• basarili olmus epey. ben pek guzel vakit gecirdim, cok da bir beklentim yoktu acikcasi.

bok atmaya yeltenmeyecegim bir film, ama bir durum var ki bir antropolog olarak sessiz kalamayacagim (teeeyyyt!!!! acilin ben antropologum)

1960'lara kadar etkin olan erken antropolojinin bir saplantisidir elin maymununa insanca konusturmak. jane goodall ve oncesi cesitli primat turlerine konusmayi ogretecegim diye yapmadigini birakmamis, hakiki bir cehennem yaratmislardir maymunlar icin. zira, diger primat turlerinin de gayet zeki oldugunu gormusler, alet yaptiklarini, yeni nesile bilgi aktarimi konusunda komlex sistemler gelistirdiklerini izlemisler, ulen bunlara bir de konusmayi ogretsek var ya neler ederiz tadinda senelerini yemislerdir.

lakin diger primat turlerinde insanca konusmak icin eksik olan zeka degil, girtlak ve cene aparatidir. bunu farkeden jane goodall isaret diliyle epey bir anlasmistir gorillerle.

neysem kardes. uzattim konudan da saptim. seni de siktim, kendim de sikildim. diyecegim su meshur avrupa logocentrism'i erken antropolojide oldugu gibi bu filmde de kendini gosteriyor yine. sezar'in zeka kapasitesi artinca en sonunda konusmaya da basliyor.

len killi kardesimizin zekasi cag atladi, cene girtlak aparati degil. elemanlar insan dilinin gerektirdigi cene-girtlak cevikligine sahip degiller, yoksa konusup dert anlatacak kadar zekaya mutasyona ugramasalar da sahipler...

evet, ben de bilim kurgu filmlerinin o oyle olmaz diyen insani oldum. pismanim.
  • --- spoiler ---

maymun aleminin en sağlam üyesinin goril olduğunu bir kez daha bizlere göstermiş filmdir. köprüden zıplayarak helikoptere giren goril ne demektir abicim? dualarımız seninle goril reyiz...

--- spoiler ---
  • son dönem başarılı bilimkurgu filmlerinden. filmden birkaç anekdot, elbette spoiler:

--- elbette spoiler ---

- evvela andy serkis'in adını bismillah niyetine kullanmalı bu filmi yorumlamaya geçmeden. andy serkis, evet.

- james franco canımız ciğerimiz fakat bu filmde neden böyle tutuktu anlayamadım. duygu göstermesi gereken sahnelerde hep -ve yalnızca- aynı acı dolu bakışlar, caesar'ı bırakıp giderken iki damla gözyaşı akıtır insan be. sadece son sahnelerde hissettirebildi caesar'ı gerçekten sevdiğini. yine de geçer not, zira kendisi james franco.

- caesar'ın dark side'a geçişi güzel işlenmiş olmakla beraber, o kadar detaylı anlatılmamış olsa bile garipsemezdim. çocuğun babası green goblin, dedesi trinity, bakıcısı draco malfoy. yerinde olsam ben de isyan ederim yani, gayet doğal.

- john lithgow çok tatlısın lan. o araba sahnesinde içim gitti, hüzünlere gark oldum. andy serkis ile birlikte filmdeki en iyi oyunculuktu kesinlikle.

- maymunların primat barınağını devrimci karargaha çevirmesi, caesar ile bilge orangutan arasındaki the shawshank redemption tadında ilişki, suratına sıçtığımın malfoy'unun tazyikli suyla bok yoluna gidişi falan güzeldi hepsi ama o caesar'ın "no!" dediği sahnede tüylerim film bitene kadar inmemek üzere dikildi ya, daha da bişey demiyorum. kesinlikle çok etkileyiciydi.

- anladık ki polis denilen canlı her koşulda orantısız güç kullanmaya meyilli. elinde copla gorile saldıran bir adet polis memuru mevcut bu filmde, o goril ki akabinde chp helikopterini indirmiş. al sana orantısız güç.

- köprüdeki taarruz sahnesi ve özellikle planlama aşaması takdire şayandı. isyan süresince gözler çaydanlık'ı aradı, mamafih.

- ve elbette caesar'ın minyatür özgürlük anıtıyla oynadığı sahne. söylemeden geçemezdim, filmdeki en güzel göndermeydi.

--- elbette spoiler ---

filmden çıkarılan -evrensel- sonuç ve kabullenme: götü yere yakın olandan korkucan, insan olsun olmasın.

devamını isterik!
  • maymun olarak rol aldığım filmdir 20 kasa muza anlaştık. afişte tek başıma verdiğim pozu görebilirsiniz.
  • --- spoiler ---

maymuna azıcık akıl fikir enjekte ediyorlar, büyükşehiri bırakıp köye yerleşiyor.
    --- spoiler ---
  • bahçeli ev sahibi olursam edinmeyi umduğum kedi ve köpek hayalime bir de bebek şempanze eklememi sağlamış nefis film (^_^)

--- spoiler ---

daha önce sirkte çalıştığı için işaret dili bilen sevimli ötesi kızıl tüylü orangutan alz-113'e maruz kalmadan önce de gayet zekiydi. maymunların kendi çabalarıyla da evrilebileceklerine olan inancım tam*, buradan sezar'a selam göndermek istiyorum, film boyunca hepimiz senin tarafındaydık, bizi de gezegenine kabul edersen ailecek ormanınıza iltica edicez.

--- spoiler ---
  • maymun ettiğimiz maymunların insanları nasıl düdüklediğini anlatan film. maymun haklı beyler? sen maymunun doğal yaşam alanına kapıyı bile çalmadan giriyorsun. bunları tek tek yakalayıp şehire kah laboratuvarda kobay olarak kullanmak, kah çarli vb. hayvanlı dizi ve filmlerde oynatıp gerçek manada maymun etmek için götürüyorsun. maymunlar akıllanıp senin gagana yapınca da "vay ben bilmiyordum. merhamet et çarli" diye ağlıyorsun. hiç ağlama ey insanoğlu. sana müstahak! aynı isyan ve cesareti başta inek, buffalo ve boğalardan bekliyorum.
  • dini bir filmdir. ben milliyet'in yalancısıyım tabii.

http://sinema.milliyet.com.tr/…/1422994/default.htm

--- alıntı ---

maymunlar üzerinde deneyler yaparken yaratılış düzenini bozan insanoğlunun başına gelenleri aksiyon ve bilimkurguyla anlatan 'maymunlar cehennemi: başlangıç' ramazan ayında vizyona giren dini bir film...

--- alıntı ---

silinir, milinir bu da burada dursun.

caps
  • --- spoiler ---

zirve noktası, sezar'ın kapatıldığı yerin duvarına çizdiği pencereyi sildiği sahne.

--- spoiler ---
  • filmi izlerken aklıma michael jackson'ın maymunu bubbles geldi.

bu hayvancağız tıpkı bir dünya starı gibi tüm dünyayı gezmiş, coşkulu karşılamalara mazhar olmuş, gösteriler yapmış, televizyona çıkmış bir ünlü idi. lakin bir gün artık gereksiz olduğuna karar verilir ve bir hayvanat bahçesine verilir. o anda hayvancağız kesin içinden "yanlışlık var!" demiştir, kafese, hapse anlam verememiş, üzülmüş bunalıma girmiştir. caesar'ın yaşadıklarına en yakın gerçek tecrübe onunkidir herhalde.
hesabın var mı? giriş yap