• 2020 bahreyn gp'sinde geçirdiği kazada araçtan çıkarken neler yaşadığını anlatmış. üşenmedim çevirdim.

'öncelikle bana hiç 28 saniye gibi gelmedi. daha çok bir dakika 30 saniye gibiydi. araba durunca gözlerimi açtım, emniyet kemerimi çözdüm. sonraki günlerde hatırlayamadığım tek şey direksiyona ne yaptığımdı çünkü direksiyonu söküp dışarı attığımı hatırlamıyorum.

takım direksiyonun bacaklarımın arasına düştüğünü söyledi. direksiyon mili ve her şey kırılmış. demek ki direksiyonla uğraşmak zorunda kalmamışım. araçtan çıkmaya çalıştım ve bir şeylerin başıma değdiğini hissettim. ilk düşüncem “bekleyeceğim, duvarın yanında ters döndüm, birileri gelip yardım edene kadar bekleyeceğim” oldu.
    stresli değildim ve o sırada yangın çıktığının farkında değildim. sonra sağa ve sola baktım, sola bakarken alevleri gördüm. “tamam, oturup bekleyecek zamanım yok” dedim. ardından sağ taraftan çıkmaya çalıştım, olmadı.

tekrar sola yöneldim, olmadı. oturdum. niki lauda ve kazası aklıma geldi. “böyle bitemez, bu son yarışım olamaz, böyle bitirmek olmaz. olmaz.” diye düşündüm.
    tekrar denedim ama sıkışmıştım. oturdum sonra vücudumun rahatlamaya başladığı rahatsız edici bir an vardı. huzurluydum, ölecektim.

aklımda sorular belirmeye başladı “ayakkabım mı, ayağım mı yoksa elim mi yanacak? acı çekecek miyim? nereden başlayacak? bana iki, üç, dört saniye gibi geldi. sanırım o sırada milisaniyeler geçmişti. sonra çocuklarımı düşündüm ve “hayır, bugün babalarını kaybedemezler” dedim. neden yaptığımı bilmiyorum ama kaskımı sola çevirmeye karar verdim ve omuzumu bükmeyi denedim. işe yaradı.

ama sonra ayağımın sıkıştığını fark ettim. oturdum, tüm gücümle sol bacağımı çektim. ayakkabım sıkıştığı yerde kaldı ama ayağımı kurtarabildim.
    sonra yeniden denedim omzum (boşluktan) geçiyordu. omzum geçtiği anda, çıkabileceğimi anladım. o sırada iki elim de alevlerin içindeydi.

normalde eldivenlerim kırmızı, özellikle soldakinin renginin değiştiğini, eridiğini ve karardığını gördüm. alevler yüzünden ellerimin acıdığını hissettim ama araçtan çıktığım için rahatlamıştım.

sonra sıçradım, bariyerin üzerine çıktım, ian’ın tulumumu çekiştirdiğini hissettim. artık kendi başıma değildim, yanımda birileri vardı.

yere indim ve sırtıma dokundular, “siktir, koşan bir alev topuyum” dedim. fia’nın tulumların ne kadar dayanıklı olduğunu göstermek için birini ateşe verip koşturduğu video aklıma geldi. alevlerin beni takip ettiğini hayal ediyordum.

sonra elimi salladım çünkü sıcaktan çok canım yanıyordu. hemen eldivenlerimi çıkardım çünkü derideki baloncuklar ve erime görüntüsü aklıma geldi, derim eldivenlere yapışacaktı. derimi yüzmesinler diye hemen iki eldiveni de çıkarmak istedim.

sonra ian yanıma geldi ve “otur!” dedi. ona sinirlendim “benimle normal konuş, lütfen” dedim. sanırım o zaman iyi olduğumu, normal olduğumu anladı. sonra oturduk, alevlere çok yakındık, itfaiyecilerden birinin “batarya yanıyor, başka yangın söndürücü getirin.” dediğini duydum.

sonra medikal araca gittik. oturduk. elime soğuk kompres yaptılar. ellerimin yandığını, ayağımın kırıldığını söyledim. sonra acı iyice artmaya başladı, özellikle sol ayağımda. o sırada ellerim fena değildi, sol ayağım çok acımaya başladı.

