• symbol'ün en güzel yanı satarken değer kaybetmemesi* ve hemen elden çıkarılabilmesi. güle güle lanet olası. seni hiç özlemeyeceğiz..
  • oturulabilir koltuk, açılabilir cam, basılabilir gaz ve fren pedalı, tüm yol şartlarında her türlü ses ve rüzgarı içeri alan yalıtım özelliği, döndürülmesi imkansız hidrolik direksiyon, aracı asla durdurmayan abs gibi standart donanımlı 1,5 dizel touch modelinin anahtar satış fiyatı güncel olarak 64.500 tl'dir.

bir daha yazıyorum 64.500 tl'dir. https://www.cdn.renault.com/…lt-binek-201609-v2.pdf istediğiniz gibi banyoya gidip yüzünüzü soğuk suyla yıkayın rakam yine 64.500 tl olacak.

üstelik arka park sensörü için ekstra para da cabası.

şimdi sakın buraya cevaben zaten bizim ülkemizde araba pahalı da, bik bik bik ötmeyin kalbinizi kırarım. yok neymiş bu araba şirket arabasıymış. ya arkadaş şirketler satın alma departmanlarında insan yerine sığır mı çalıştırıyor.

kia da aldım, fiat da, skoda da,tek kapı citroen c2'de aldım. marka fanatiği değilim. lakin bu arabaya bu parayı veren ister şahıs ister şirket olsun, direk embesildir.

lan o paraya 2016 honda otomatik civic 1,6 dream satıyorlar be bu memlekette fiyatlar.

o paranın 3.500 tl altına full kia rio sedan satılıyor fiyatlar.

yaklaşık o paralara aynı markanın ceratosu da var.

ne bileyim arkadaş accent blue var. en azından donanımı iyi. yukarıdaki modellerde ncap puanı var en azından.

bu kadar yazdıktan sonra alana şimdiden hayırlı olsun.

aylar sonra gelen edit: dizel otomatigi 74.200 tl den satilmaya başlanmış.
  • asla bir toros olamaz. station wagon'u üretilmiyor bi kere. hem üretilse de, artık arabanın bagajında yolculuk yapmayı kabul edecek, hatta bunu tercih edecek çocuk yok. bunlar önemli şartlar. efenim ne söyliiim; bir toros değil.

bonus bkz:
    (bkz: 80'lerin sonunda 90'ların başında çocuk olmak)
  • ilk defa kullandım bugün, gerçekten bu devirde böyle kötü bir araç üretmek de bir maharet. ne yol tutuş, ne direksiyon hissi, ne de konfor. her şeyiyle falso. bagaj kapağını çarpınca kola kutusunu yere düşürmüşcesine bir ses, kapıyı kapatınca bahçe kapısını kapatmışçasına bir his. renault bu işi biliyor.
  • ölüm makinesi. ilk önce yolun ortasında bir direksiyon simidi gördüm, 50 metre sonra ise virajın içerisinde kafa kafaya çarpışmış dodge nitro ile bu ölüm makinesini. gecenin zifiri karanlığında aracımı yolun sağına çekip yardımlarına koştum, dodge nitro sürücüsü aracından inmiş olayın şokunu yaşarken diğer araca.. ölüm makinesine yöneldim. ölüm makinesindeki sürücünün kafası öne eğik baygın gibi duruyordu, vücudunda ufak tefek cam kesikleri bulunuyordu. lakin kabine sıkışmış durumdaydı bu yüzden yanlış bir şey yapmamak için derhal 112 acil'i aradım. ambulans gelene kadar sürücünün nabzını kontrol etmek istedim, fakat olayın heyecanı dahil daha önce pratikte böyle bir şey yaşamadığım için durumunu anlayamadım. yoldan geçen diğer araç sürücüleri yardıma geldiler ve kaos ortama hakim oldu. ben diğer araç sürücüsünü sakinleştirmek için yanına gittim, olayın şokunu atlatabilmesi için telkinde bulunmaya başladım. bu arada önce trafik polisi, arından itfaiye ve 30 dk sonunda 112 acil ekipleri olay mahalline geldiler. ilk müdahale sonrasında ölüm makinesindeki sürücünün nabzının atmadığını, ardından buruk bir ses ile boynunun kırıldığını öğrendik. belkide 50 metre ileriye fırlayan ve üzerindeki hava yastığı açılmayan direksiyon simidi daha düzgün bir mühendislik ile tasarlansaydı şuan bir ailenin canı yanmayacaktı, 2 masum çocuk babasını kaybetmeyecekti.

not: sürücünün kemeri takılıydı.
  • tanım: yıl 2011 olmuş hala üretilen otomobilimsi. bak uzun soluklu tecrübelerimi yazıyorum, az dur dinle. bu araca binmeden önce bir düşün.

