• boyut ve nüfus olarak küçük bir il olmasına rağmen etki bakımından türkiye'nin gerek idarede, gerek siyasette, gerek ticarette belki de en etkili ilidir. bu mecraları çoğaltmak dahi mümkün.

hayatım boyunca bana en anlamsız gelen durum da bu sanırım. ortalama bir rizeliye bakıyorum ne eğitim var, ne görgü var, ne medeniyet var, ne üslup var, ne kültür var.. inanın bomboş insanlar. gariban kadınlar sabahtan akşama kadar çay bahçelerinde çalışır, erkekler kahvehanelerde papaz kimde peşinde! güce taparlar, parayı severler, he belki de biraz zekiler. zekiler dediysem kimden menfaat elde edeceklerini iyi bilirler, menfaatleri için de gücü olana yapmayacakları yalakalık yoktur. zekalarının etki ve kullanım alanı bu kadar!

ben kim miyim? hem anadan hem babadan rizeli birisi. ömrüm bunların içinde geçti, artık nerede bir rizeli görsem inanın kaçıyorum.
  • edirne marketlerini bulgarların yağmalamasından bahsediliyor hep ama benzer durum bu rize için de geçerli. son 3-5 gündür hangi markete gitsem hedele hüdele konuşan gürcüler fiyatına bakmadan alışveriş arabalarını dolduruyor. şehirde hiç olmadığı kadar çok gürcü plaka araç var, hatta minibüsler günübirlik gelip gidiyor.

şehrin merkezinde, çayeli, pazar, ardeşen ve iyidere ilçelerinde bildiğim amele pazarları var ve daha geçen yıla kadar (afgan istilasına kadar diyelim) bu pazarlarda günlük yevmiyeli işler için hep gürcü işciler olurdu. burda tanıdıklara " reisiniz böyle devam ederse gürcüler çay kesmeye gelmeyecek, siz gürcistan'a çay kesmeye gideceksiniz" dediğimde ahauauaha diyenler olmuştu. 2022 mayıs çayı zamanı sanki tam da bu olacak gibi...
  • lince bayılan karadeniz şehirlerinden biri.

buranın belediye reisi de "eylemciler yabancı" diye tepinip duruyor. yerli olsa çiçek verecekler sanki...

oysa bu ülkeye en çok fenalık yapanların başında rizeli müteahhitler geliyor.
    linç edecekseniz önce onlardan başlayın...

anladınız mı?..
  • 46 yıl sonra chp'nin milletvekili çıkarmayı başardığı il. pazar ve doğusundaki ilçeler olmasa bildiğin ışidland, ama bugün ilerlemeye oy veren her rizelinin şerefine içiyorum. rize merkezden de bayağı iyi oy almış chp bu arada, yani iyi dediysek % 20 filan, rize şartlarında.
  • o güzel doğayı gram hak etmeyen insanların yaşadığı şehir.
  • türkiye tarihinin en büyük provakatör ve satılmışını çıkarıp, onun gibi davrandıkları için utanç duyması gereken şehir.
  • ntv muhabirinin dediğine göre binaya sığınanlara karşı dışarıda bekleyen grubu ikna için belediye başkanının, emniyet müdürünün geldiği şehir.ulan ne iknası biz olsak gaz bombası, toma ne varsa üzerimize gelirlerdi.
  • insan avına çıkması bizi rahatsız etmiş şehirdir.
  • sene atatürk’ün son birkaç yılı. paşa’ya diyorlar:

-rize açlıktan kırılıyor, millet çarıklarını kemirmeye başlamış
    -ne biter bu rize’de
    -hiçbirşey bitmez paşam
    -olmaz öyle şey, illa birşey yetişir, ismet, ilgilen bu konuyla

ismet paşa ittihatçı ziraatçı zihni derin’i görevlendirir “rize’de yetişecek bir mahsül bulacaksın”

zihni derin bulur: “çay yetişir burda”

-yapalım o zaman.

rize’de ilk çay tohumları böyle konur toprağa.

beş on seneye endüstri olur, rize’linin aç karnı doyar.

aç karnı doyar da, neyse atama dedeme küfür etmiyeyim, soysuzluk yakışmaz.
  • bir basın açıklamasına bile tahammülü olmayan o güruh, sizler karadeniz'in yüz karalarısınız.
hesabın var mı? giriş yap