ian, ambulansın geldiğini, sedye getireceklerini ve iyi olacağımı söyledi. konuşmaya devam ettik. ben “hayır, hayır, ambulansa yürüyeceğiz” dedim. “hayır, hayır, sedye geliyor” dediler. ben yine “hayır, hayır” dedim. medikal araçtan indim ve yürüyoruz dedim. sonra “tamam sana yardım edeceğiz” dediler.

sanırım sağlık açısından en iyi karar değildi ama alevlerin arasından çıkmış olsam bile o sırada ambulansa doğru yürüdüğümü gösteren görüntülerin benim için çok önemli olduğu anladılar.

iyi olduğuma ve ambulansa yürüyeceğime dair güçlü bir mesaj vermem gerekiyordu. ondan sonra karşılaştığım herkese, iki yanık el ve bir yanık ayağım olduğunu söyledim. karşıma çıkan herkese ancak bunları söyleyebiliyordum. tabii ki korkuyordum ve beni tedavi etmeye gelen herkesin semptomları anlamasını istiyordum.

ama bu 28 saniyenin hikayesi. gördüğünüz gibi, kafamdan o kadar şey geçerken 28 saniyeden daha uzun gibi geldi. (aklımdan geçenler) milisaniyeler sürmüş olmalı.'
  • mucize kurtuluşunu genelde üzerindeki teknoloji harikası kıyafetlere bağlamışlar, ama aslında kıyafet ikinci planda. kurtuluşa sebep olan esas teknoloji halo.

bilmeyenler için:

halohalo

görsel olarak göz tırmaladığı doğru. bu yüzden şiddetle karşı çıkanlar vardı. böyle yarışlarda bu tür koruyucuların olmaması gerektiğini söylerlerdi. görüldüğü üzere milyonlarca kişinin gözünün önünde bir insanın hayatını kurtardı ve ne kadar gerekli olduğu konusu tartışmaya kapanmış oldu.

dün halo'nun nasıl işe yaradığına dair bazı video ve görseller paylaşıldı. twitter'da radioestadio motor hesabı da konuyla ilgili bir video yayınladı. ben video'dan tek bir kare aldım. o zaten halo'nun grosjean'i nasıl yardımcı olduğunu net şekilde gösteriyor.

çarpma anı

eğer halo olmasa, grosjean direkt olarak bariyerlere çarpacak ve izleyenlerin bile uzun süre etkisinden çıkamayacağı bir trajedi yaşanacak. kaza anında "neden kazayı göstermiyorlar" diye sitem edenleri de anlamak güç. tam olarak bu sebepten göstermiyorlar işte. fia bu konuda çok katı ve çok başarılı. pilotların iyi olduğu bilgisi gelene kadar asla kazaya dair hiçbir şey göstermiyorlar. halo olmasa mesela, o anın videosunu izlemeye cesaret bile edemezdi kimse. yahut grosjean alevlerin içinden çıkamasa, o anı izleyip ne yapacaksınız?

kaza sonrası fotoğraflarda grosjean'e açılan yaşam alanı daha net görülüyor.

görsel

barikatı parçalayan halo sapasağlam

daha sonra ise evet, kıyafetleri ve kaskı sayesinde hafif yanıklarla alevlerin içinden çıkmayı başarıyor. tabi bir diğer husus da yarışın henüz başı olması nedeniyle medikal aracın hemen arkada olması ve olaya olabilecek en hızlı şekilde müdahale edebilmesi.
  • uzun uğraşlar sonucu ve yılların kaza birikimiyle arabayı ikiye bölüp içinden canlı çıkmayı başarabilecek noktaya gelmiştir.
    kendisi crash master olarak anılabilir artık.
  • tüm f1 pilotlarindan 2 alt ligdedir. haas ondan, yaşına ragmen (genç olsa belki duzelir dersin) ısrarla vazgeçmiyor. ama seyir zevki var; düz yolda spin atar, birine çarpar. sanki halktan biri, kısa bi egitimle, f1 de yarisiyormus gibidir.
  • yarış hayatındaki en büyük başarısı, david guetta'nın dangerous klibinde gördüğü podyumdur. unutanlar için şuraya bırakalım:

https://youtu.be/evr__5addjw?t=380

istikrarlı bir beceriksizlik ve dağınıklıkla kariyerine devam ediyor. hala f1'de olması ve bir şekilde kendine taraftar bulması anlaşılır gibi değil.
  • su halo senna'nin oldugu kazada arabalarda olsaydi cok buyuk ihtimalle o da arabadan sag cikmis olacakti grosjean gibi. o kazada kafa travmasina sebep olan sag on tekerlek ve suspansiyon halodan sekip baska yere gitmis olurdu.

grosjean gibi boyle kaza yapan pilotlarin arabadan sag cikmalarinda gecmiste pistte olen pilotlarin da hakki vardir.
  • kaza anından alevlerin içine çıkana kadar bilgisayara öylece bakakalmışım. 4. virajdan uzun düzlüğü gösteriyordu yayın. ön grup tam dönerken bi araba duvara girdi ve o patlamayı görmek hayatımda yaşadığım en korkunç anlardandı. lauda, comas, ratzenberger, senna, massa, bianchi, hubert şöyle bi gözümün önünden geçti. yıllarca formula 1 izlemiş biri olarak, beynim böyle bir kazanın yalnızca ölümle sonuçlanacağını düşündü sanırsam. bu listeye birini daha ekliyosun galiba olum dedim kendi kendime. kimin çarptığı açıklanana kadar kim vurdu arabayı diye düşünemedim bile. sadece bir pilotu daha mı kaybedeceğiz diye düşündüm. formula 1 hayatımın önemli bir mihenk taşıdır ve ölümü kazalar bu taşın hep kirli yüzü gibi gelir bana. acısıyla tatlısıyla oldukça ilginç bir kariyer geçirdi romain grosjean. f1'e yükselip tekrar f2'ye yollandı, geri döndü kimi'yle lotus'u defalarca podyuma çıkardı. ve bu sezon sonunda da formula 1'e veda ediyordu. çok değil, bu kaza 2010 öncesi herhangi bir araba olsaydı, şu an romain bizlere veda ediyor olurdu. 3 tane çocuğu var, ve dün evren romain'i evlatlarına bağışladı diye düşünüyorum. ikinci hayatı ilkinden daha güzel olur umarım.

son olarak, huzur içinde yatın anthoine ve jules. en azından sizleri kaybetmemeliydik.
  • hakkında bir takım yazarların çok saçma yorumlar yaptığı pilot.

evet kötü pilot. evet ben de sevmiyorum. evet kasap diye tabir edebileceğimiz pilotların kalan son temsilcilerinden. ama el insaf yahu. adam bugün ölüm tehlikesi geçirdi. bir f1 pilotunun aracı patladı ve ikiye ayrıldı bugün. pilot sağ salim çıktı. bugün pilotajını değil bunu konuşma zamanı. bu kadar saçmalamanın gereği yok.

tanım: kariyerinin son 2 yarışını kaçırması olası formula 1 pilotu.
  • instası 10 dakika önce 2 türk tarafından hacklanmiş f1 pilotu. neden bilinmiyor, kim olduklarını yorumlara bakarak bulabilirsiniz ama kesin olmadığı için yazamam. yaptıkları tek şey de insta logosu paylaşmak.

böyle bomboş bir hareketin milletimizden çıkması gerçekten gurur verici. türkler son zamanlarda f1’e ilgiliydi baya bir şekilde patlayacağı aşikardı.

edit: hesap bay bay.
  • 2018 azerbaycan gpde güvenlik aracının peşinde lastikleri ısıtmaya çalışırken duvara girerek yarıştan birkaç tur daha çalmış olan kabiliyet düşmanı. zamanında brezilya’da daha formasyon turu dahi atılmadan gride gelirken duvara girmişliği de vardı ama orada inanılmaz yağmurlu hava işin bahanesiydi.
hesabın var mı? giriş yap