şimdi bu araç bana takriben 1(bir, !) sene önce girdiğim işimde şirket aracı olarak verildi. hayır, önceden bunun verileceğinden haberim yoktu. yoksa çok ciddiyim işi kabul bile etmezdim. planım işe başlayınca kendi aracımı* da satmak filandı yani. ama gel gör ki "al bu senin aracın dediklerinde" başımdan aşağı kaynar sular döküldü. hayır güvenli desen değil, tip desen yok, fonksiyonellik konusunda x=y fonksiyonu bile olamaz.

herneyse 10 ay oldu bu aracı kullanıyorum. iyi kötü neler var anlatayım:

iç mekan:
    araç dışarıdan uzun bile görünse de aracın içi çok dar, 3 boyutlu olarak dar hem de. yani aracın uzun olmasının nedeni bagaj hacmi. bu zamana kadar muhtelif başlıklar altına yazdım türk insanının otomobil bagajına bakışını belirten ifadeler. tipik otomobil satış görüşmesi yaklaşık şu şekilde gidiyor:

- bu arabanın bagajı nasıl peki?
    +510 litre beyfendi, arka koltuklar da yatırılabiliyor.
    - oh ne güzel. paketleyin, alıyorum.

devam edelim: ön koltuklarda iki kişi aynı anda emniyet kemerlerini takmakta zorlanıyor. kontroller filan asgari şekilde düşünülmüş. bir otomobilde ne gerekiyorsa bunda var, fazlası yok. hayır fazlasını koyacak yer de yok zaten. üst donanım versiyonunda yolcu hava yastığı ve dijital ekran var. ha bir de abs de alt versiyonda yok. sıfır aracın plastik kokusu ise baz versiyonda ve full versiyonda da farklı. full donanımlı aracın kokusu biraz daha tahammül edilebilir düzeyde. döşemeler de aynı şekilde. baz versiyon döşemeleri torostan alınmış gibi iken, üst donanımlı modelde fena görünmüyor.** motor sesi, rüzgar sesi izolasyonu konularına girmiyorum, zira araçla ilgili başlıklar değiller.

dış görünüş:
    tasarım nissan'ın türkiye'de satışı olmayan bir modelinden aparma bir tasarım**, gerçi sadece ön ızgaraya bakarak latitude'a filan benzediğini düşünerek kendinizi avutabilirsiniz. c sütunu eski kasaya (hatırla eski kasayı: normal clio kasası, arkasında bagaj kutusu) oranla mükemmel bile denebilir.

motor: "bu motora ekonomik diyen bana demesin"
    evet gerçekten böyle bir durum var. az yaktığını iddaa eden arkadaşlar lütfen aracınızın bagajı doluyken istanbul'dan ankara'ya gidin. bu yolda bir deponun dörtte üçünü yakmasıyla beni benden aldı sevgili şirket aracım. öyle limitlerde filan da kullanmadım. 120 - 140 km/s arasında yaktı o kadar. motor gücü de 65bg olduğu için öyle ben bu arabaya yükleneyim, şurada biraz sollama yapmam lazım demeyin, yarı yolda kalmayın.

güvenlik:
    aracın bagajı doluyken kesinlike frenlere güvenmeyin. zira aracın durması için yokuş yukarı gidiyor olmanız lazım. ayrıca otobanda giderken de aracınızı şeritte tutmak için büyük çaba sarfediyorsun. 120 km/s ile orta şeritten giderken solunuzdan geçen bir araç yaklaşırken rüzgarıyla önce sağa doğru itiyor ve geçtikten hemen sonra da alçak basınç ile araç sola yelteniyor. hayır o değil. araçla otobüsleri kamyonları sollarken bile her an savrulacakmış hissi ile adrenalin patlaması yaşıyorsun. ayrıca süspansiyon sisteminden büyük şeyler beklemeyin. biraz çetrefilli kullanımlarda araç ne yapacağını şaşırabiliyor.

olumlu özellikler:
    dağ yollarında (50-60 km/s ile gidilebilen, virajlı ve bozuk yollarda) çok verimli. otobandan çıkıp böyle yollara girdiğinizde bu aracın asıl yerinin dağlar olduğunu keşfediyorsun.** otobanda yolda duramayan araç dağ yolunda kaplan kesilip nedense tuhaf bir güven veriyor. ama yine de donanıma çok güvenmemekte fayda var. bir de aracın kasası dar olduğundan birçok aralıktan geçebiliyor. bunun geçemediği yerden de ancak motosikletliler geçebiliyor. böylece şehir içinde hafiften bir motosiklet havası yakalanabiliyor.

şirket aracı olarak kullanımı:
    aylık akbil'den iyidir.

bagaj kullanımı:
    haddinden büyük ve olması gerekenden daha kullanışsız. koltuklar yatıyor ama bagaj hacmi genişlemiyor.

özetle:
    ormancı değilseniz bence almayın.
  • ancak türkiye gibi sömürge düzeniyle yönetilen, sanayileşme hamlesini tamamlayamamış, az gelişmiş ülkelere reva görülen otomobildir. bu arabaya iyi bakın, türkiye'nin ne halde olduğunu görün.
  • evet fakir ülke arabasıdır. fransa'da ve diğer batı avrupa ülkelerinde satışı yok, zira bu araç türkiye rusya gibi tırt memleketlerin ucuz otomobil ihtiyacını karşılamak için uydurulmuş bir modeldir. bak uydurulmuş diyorum, tasarım falan hak getire.
  • modern katır. her yüke her yola gelir. konfor ve emniyet beklemeyin. 2. elde 2 saat içinde satabilirsiniz. dizeli, yakıtı koklar.
  • akıl sahibi bir varlık tarafından tasarlanmış en çirkin şey.
hesabın var mı? giriş yap