• bir filmin basarisinda en onemli etkenin casting olduguna beni bir kez daha inandirmis filmdir.
    resident evil'in tum oyunlarini bir kac kez bitirmis birisi olarak beni ziyadesiyle tatmin eden filmdir, yapanlarin ellerine sagliktir.
    ozellikle jill valentine roluyle gordugumuz sienna guillory icin demeliyim ki ancak bu kadar olur. filmi izlerken bir ara gidip gariban play station'un gamepad'ini alip duruma mudahale istegimi zor bastirdim. oyunla birebir hazirlanmis sokaklari, binalari gordukce icimden kahramanlara uyari cigliklari attim "gitmeyin ordan bu taraftan" diye...
    nemesis denilen karekteri ilk gordugum anda ise oyunda yaptigim seyi yaptim, filmi pauseledim bir sigara yaktim derin bir nefesten sonra tekrar oyuna geri dondum.
    bu arada milla jovovich'in sivilce seklinde konuslanmis goguslerine ragmen neden bu kadar guzel oldugunu hala cozemedim.

--- spoiler ---
    nemesis'in stars elamanlarini oldurdukten hemen sonra "staaaarrrrsss" diye bogurmesinde sanirim oyundaki sesi kullanmislar. zira tuylerim diken diken oldu efenim.
    --- spoiler ---
  • milla jovovich in yine ciplakkene islak islak titredigi filmlerinden biridir..
    sirf bu yuzden izlenebilinir..
  • operatör amcamızın "we reopen the hive" demesinden hemen sonra insanın "the umbrella in the ass can not be opened" diye çığırası geldiği film****
  • nemesisin, mahalledeki iri ve gerizekalı çocuklar gibi ortalıkta mal mal dolandığı, 3 dakikalık rolle leblebi gibi harcandığını düşündüğüm vasat film.
  • olmazsa olmaz butun amerikan filmi kliselerinin oldugu film.

garip ses ve goruntu efetkleri (ozellikle zombilerin sesleri turk filmlerinde agizla yapilan efekler kadar iyiydi), iyi adam(lar), kotu adam(lar)(para ve guc icin ruhlarini satmistir bunlar), salak adam(lar) (bunlar alengirli yerlere gidip kendilerini oldurturler), komik zenci adam (surekli madi fakii* derler), kucuk masum bir kiz, iyi niyetli ama farkinda olmadan kotuluge hizmet etmis sakat bir doktor(profesor)(genelde kucuk kizin babasi olur bu adam), super gucleri olan karizmatik bir kahraman(arkasina bile bakmadan herkesi dovebilir), super gucleri olan kotu bir canavar(aslinda bir melek kalbi tasir ama kotu adamlarin oyuncagi olmustur ne yazik ki), dekolte giyinmis ve her ortamda manken edasi ile yuruyen guzel kadin(lar), insani sasirtmak icin sagdan soldan hoplayan seyler, sesler...ve dogal olarak ne kadar dolambacli bir yoldan da gidilse iyilerin kazandigi, yani kotulerin kotune kazik sokuldugu bir son...

evet evet hepsi vardi. yalniz yanarim yanarim tum film boyunca mini etekle gezen o guzel ablamizin donu gozukmedi ya ona yanarim...yani sadece mekan ve oyunculari degistirip ayni seyleri sunup sunup duruyorlar anasini satayim.

sonuc olarak komedi filmi olarak izlendiginde zevk veriyor gercekten. onun disinda sicti cafer bez getir civik sicti tez getir diyoruz...

konu hakkinda daha ayrintili bilgi icin;
    (bkz: amerikan film kliseleri/#6601048)
  • star'da, atv'de gosterilen ucuncu sinif aksiyon filmleriyle yarisir kalitede rezil film.
    "oyundan bagimsiz film cektik" yalanlariyla da kimse kendini kandirmasin,madem oyle bir iddianiz var,degistirin kardesim filmin adini,"virusun pencesinde" falan koyun ismini,sonra roportajlarda resident evil'den etkilendik dersiniz,olur biter.ama madem resident evil diye bir film ceviriyorsunuz,bu kadar unlu ve basarili olan orjinalin hakkini vereceksiniz.
    film boyunca karsimiza cikan karakterler, basta alice, o kadar bos ve anlamsiz ki filmin sonunda sanki 10 dakikalik fragmani izlemissiniz de aklinizda sizi etkilemek icin konulmus 2 patlama sahnesi kalmis gibi hissediyorsunuz.diyaloglar sacma sapan,filmin senaryosu ilkokul ucuncu sinif cocugunun yazdigi kompozisyonlara benziyor,efektler iki tane patlama sahnesi, bir makineli tufek ve orasina burasina visne receli surulmus kopeklerin kosusturmasindan ibaret.makineli tufek onunden kosarak kacma,bir tekmeyle olen kotu adamlar sacmaliklarini saymiyorum,onlar zaten bu kadar rezalet sinif action fimlerinde default olarak bulunuyorlar.

--- spoiler ---
    filmin sonunda "...to be continued." yazsa daha iyi olurmus,"iskence bitmedi,ben bir film daha cekecegim" diyen yonetmenin,senaristin tez zamanda visneli kopekler tarafindan yenmesini diliyorum.
    --- spoiler ---
  • - abi resident evil2 gelmiş. gidelim mi yarın?
    - birincisini izlemedim ki oğlum.
    - abi salla ya. milla jovovich oynuyor bak.
    - o kim lan?
    - 5. ele ....
    - tamam, ben rezervasyonu yapıyorum şimdi.
  • dün itibariyle fragmanını izlediğim ve sonra hayal kırıklığına uğradığım film.artık herşey popüler kültürün esiri olmuş durumda.oyununda götümüzü üç buçuk attıran licker lar sayın milla hanım sayesinde şaplak oğlanına dönmüş.hele o zombileri saymıyorum bile.resident evil oynayan arkadaşlar bilir oyunda insanın hoşuna giden o yalnızlık hissinden ve çaresizlikten doğan korkudur.oysa filmde bundan eser yok.film tam bir action filmi.o zombi garipleri nolmuş öyle.biz oyunda görsek nasıl kaçacağımızı bilemezken filmde milla hanım tekme tokat dalıyor.ondan sonra gel de çaresizlik fikrini hisset filmden.
  • ilk filmdeki red queenin angie ashfordun hologramı olması da ilginctir.

(bkz: you're all going to die down here)
  • fazlaca kişisel bir tanım olacak amma; how high isimli filmin, baby powder namlı zenci pimp karakterinin, filmin ba$larında "gta motherfuckers" repligi ile zombiyi ezdigi sahneden sonra ciddiyetten ve gerilimden uzak bir bicimde izledigim bir film. ayrıca mezarından dirilen zombilerin, daha dogrusu zombiye donusup dirilen merhumların nicin elbiseleri ile gömüldükleri sorusuna cevap bulamadım.
hesabın var mı? giriş yap