• ing. rapsodi
    "duygusal ve heyecan dolu konuşma" anlamına gelen sözcük.
  • tıpkı selvi boylum al yazmalım gibi "sevgi emektir" mesajıyla biten elizabeth taylor filmi. filmde dinlediğimiz oldukça başarılı rachmaninoff ikinci konçerto yorumu ünlü piyanist claudio arrauya aittir.
  • 1954 yapımı, yönetmenliğini charles vidor'un yaptığı, başrollerinde elizabeth taylor, vittorio gassman, john ericson ve louis calhern'in oynadıkları müzikal drama türünde bir film.

--- spoiler ---
    zengin ve şımarık bir kız olan louise durant (elizabeth taylor) yetenekli ve hırslı bir kemancı olan paul bronte'ye (vittorio gassman) aşık olur ve onun peşinden zürih'e gelir. paul yetenekli olduğu kadar müzik konusunda hırslı ve bencil karakterde bir erkektir. müzik çalışmalarına kendisini fazlasıyla kaptırır ve louise'i ihmal eder. louise buna dayanamayarak intihara teşebbüs eder. aynı binada yaşayan piyanist james guest (john ericson) onu kurtarır ve hayata bağlar. james louis'e aşıktır. ancak louise'in gözü paul bronte'den başkasını görmemektedir.

louise ve james evlenirler ama louise hala paul'u unutamaz ve james'in onun için yaptıklarını görmez bile. bunun üzerine hayal kırıklığına uğrayan james aylak bir hayata başlar ve kendini içkiye verir. louise tam boşanmaya karar vermişken babasının uyarısı ile james'e yardım etmeye karar verir. james yetenekli bir müzisyendir, fakat paul gibi hırslarının peşinde kendini sevenleri kırmamaktadır. en sonunda james başarılı bir konser verir ve louise onu sevdiğini anlar, ve film mutlu sonla biter
    --- spoiler ---

son olarak çok sevdiğim güzel bir romantik film olduğunu, çalınan müziklerin gerçekten de güzel olduğunu, hatta insanlara klasik müziği sevdirecek bir film olduğunu da eklemek isterim.
  • türkiyede sanırım bir tek benim kullanmakta olduğum müzik oynatıcısı program. realplayer'ın gelişmiş versiyonu, radyosu madyosu vardır, kendi içindeki web tarayıcısından sitesi üzerinde şarkı araması yapabilir, müzik dinleyebilirsiniz. başta mp3 playerımla(sansa) uyumlu olduğu için kullanmaya başladığım programın kullanışlılığı ve ses kalitesini çok beğendiğim için devamlı kullanmaya başladım. 5 yıldır winampa elimi sürdüğüm yok.
  • 20. yıllarında veda reunion'ı yapan ve türkiye'yi de turne takvimine dahil etmiş power metal grubu.
  • yıllar boyunca döne döne seyrettiğiniz, bir çok sahnesini ezbere bildiğiniz filmler var mıdır? benim böyle sevdiğim flmler var. ara ara patlamış mısır eşliğinde huzur içinde seyrettiğim.

rhapsody'de bunlardan birisi. eski türk filmleri kıvamında hikayesi, güzel, şımarık ve zengin kız, yetenekli, fakir ama gururlu müzisyenler, elizabeth taylor'ın en güzel zamanları, güzelim kostümleri, 1950'ler atmosferinde yakışıklı gençler, güzel kızlar, bir yandan bohem konservatuvar ortamı, diğer yanda zengin yaşantılar, mekanlar ve hepsinden önemlisi tanınmış çok güzel klasik müzik eserleri, lezzetli ve harika konser sahneleri.

hepsi bir araya gelince döne döne seyret bu filmi. tadından yenmiyor.
  • boş dvd markası.
    bende öyle bir hastalık derecesine geldi ki, divxlerimi başka bir dvd ye yazamıyorum, ihanet ettiğimi hissediyorum. harbiden de üst yüzeyi üzerine yazı yazmaya olanak veren büyük boşlulşara haiz, yıllar sonra bile sorun çıkarmayan bir marka. diğer markalardan çok farklı, deneyin göreceksiniz. hastasıyım.
  • elizabeth taylor'un, cok sevimli bir filmi.. film boyunca size sunulan muzik ziyafetinin yanisira, sevdim sevilmedim seveni sevemedim mantigi uzerine kurulmus ama yine de kanimca yeterince mutlu bir sonla biten senaryosu, keske simdi bi daha olsa da izlesem dedirtiyor.. evet evet..
  • (bkz: cheesy)
hesabın var mı? giriş yap