• muhteşembır giysidir gerçekten.
  • gereksiz bir sözcük.
  • tdk'nın doğru yazılışını "ropdöşambır" olarak verdiği kelime. anlamı "ev içinde giyilen üstlük" olup pek çok yanlış yazılışı da mevcuttur. bunlara örnek vermek gerekirse,

* ropdasembir
    * ropdasambır
    * röpdeşambır
    * robdeşambır

"ulan kıyafet, elbise bilemedin üstlük demek dururken.." diyesi geliyor insanın..
  • zengin işi değildir, tasarrufunu bilen zeki adam işidir. güzelinden bir terlik ve boynu sıcak tutan bir şal ile elde kanyak kadehi, ideal yol arkadaşlarıdır. zenginlik çağrışımı yapan bu son kısımdaki kanyak sanırım. halbüse kanyak da fukara işidir. viski değil brendi değil sonuçta. mazot gibi bi şey.
  • fransızca aslı (bkz: robe de chambre) olan kelime. anlamı 'yatak odası giysisi' gibi birşeydir; evde giyilen giysi de diyebiliriz.
    robe : giysi
    chambre : yatak odası, oda.
  • yeşilçamda, başını belaya sokan piç oğlunu parasıyla kurtaran zengin baba kıyafeti. cepte çek karnesi ve elde viski bardağı ile takımdır.
  • ilk okuduğum üniversite taşrada saçma bir kent sosyali içindeydi.
    ev ortağım maraşlı hüseyin,
    benim ilk ev ortağım yani,
    ömrümce gördüğüm en sağlam yalanları sallayan, ama en iyi de sır tutucu ve para-pul konusunda borcuna sadık bir değişik adamdı.
    babası yurtdışından kırmızı, ipek bir ropdöşambır getirmiş, bu da almış bizim eve getirmişti.
    bazan bunu giyer, ağzına ucuz bir puro ya da maltepe sigara takar, siyah-beyaz küçük ekranlı talebe televizyonunun karşısına oturur, bana göya denişik denişik oyun eylerdi.
    gıcıktımıcıktı ama ben severdim hüseyin'i.
    ropdöşambır'ını hiç sevmezdim.
    çıkar lan şunu olmuyor sana derdim.
    sen karışma derdi.
    sonra mustafa geldi yeni ortağımız oldu eve.
    bir-iki defa da ona çekti bu oyunları.
    sonra sanıyorum babası geri aldı, gitti o kostüm.

yıllardır, ne zaman bu kıyafeti görsem ya da telaffuzunu duysam işte, hüseyin gelir aklıma.
    o zamanlar uyuz oluyordum giydi miydi, lakin herif başardı.
    hayatımda böyle kalıcı bir anı bıraktı.
  • kedim olacak ite çok yakışan fabrikatör pelerini.

görsel
hesabın var mı? giriş yap