• avrupalılarda %16, afrikalılarda onbinde 9, diğerlerinde onbinde 1 oranında görülen kan özelliğidir.
    kaynak: http://www.madsci.org/…/mar2001/985200157.ge.r.html

türkiye'de rh negatif oranı %10 küsürdür. (bkz: alternatif avrupa birliği kriterleri)
  • kendisine rh pozitif kan nakledildiğinde zehirlenen kan.*
  • negatif kan grubundaki bir annenin, rh pozitif kan grubuna sahip bir insandan dogacak ikinci cocugunun kan uyusmazligi nedeniyle sakat olma olasiligini yaratan kan grubu. aslinda ilk cocugun dogmasi, dogmamasi onemli degildir, ikinci hamilelik demek daha dogru olur.
  • kanda rh proteinin olmadığını belirten cümle..
    ayrıca bir suser
  • karaborsacılığa karşıdır. kancı mehmet'e parasını kaptırmaz. helaya bile radyoyla girer. radyo onun ekmek parasıdır.
  • dünya üzerinde insanların %84'ü rh pozitif kan taşıyıp rhesus maymununun kanındaki antikorlara sahipken, rh negatif kan taşıyanlarda bu oran %16 olup bu antikorlara sahip değildirler.

rh negatif kan taşıyanların genel olarak vücut ısıları ve kan basınçları daha düşükken his, farkındalık ve analitik düşünme yetenekleri daha kuvvetlidir. demire olan ihtiyaç daha az olduğu için algıları daha açıktır ve dünya dışı genleri taşıdıklarından melez olarak adlandırılırlar. mesela dişi sivrisinekler yumurtalarını insan kanıyla beslediğinde yumurtaları melezler ve insan soyu tükenip bu sivrisineğin fosiline ulaşılırsa insan genine de ulaşılacaktır. insan melezleme işlemi de bu şekilde gerçekleşmiştir.

negatif kanlarda kendi genetik özelliklerini koruma içgüdüsü mevcuttur ve bu durum yahudilikte soyun sadece anneden çocuğa geçmesiyle bağdaştırılır. örneğin negatif kan taşıyan bir anne karnında pozitif kanlı bebek taşırsa kan uyuşmazlığı durumu ortaya çıkarak düşüklere yol açabilmektedir. bu olay negatif kanı koruma içgüdüsüyle annenin oluşturduğu antikor neticesinde oluşmaktadır. düşükler negatif kanlı annelerde daha fazla görülür.

rh negatif kan avrupa'da ise en çok bask bölgesi'nde görülmektedir.
  • anne ve babası pozitif olan bir kişinin rh negatif olması durumunu açıklayabilecek olan var ise aydınlatsınlar.

tanım: rh antikoru içermeyen kanı tanımlamak için kullanılır.
  • bu kan grubuyla ilgili komplo teorisi olarak nitelendirilebilecek bir çok belgeseli izledim... ortaya atılan iddaaların büyük bir kısmının safsata olduğunu düşünüyorum... rh negatif genellikle yönetici pozisyonunda olan , royal familylerde görünür falan diyorlar... a rh negatifim ve kraliyet soylu değilim. babam memurdu ... polo classic'e binen royal family üyeside ne bileyim... araba dökülüyordu. üç beş yollamıyorlardı bile yenileyelim diye... nasıl aile bağlarıysa ... rh negatif aryan ırkta görülür , bunlar bembeyazdır deniliyor... baskların bembeyaz olmasını ele alıp konuyu kaybolan kıtadan dağılan insanlara , berberilere vs dayandırıp bir takım beyaz insan hikayeleri yaratıyorlar. beyaz değilim , esmerim...saçım siyah :) buradan da notu kırıyoruz...

belgeseli yapmadan bana danışsalardı iyi olurdu ... ha şu açıdan kendilerine hak verebilirim. belki bilişsel özelliklerin gelişkin olması iddaasıyla ... sağ elle yazı yazarım... solla çizim yaparım. sağ elimle çizim yapamam , bırak düz çizgiyi , imza bile atamam... bunun olması da şu sebepten... ben zaten doğuştan solaktım... gerek ilkokul öğretmenim, gerekse annem döve döve , okşaya okşaya sırf dirseğim arkadaşıma çarpıyor diye sağa geçirtti. böylelikle iki elimi kullanabilen birisi oldum... aslında bu çok tehlikeli birşeymiş , çünkü denge problemlerinden tutun psikolojik gelişime etki eden bir sürü problem çıkabiliyormuş ... neyse ucuz yırttık. topluma genel olarak uyum sağlayamadıkları iddaasına katılıyorum... herkes mersine giderken , ben ısrarla tersine giden birisiyim. üniversiteye yetenek sınavında birinci olarak girdim... normal şartlarda ben bir milyon kez össye girsem bir bölüme giremezdim. çizim yaparım , animasyon yaparım, 2d , 3d fark etmiyor... dil öğrenmeye yatkınlığım var. ispanyolca ve portekizcemi geliştiriyorum... yazıda iyiyim ama konuşmada kötüyüm . bunu da ses kaydeden dil uygulamaları indirerek çözmeye çalışıyorum. hergün kelime pratiği yapıyorum. sürekli birşeyler öğrenmeye çalışıyorum... programlar , tarihi konular , sanat , psikoloji , teoloji ...

bazen şahan gökbakarın gözüne maraş dondurmacısının demiri saplanan adamın dramı skecindeki gibi hissediyorum... beynimin içi dondurrmaaaa diye bağırasım geliyor. hergün farklı şeyler düşünüyorum... bunu da yürüyerek aşmaya çalıştım uzunca bir süre. yürümenin odaklanmayı bir noktaya topladığına inanıyorum... hafızam çok güçlüdür ... hemen hemen herşeyi ayrıntısıyla hatırlarım ... bu olay tartışma veya üzücü bir olaysa daha detaylı hatırlarım. unutmak istesem de , hiçbirşeyi kolay kolay unutmam ... bu sebeple kinciyimdir:) ailemde kimse birşeyi hatırlamaz... sen nereden hatırlıyorsun bunu !?!'! derler her sohbette... birşeyleri anlatırsam, bırak artık unut artık ... kozalak toplama vs diye konuyu değiştirmek isterler ... halbuki bilmiyorlar ki bendeki 150 terabayt sendeki a101de satılan 3gblık flash bellek...

herneyse royal family olayı doğru olaydı iyiydi...
  • rhesus maymununda bulunan proteinin insanda bulunmama durumu
    erythroblastosis fetalise sebebiyet verebilme olasılıgından dolayı bazı durumlarda tehlikeli olabilir.
  • rh + kana sahip bir insandan kan alamama durumu
hesabın var mı? giriş yap