• albümlerinde işlemekte oldukları hikayeyi anlatan storyteller'i* bir an önce değiştirmesi gereken grup. zira şarkıların ortasında giren "ve kozmik adalet astral düzlemden boyutumuza akıyordu şırıl şırıl" stili cümlelerin güzelliği ve anlamlılığı kötü seçilmiş bu eleman yüzünden hissedilemiyor. adam çok üzücü bir şey anlatıyor ama o kadar içtenlikten uzak ki sanki aşağıdaki diyalog yaşanıyormuş gibi her kayıtta.

luca: nuri gel sen oku bunları yaw.
    nuri: abicim ne işim olur benim
    luca: gel ya,bak benden sana 1 küçük.
    n: aman abicim,geliyorum. ve yakut kılıç karanlıklar lord'unu durdurmak için,eheuheue abi ben dayanamıyorum ya.
    l: hay senin! baştan oku şunu !!
  • kaliteli bir italyan senfonik power metal grubu..1990'da luca turilli ve alex staropoli tarafindan thundercross adiyla kuruldu.ilki 1997'de,ikincisi 1998'de olmak üzere iki albümleri var;
    legendary tales,symphony of enchanted lands.ayrica daha onceki yillarda iki demo cali$malari mevcut.ilk demolari land of immortals..
    kendinizi epik bir hikayenin icinde hayalgücünüzle ba$ba$a bulmak istiyorsaniz rhapsody birebir.helloweeni cagri$tiriyor kimi yerde..barok ve helen müziginin atmosferini de ya$atiyor..vivaldi,j.s.bach ve metalin sentezini orta kulaginde duyumsamak isteyen herkese $iddetle ve israrla tavsiye olunur...

-ride on the wings of wisdom
    ride beyond the middle valleys
    to defeat the master of chaos
    in the name of cosmic justice
    peace and love forever -(immortal fire)
  • 1990'li yillarda azili bir power metal dinleyicisiyken ayila bayila dinlediğim bir gruptu. her ne kadar sözler daha önce de birçok kez belirtildiği üzere "cheesy" kelimesinin tanımlanıp cümle içerisinde kullanılmış hali olarak vücut bulsalar da besteler cidden çok keyifliydi. sonra ne oldu? dawn of victory'den sonra kendilerini tekrarlamaya başladılar iyice. zaten o dönemde progressive rock'in derin sularına dalmakta olan ben de bu arkadaşları toptan dinlemeyi bıraktım.

aradan geçen 20 seneye yakın zamanın ardından evi toparlarken ilk iki albümün cd'sini buldum, tatlı bir tebessüm oturdu yüzüme. "hey gidi günler" diyerek internette bir arastirayim dedim luca ve alex kardeşlerim neler yapmış diye. korkunç bir video klip gördüm, o korkunç deneyimimi sizlerle paylaşmak istemiyorum ama gördüm ki joey demaio ve kurmuş olduğu plak şirketince düdüklenmişler. üstüne bi de luca ve alex ayrı yollara gitmişler, çok üzüldüm.

luca'nin prometheus ve daha birçok kelimeden oluşan son albümünü dinledim. ohannesburger dedim özet olarak. gelişen teknolojiyle beraber orkestral ve koral segmentlerde artık çağ atlanılması neticesinde inanılmaz bir iş çıkmış ortaya. metalik ögeler biraz geri planda kalmış ama müzikal anlamda oldukça doyurucu, ciddi ciddi progressive metal'e göz kırpan güzelliklere denk gelince kademe kademe geriye gittim diskografide. 2 haftalık incelemem neticesinde en değerli katkıyı oğlum yaptı sağolsun. "baba, bu müzik çok komik" dedi. itoğluitin ağzına terlikle vuracaktım ama hak verdim, doğduğundan beri benim prog akademimde yetişince garipsedi çocuk haklı olarak.

velhasıl konuya dönelim, joey demaio faciası sonrası geri dönüş albümleri the frozen tears of angels ve hemen bir sene sonraki from chaos to eternity albümleriyle adamlar iki tane efsane yapmış benden habersiz, çok kırıldım. ukala bir prog metalperver olarak "kıytırık rhapsody" diye burun kıvırıp geçtiğim adamlar baya baya sağlam progressive işler bile yapmış. hayran kaldım resmen. bu gözle bakmaya başlayınca kariyerlerinin ilk albümlerinde bile yapılan power metalin yavanlıktan uzak ve oldukça deneysel anlar barındırdığını söylemekte sakınca duymuyorum.

ama verimli olduğu kadar şöyle bir yanetkisi de oldu bu 2 haftalık rhapsody seansının:
    olm, her tarafımdan epiklik akmaya başladı, hanım bile sen bir değiştin filan dedi. "evet majesteleri, ejderha ateşinin kudretiyle bu büyülü topraklara adalet getirmeye geldim" dedim ben de, lügat oralara sürüklendiğinden aklıma başka cevap gelmedi.

teknik takibe takıldı heralde, şu an bu satırları sizlere vatan emniyet'teki sorgu odasından yazıyorum, cüceler ya da elfler yardıma gelsin!

edit: imla
  • power metalin küçük emrah'ı.

(bkz: son of pain)
  • rhapsody'nin yeni ismi, yalnız of fire nedir arkadaş. ulan illa ateşli mateşli bişi mi olacak, nedir bu fire tutkusu power metal camiasında bilemedim. gerçi dragon olmaması yine de bir nebze iyidir.
  • hemen hemen her şarkısının isminde bir kere "of" sözcüğü geçen grup. nedir bu istikrar anlamış değilim *
  • iyi gruptur hoş gruptur da yaş belli bir seviyeye gelince çekilmeyen gruptur. yıldırım gibi crosslar falan tamam da o klipler nedir hoca?
  • buyrun salak açıklamalardan biri daha.

rhapsody return with "the dark secret"
    with the forthcoming release of the mini album "the dark secret”, the italian epic metal band rhapsody provides a taste of their long play album that is due in september of this year. it is the debut of a new style of heavy metal music created by rhapsody known as film score metal

the dark secret adlı yeni bir ep çıkaracakları da anlaşılıyor olsa gerek.
  • angra ve shaman elemanları (felipe andreoli ve luis mariutti) tarafından "rhapsody metal scene'de görebileceğimiz onlarca "fake band"'dan en ünlü olanı sanırım. grup elemanları, grup prodüktörüne fikirleri veriyor ve çoğu şarkıyı prodüktör sascha paeth stüdyoda kendi imkanları ve drummachine'lerle yapıyor. sonra da luca turilli gitarları üstüne kaydediyor. bundan dolayı rhapsody'yi hiç bir zaman konserlerde göremiyoruz." şeklinde bok atılan insanlar. cevap olarak da "luis mariutti'nin buraya gelip luca'nın * bilgisayarında kayıtlı olan demo parçaları görmesi için gereken tüm masrafları biz karşılayacağız, yeterki gelsin ve bu röportajda verdiği demeçten utansın!" diyen elemanlar.
    yakında kliplerinde bolca gördüğümüz savaş baltalarıyla brezilya'ya at sürüp angra ve shaman elemanlarını doğramaları ve savaş çığlıkları atmaları kaçınılmaz.
  • 47 kromozomlu bir elemanin manowar'a benziyor dedigi muzik grubu.benzerliklerinin sadece lirik duzeyinde olabilcegini dusunuyorum.(kilicimi aldim,ork'lara daldim,kafalari kestim,taci kaptim.)
hesabın var mı? giriş yap