• bunu da sylvester stallone yazmış, yönetmiştir... rocky'i ayrı tutarsak, geride kalan 4 film arasında bence en iyi olan budur.

apollo creed'le 2 maç yaptıktan sonra sonra parayla oynamaya başlayan raki çok şımarmıştır... her gördüğünü almakta, etrafa para saçmaktadır. hali hazırda kolay dövüşlerle ününü pekiştiren raki, "yıllarca boşa yaşamışız lan" sersemliği içinde "haa abi maç mı war, taam döveriz" diyerek gösteri maçlarında kazanıyormuş gibi yapar... bi ara bunu hulk hogan zorladıysa da raki onunla güreşerek hulk'u devirmiştir...

olacak bellidir; karaboğa diye bi tane adam çıkıp: "senin maçların düzmece olm, erkeksen gel de beni ye" diyerek raki'yi tartaklar. raki buna bozulur ama belli etmez, zaten kafasından sorunu wardır, boks yapmak istemez, karısı da engelliyordur... tam o sırada karaboğa delikanlı gibi çıkar "olm war ya senin karıyı kucağımda öğütürüm" diyiverir... bu laf raki'nin gururunu zedeler, onurunu pinçikler ve raki, "adriyin biliyosun!!!" der. adriyın da klasik karı modeli, "bi kez de benim için dövüşsün, görelim" diye düşünür ve fazla ses çıkarmaz... lakin bu karaboğa tam bir "kapalı kara kutu"dur, kimse hakkında bi şey bilmiyordur... dur:

"apullo" ile çok iyi arkadaş olan raki, mickey'i de sallamaz, gezmeye eğlenceye bakar... karaboğa da haywan gibi çalışmaktadır, maç günü bu imansız, şehrin gülü raki'nin dimağını sker... o ara sinirinden ölen mickey için çok üzülen raki teqrar çalışacak, öcünü alacak-kemeri takacaktır....(bkz: sonu belli olan filmler).
  • bu filmle ilgili aklimda en cok yer eden noktalardan biri de apollo creed'in rocky'nin hala bunalimda oldugu "haydi plajda umarsizca kosmaca oynayalim" sahnesinde giydigi lacivert renkli gobegini acikta birakan atlettir.. abicim sen koskoca eski agir siklet boks sampiyonusun, yakisiyo mu sana oyle ibis kiyafetler demek istesemde apollo'nun bir cita edasiyla kosusunu gordukten sonra acaba gobegi acik atlet aerodinamigi arttiriyor mu acep diye kendi kendime de sormusumdur..
  • filmin başında rocky alman boksörü yendikten sonra gösterilen gazete sayfasında chelsea'nin stadını büyüteceği ve geliştireceği haberi yer almaktadır.

11 yıl sora gelen edit: ne çok şey değişti be hayatta. rocky hala seviliyorsun.
  • rocky, clubber'la olan ikinci macinda rakibini bir round boyunca dayak yiyerek yorarak boksta bir cigir acmis fakat maalesef kendisinden sonra kimse bu taktigi uygulamamistir.
  • seriye olan zaafımdan dolayı diğerlerinden ayırmadan sevdiğim rocky filmi. şöyle de filmden ilginç ilginç çerezlik bilgiler vereyim:

* mr. t bu filmin galasına annesiyle beraber gelir. oturmuş beraberce filmi izlerlerken, mr. t'nin adrian'a müstehcen laflar ettiği sahne gelince anne mr. t'ye döner ve "ben seni bir hanımefendiyle böyle konuşasın diye yetiştirmedim" der ve bir sinirle sinemayı terkeder.

* bu film carl weathers'ın serideki en sevdiği filmmiş. apollo creed karakterinin bu filmde çok güzel bir şekilde insancıllaştırıldığını düşünüyormuş.

* clubber lang rolü için toplamda 1200 kişi denenmiş.

* filmi film yapan eye of the tiger şarkısının yerine stallone başta o sıralar hit olan another one bites the dust'ı düşünüyormuş.
  • (bkz: mickey)' nin ölümüyle efsane menejerin yahudi olduğunu da öğrenebilirsiniz.
  • - ''bunları biliyormuydunuz''

rocky'nin bu 1982 yapımı filminin sinema afi$inde ''rocky iii veda'' yazar..
  • rocky filmleriyle özdeşleşmiş survivor'ın eye of the tiger şarkısı ilk kez bu filmde kullanılmıştır. rocky'nin clubber lang karşısında aldığı ağır yenilginin ve antrenörlüğünü yapan micky'nin ölümünün ardından, apollo creed'in de desteğiyle toparlanıp muhteşem bi geri dönüş yapması, insanı yıllar sonra izlediğinde bile gaza getirir düzeydedir.
  • --- spoiler ---

mick'in öldüğü sahnede rocky gibi kahrolmayan varsa clubbercıdır dedirten film.

bu filmde paranın adeta amınakoyan rocky abimizin medenileştiğini, klaslaştığını, apollo ile iyice kankaya bağladığını görüyoruz.

filmin sonunda apollo'nun "beni sadece 1 saniye ile yendin" veryansınına rocky'nin "hani bununla yaşamaya alışmıştın?" sorusuna apollo'nun "yalan söyledim" demesi de yüzleri güldüren başka bir detay.

--- spoiler ---
  • hulk hogan, o zaman içerisinde bulunduğu güreş federasyonundan* kovulmak pahasına bu filmde oynamıştır ve evet kovulmuştur da. ancak bu film hem kendisi hem de profesyonel güreş kariyeri için bir dönüm noktası olmuştur. filmin yayınlanması ve takip eden bir kaç yıl içerisinde amerika'nın en çok tanınan ünlülerinden birisi olmuştur. hatta bu film profesyonel güreşin kendisi için bile bir dönüm noktasıdır çünkü hulk hogan'ın yakaladığı inanılmaz şöhret profesyonel güreşi yerellikten çıkartıp uluslararası dev bir organizasyona dönüştürmüştür.
hesabın var mı? giriş yap