• türkler'in avrupalılar'a 600 sene yedirdiği turan taktiği'ni ilk yiyen hristiyan komutandır. malazgirt'de avuçladıktan sonra alp arslan yanına 100 memlük askeri verip kendisini vatanına yollasa da memleketinde hoş karşılanmamış hain ilan edilip işkenceye uğramıştır.

alp arslan: eğer ben senin önüne esir olarak getirilseydim ne yapardın?
    romanos: ya öldürürdüm ya da zincire vurup konstantinopolis sokaklarında gezdirtirdim.
    alp arslan: benim sana vereceğim ceza çok daha ağır. seni affediyorum ve serbest bırakıyorum.
  • sözlükte açık açık nefret suçu işleyen şahıs
  • sözlükteki yazar olanından bahsetmek gerekirse, bugün yazılan bir şeylerde "vicdan" gördüğüne sevindiğini belirtmiş.
    bu kavramı keşfetmesi çevresindekiler için iyi bir şey.
    zekeriyaköy'de kaybolmuş olan çocuk için yazdığını ise silmiş.
  • malazgirt savaşı sonrası düştüğü esirlikten birbuçuk milyon altın vererek kurtulduktan sonra istanbul'a döndüğünde vatan haini ilan edilmiş. ilk olarak zehirlemek istemişler fakat zehir kendisine tesir etmemiş. bunun üzerine öldürmek yerine ceza olarak gözlerini oymaya karar vermişler fakat kimse korkusundan bu göreve talip olmamış. sonunda bir kişi hatırı saylır miktarda altın karşılığında bu göreve talip olmuş fakat acemi olduğu için dağlama işlemini yapmayı bir türlü becerememiş. bunların duyulması halinde romen diyojen'in bir efsane haline gelmesinden çekinen imparator kendisiyle daha fazla uğraşmamaya karar vermiş ve zindana atmış. zaten daha sonra içine düştüğü bu durumu kabullenemeyen romen diyojen kendisi intihar etmiş.
  • öyle ya da böyle, bizanslılar arasında en çok tanıdığımız bildiğimiz kişilerden biridir. demek ki neymiş, reklamın iyisi kötüsü olmazmış. misal, bir theodosius'u, bir andronikos'u, kantakuzenosları ya da paleologosları hatırlayan var mıdır? onlar da kim dediğinizi duyar gibiyim sevgili malazgirtliler. onunçün, onunçün, diyebiliriz ki bu şöhret pek tuhaf bir şeydir. sen kalk bin sene sonra okul kitaplarında ders diye okutul...
  • bizans imparatoru x. konstantin'in ölümünden sonra (1067) konstantin'in oğullarıyla giriştiği iktidar mücadelesinden sonra "imparatoru devirmek için komploya giriştiği" gerekçesiyle idama mahkum olup zindana kapatılmıştır. ancak iktidarın naibi olan x. konstantin'in karısı eudokia kendisinden çok etkilenip kendisini affetmiş, sonrasında da evlenmiştir. böylelikle idam edileceği günü bekleyen diyojen bir anda kendini imparatorluk koltuğunda bulmuştur. anadolu'ya giderek yerleşmeye başlayan selçuklular'ı anadolu dışına sürüp kaybedilen toprakları geri almak diyojen'in 4 yıl süren imparatorluk döneminin en önemli siyasi projesidir. bu amaçla girişilen malagirt savaşı'nda da ordusunun başında son ana kadar mücadele eder. ancak malazgirt savaşı'nda bizans ordusu yenilir ve diyojen esir düşer. alparslan tarafından bir miktar fidye, bizans'ın aldığı toprakları iadesi ve elindeki müslüman esirleri serbest bırakması karşılığında serbest bırakılır. konstantinopolis'e dönerek yeniden imparatorluk tahtına oturmayı hayal etmektedir. ancak o sıralarda, malazgirt savaşı'nda mağlubiyetin geleceğini anlayarak savaş alanını terk edip konstantinopolis'e dönen x. konstantin'in yeğeni andronikos doukas kendini imparator ilan edip eudokia'yı da zindana attırmıştır. andronikos doukas güçleriyle tokat yakınlarında giriştiği savaşı kaybeder. doukas'la kendisine kötü muamele yapılmayacağı sözü verilmesi üzerine teslim olur. ancak anlaşmanın tam aksine eziyete uğrar ve en sonunda gözleri dağlanarak kınalıada'da zindana atılır. gözleri dağlanırken oluşan mikrop ve yaraların vücudunu esir almasıyla kısa bir süre sonra ölür.
  • malazgirt savasi'nda alpaslan'a yenilen gariban
  • ben akepeli değilim diye paragraf bitiren.

bildiğin hüloğğ amk asdasdadsa
  • malazgirt meydan muharebesinde yenildikten sonra istanbul'a dönmek istemiştir. ama ölüm fermanını çoktan hazırlatmış olan bizans imparatorunun askerleri onu yolda yakalarlar. son isteği sorulduğunda son bir kez istanbul'u görmek istediğini söyler. istek imparotora bildirilir, imparator bu isteği kabul etmekte bir sakınca görmez hatta belki de merhamete gelip, ölüm fermanını kaldırır. istanbul'a gelir romen diyojen ama ölmeden önceki son isteğini bir daha hiç gerçekleştiremeyecektir çünkü gözleri bizans askerleri tarafından oyulmuştur.
  • 1068-1071 tarihleri arasında bizans imparatorudur. 4. romanus olarak da bilinir. parlak bir imparator olabilecekken en büyük şansızlığı alpaslana denk gelmesidir. taraf değiştiren türk kökenli paralı askerler ise malazgirt bozgununun tuzu biberi olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap