• filmde öyle bir yaratılmıştır ki, orta dünyanın yozgatı dense yeridir.
  • malatya'da bir düğün salonu ismi. tabii adamlar copyright sebebiyle "grand rohan" ismini koymuşlar ama neticede öz rohan orası. bahşiş almaya gelen ork'lara dikkat edin yeter!

bir de garson diye hobbit'leri çalıştırıyorlar üç otuz paraya!
  • bana kalirsa bunlar turk. bi kere at suruyorlar, atlari kim evcillestirdi? turkler. sonra atin uzerinde ok atiyorlar, at uzerinde rohirrim gibi ok atan, arkaya donebilen kimler var? evet turkler dediginizi duyar gibiyim. bunlar kesin turk.

orclar turk olamaz cunku herifler at bile suremiyorlar. dogu insanlari da olamazlar cunku onlarin fül'u var. bence kesin turk bunlar.
  • at yetistirmeyi bu kadar iyi bilen bir halk olmasına ragmen rohan beygiri baslıgını girdiginizde karsınıza saint tanımı cıkınca acaba bu rohan beygirleri azizlik mertebesine nasıl ulastı diye düsündürüyo insanı
  • "riders of rohan" tamlaması kulağa hoş gelsin diye seçilmiş bir isim olma ihtimali yüksek. ya da tam tersi.
  • elemanın biri filmdeki sahneleri rohan başlığına yazmış debeye girmiş. kitabı okumadığı belli olan bu şahıs beşinci günün şafağı muhabbetinin kitapta yer almadığını da şimdi benden öğrensin. bu debe algoritmasını dürüm reis nasıl düzenlettiyse düşük favorili saçma sapan yazılar önümüze çok önemli şeylermiş gibi düşüveriyor. normalde yüzüklerin efendisi (film) başlığına yazılacak kimsenin görmeyeceği bomboş bir entry debeye girerim diye başka başlığa yazılıp köpürtülüyor. buna niye böyle sinirlendim bilmiyorum tersimden kalktım herhalde.

tanım: orta dünyada yer alan bir yurt.
  • bir böğürme efekti. ingilizcede "charge!" denirken nadide yurdumuzda "rohaaaaaaaaaaaan!!!" diye girilir karşı tarafa.
  • isengard'ın doğusunda, fangorn'un güneyinde bulunan bölge.
  • atlarin kullanildigi son büyük savas olan birinci dünya savasinda tolkien'de er olarak görev yapmistir. bu sirada tam olarak pozisyonu neydi bilmesem de atlarla bayagi bir hasir nesir oldugunu, savas sirasinda yasadigi ve sahit oldugu olaylardan sonra zaten sevdigi at hayvanina daha bi baglandigini söyleyebilirim. daha sonraki savaslarda bir daha atlarin yer bulamamasina pek icerlemis, bu mahlukati orta dünyanin önemli ülkelerinden biri rohan'in eli ayagi yapmistir. belki de rohan'i sirf bu atlari öne cikarabilmek icin eklemistir bilemem. atin diyaridir rohan

(bkz: rohirrim)
  • riders of rohan ayni zamanda rohirrim olarakta soylenir. cok basarili at yetistiricileri olmalari at ustundeyken geri donup ok atabilmeleri orta asyadaki turk toplumlarini hatirlatti o yuzden ayri bi severim rohan'i. peter jacksonda ayri bi sevmis olcak filmde rohan ordularini yucelttikce yuceltmis gondor'u kuculttukce kucultmus.
hesabın var mı? giriş yap