• az önce mülakat aşamalarının sonuncusundan çıkmış bir makine mühendisi adayı olarak izlenimlerini paylaşayım izninizle.

bilen bilir, okulu yeni bitiren ve yüksek lisans yapacak olan makine mühendislerinin ankara'da girebileceği en kıyak yerlerden bir tanesidir roketsan (diğeri için (bkz: aselsan)). çünkü bu firmalar hem yüksek lisans yapılmasını destekler, hem de yüksek lisans yaparken bile çalışanlarına bir dolu maaş verirler.

başvuruları ya kariyer.net aracılığı ile ya da direkt olarak roketsan'ın kendi internet sitesinden yapıyorsunuz. çoğu kurumsal şirkette de olduğu gibi açık pozisyonlar için ya da genel başvuru ile ileride açılacak olan pozisyonlar için özgeçmişinizi bırakıyorsunuz. ben oradan buradan hoşuma giden pozisyonlara başvurdum ve beklemeye geçtim. genelde size dönüşleri birkaç ayı buluyor ancak şansıma yaklaşık bir hafta sonra aradılar ve beni mülakata davet ettiler. ilk aşamada insan kaynaklarından ve bölüm şeflerinden birer kişinin olduğu bir mülakata giriyorsunuz. genel olarak yabancı dil, bilgisayar bilgisi, geçmişte yapılan projeler ve sizin kişisel özellikleriniz ile hobileriniz üzerinde durulan bir görüşme oluyor. görüşmenin ardından beklemeye geçiyorsunuz, size on günlük bir süre veriliyor. bu sürenin sonunda beğenilen adaylar telefon yoluyla ikinci aşamaya çağrılırken, olumsuz sonuç alan adaylara yine telefon ile bildirim yapılıyor.

mülakatların ikinci aşamasına genellikle dört ya da beş kişi kalıyor. bu ikinci aşama adaya bir konu verilmesi ve adayın bu konuda ingilizce olarak bir sunum hazırlaması üzerine kurulu. sizi ikinci mülakata çağırdıkları telefon görüşmesinin hemen ardından sunum konusunu mail olarak yolluyorlar. 4-5 gün gibi bir süre veriliyor hazırlanmanız için. adayın araştırma yeteneğini ölçmek için de özellikle çok zor ve çok spesifik bir konu veriliyor (bana verilen konuyu anlamak için üç kez okumam gerekti). hazırlanıp gidiyorsunuz. bu sefer daha geniş bir ekip karşılıyor sizi. sizinle ilgilenen bölümün şefi ile birlikte beş kişi hazır bulunuyor sunumda. sunumun sonuna kadar hiç lafınızı kesmeden dinliyorlar sizi. bittikten sonra ise sizden tekrar başa dönmenizi ve türkçe olarak yavaş yavaş bir daha gitmeniz isteniyor. bu aşamada neredeyse her slaytta durdurup orayla ilgili bir soru sıkıştırıyorlar araya. eğer konuya hakimseniz çekinecek hiçbir şey yok. gayet dosthane bir havada geçiyor bu bölüm. son olarak kaynaklarınızı inceliyorlar (çok önemli) ve konu çerçevesinde bazı mantık soruları soruyorlar size. onları da cevapladıktan sonra mülakat sona eriyor ve evinizin yolunu tutuyorsunuz. beğenildiğiniz taktirde de artık işe başlamak için gerekli evrak işlerini halletmek üzere tekrar roketsan'ın yolunu tutuyorsunuz.

