmektedir.

rûmî, her camii süslemesinde, hemen hemen her çinide, hatta çoğu zaman evimizdeki halıda bile kullanılmıştır.
    tabii ki, en güzel ve en görkemli örneklerine,
    istanbul'un nadide cami, türbe ve çeşmelerinde rastlamak mümkündür.

bu kadar konuştuktan sonra efendim; kendisi eskiz halinde şöyle bir şeydir:

https://www.yazmalar.gov.tr/images/yk/image034.jpg

http://www.motiftr.com/iys/images/rumi-4tr.jpg
  • "öyle garip bir dünya,
    olmaz dediğin ne varsa, olur!
    düşmem dersin düşersin,
    şaşmam dersin şaşarsın.
    en garibi de budur ya;
    öldüm der durur, yine de yaşarsın...“
  • osmanlı'da anadolu'da yaşayanları tanımlamak için kullanılan en geniş sıfat.
    batı'nın algısında iş biraz değişik olsa da "osmanlı" bürokratik ve elit sınıf arasında kullanılan bir aitlik sıfatı. türklük ise pek kullanılmayan bir sıfat. hanedanın soyunu belirtiyor sadece.
    türkçe konuşan (bilen) tüm müslümanlara, dinini değiştiren avrupalılara dahi türk demek gibi bir akım da var batı'da. g. casale "to convert to islam" manasında "turn to turk" kalıbının kullanıldığını belirtiyor rumilik ile ilgili makalesinde.
    ancak buna rağmen osmanlı'da başkalarının kendilerini "türk" olarak tanımladıklarını fark edene ya da bu durumun başlamasına kadar bu ifade pek kullanılmıyor. hatta bu ifadenin olumsuz bir yönü de var.
    sınırları çok net olmasa da ahmet ersoy da zamanla bu sıfatın anadolu'nun belli bir kesimine sıkıştığını, toroslar'ın bir sınır teşkil edebileceğinden bahsediyor ve toroslara konya'dan gelin geldiği için bazı kadınlara "urum nine" denildiğini örnek olarak gösteriyor.

cemal kafadar ve casale bu konuda makalesi olan isimler. ayrıntılı bilgiler oralarda mevcut.

(bkz: sınava çalışırken entry girmek)
  • selçukluda şehirli insanları göçebe türkmenlerden ayıran bir nevi sıfat
  • "you are not a drop in the ocean. you are the entire ocean in a drop.” ~ rumi

demiştir.

in other words, you are crafted with the intelligence of the entire universe. quantum physicists have said that if you take one photon of light and send it through a black hole, that single photon of light would carry with it all the information of the universe. we are all holographic beings.(bkz: holografik evren)

rumi olduğu için ingilizce yazdım. mevlana deseydiniz türkçesini koyacaktım
  • başrol mevlana rolünde leonardo dicaprio, şems rolünde ise robert downey jr., yazar kadrosunda da gladiator'u yazan franzoni olacak yeni film.

şimdi sinematografik açıdan çok acaip bir şey çıkabilir. ama blockbuster kastırması olacak olursa noah gibi bir şey de ortaya çıkabilecek bir iştir nezdimde. ki aronofsky yönetsin, russel crowe oynasın ve buna rağmen bir film "olmamış" olsun.
    hayatta demezdim ama noah ortada işte aynen böyle dedik hep beraber.

ancak gladiator gibi görsel olmasa da, felsefi bir ihtişam katılabilirse filme işte o zaman şahane bir film ile karşı karşıya kalabiliriz ki gönül bunu ister.

ayrıca casting bana pek doğru görünmedi açıkçası. benim seçimim;
    rumi; anthony hopkins
    şems; liam nesson

görece gençlikleri canlandırılacak idiyse de;
    rumi; daniel day-lewis
    şems; ralph fiennes

https://www.theguardian.com/…vid-franzoni?cmp=fb_gu
  • mevlananın yabancılar tarafından bilinen ismi.
hesabın var mı? giriş yap