şöyle bir şey var ki, eğer sunum aşamasına kadar geldiyseniz büyük ihtimalle işi aldınız demektir. çünkü bildiğim kadarıyla ikinci mülakata çağrılanların yarısından çoğunu işe işe alıyorlar. felaket bir sunum yapmadığınız müddetçe o kapıdan dönmezsiniz.

uzun sözün kısası, işe alım sürecini oldukça ciddiye alan, ince eleyip sık dokuyan bir firmadır. savunma sanayisinin önde gelen firması olduğu için özellikle yeni mezun makine, elektrik-elektronik ve endüstri mühendislerinin iş hayatına bir adım önde başlayabilmek adına mutlaka şanslarını denemeleri gerektiğini düşünüyorum.
  • bir sifirdan iyidir sozunu hatirlatan sirket.

akp dusmanligindan gozleri kararmis insanlarin, ataturkun kurmus oldugu bu guzelim devletin bu guzelim kurumlarina da otomatik dusmanliklarini kafaniza takmayin ey roketsan calisanlari.

dalga gecilebilirsiniz, roketleriniz gotunuzde patlayabilir, yanlis yere dusebilir, olur da olur. ama siz yilmayin ve lutfen calisin. elin gavuru sanki gotunden hazir cikardi o fuzeleri, onlarin testleri hic basarisiz olmadi.

unutmayin bir sifirdan iyidir.
  • tesislerini bizzat incelediğim mekan. adamlar baya hassas. area 51 gibi mekan yapmışlar. tesisin içinde güvenlik had safhada ve çok profesyoneller. türkiye'de böyle yerleri görmek güzel.
  • beni mülakata çağırmış kurum. o kadar uzak ki mülakatta "ne işiniz var ulan bu dağın başında" diye kızgın bir giriş yapmamak için kendimi zor tuttum.

edit: beni reddetmiş kurumdur. uzak muzak ama iyi yerdi yahu...
  • en büyük ortağının tskgv olduğu bol ortaklı şirket. merkezi ankara'dan yaklaşık 40 km. kadar uzakta yer aldığından mesaiye kalacak çalışanların kullanımına açık 5 yıldızlı otel konforunda lojmana sahiptir. en ilginç durum ise ar-ge bölümünde çalışan mühendislerin neredeyse hergün öğle molasında counter strike turnuvası düzenlemeleridir. askeri tabanlı şirkette çalışmanın nimetleri olsa gerek sanırım.
  • mke işletmesi olmayan özel şirket.
  • tayfun kısa menzilli balistik füzesini* başarıyla test ederek, 561 km mesafedeki hedefi başarı ile vurarak türk savunma sanayinde yeni bir sayfa açmıştır.

uluslararası anlaşmalara* göre dışarıdan ithal ettiğiniz en ufak bir parça bile barındıran füzelerin menzili 300 km ve taşıdıkları savaş başlığı ağırlığı 500 kg üzerinde olamaz.
  • yerli ve millilesme anlamında aselsan dan çok daha samimi bulduğum, son yıllarda yürütülen başarılı her operasyonun arkasında bulunan turkiyenin en gözde savunma şirketlerinden. zeka ortalaması türkiye nin çok üzerinde insanları ihtiva eder. mühendislik alaninda olduğu kadar teknisyenlik seviyesi de çok iyidir.
  • "tduirlaan roketsana girmiş" deyip diyemeyeceğimizi zaman gösterecek olan şirket.
  • geçtiğimiz haftalarda uzaya yeni sonda roketini fırlatmış firma.

sonda roketi test videosu

ilk sonda roketine göre gelişmeler gözleniyor.

faydalı yüklerin bulunduğu bölmenin ayrılma testi yapıldı.

sıvı yakıtlı motorun ateşlendiğini gördük. ayrıca videoda personelin koruyucu giysi ile rokete yaklaştığı gözüküyor. büyük ihtimal yakıt olarak zehirli ve kanserojen olan ancak daha "kolay" yapıdaki hipergolik yakıt kullanıyorlar.

burun konisinin üzerine atatürk imzasından çakma, kafam kadar rte imzası atmayaymışlar iyiydi ama.

düzeltme: rte imzası roketin üzerine sonradan eklenmiş, esas rokette yokmuş. bilgilendiren arkadaşlara teşekkür ederim. ama amaç bence hala atatürk imzasını kopyalamak.
hesabın var mı? giriş yap