• adını nissan qashqai gibi bir türkmen boyundan alan** renault modeli.
  • malum artışlarla ekim ayından bu yana liste fiyatı 35bin tl artan araç. ben de 6 aydır 2015 model dizel manuel icon paketine sahibim. tarafsız bir şekilde görüşlerimi paylaşayım.

aracın içi gayet geniş, bagaj kapasitesi çok yüksek, arka koltuklar tek tuşla yatıyor ve gayet büyük bir alan ortaya çıkıyor. bu süreçte bir çok ikea alışverişinde yardımcı oldu valla 2.30m uzunluktaki halı bile rahatlıkla girdi ki ön koltuğu yatırmadık bile.

bu süreçte 6-7 bin km yol yaptım. bunun 400km şehir dışı kalanı istanbul içi, ağırlıkla bostancı ataşehir arası, buna rağmen yakıt tüketim ortalamam 5.7lt ki bence harika bir rakam, aracı çok ekonomik kullanan biri değilim.

aracın sürüşü gayet iyi, oturaklı, yüksek olmasına rağmen yol tutuşu iyi, amortisörler çok yumuşak değil fakat konfor yine de yeterli. yalnız araç yokuşlarda vites küçülttürebiliyor, düz yolda ise ortalama bir performans var. 110bg çok da yeterli değil yani fakat beni rahatsız etmiyor. 110km/sa hız altında dışardan da pek ses almıyor.

iç mekan kalitesi muadili olan qashqai'ye göre bir tık düşük ama sert plastik de değil. aracım 2.5 yaşında ama renault'da çok şikayet edilem trim sesi konusunda müzdarip değilim. öyle çok çatırtı patırtı sallantı yok fakat ilerde ne olur bilemem. koltukları gayet rahat. arka tarafta da çok rahat seyahat edildiğini söylüyorlar. aracın görüş açısı büyüklüğünden mütevellit bir miktar bazen zorlasa da yine de fena sayılmaz. geri görüş kamerası ile park asistanı çok iyi çalışıyor ve hayat kurtarıyor.

rlink 2'nin telefonla etkileşimi çok güzel fakat menüler arası geçiş pek iyi değil. özellikle radyo frekansları çok saçmalıyor, birbirine karışıyor dokunmatikte. servise götürdüm kronik dedi, güncelleme haziranda gelecek demişlerdi. renault fransa'ya kadar yazdım bu saçmalığı zira power fm'e bastığınızda akra fm çıkması aşırı sinir ediyor beni. ses sistemi de pek iyi değil, ortalama denir mi bilmiyorum bile.

fiyat olarak da muadillerine göre iyi bir skalada. yakın zamana kadar sıfır dizel otomatik suv kategorisinde aynı dolulukta 150bin tl altına alınabilecek tek araçtı ama son zamlarla tabi bu düzen bozuldu. fakat yine de fiyat performans açısından çok başarılı bir model. sadece satış fiyatı değil, sürdürelibilri maliyeti de düşük. bakım 20bin km'de bir ve dizel manuel için 700tl civarı. aynısı qashqai için 10.000km'de 1200-1300 civarı sanırım (yanlışsam düzeltin). ayrıca renault servis ağı, parça vs açısından da ülkemizde çok başarılı herkesin malumu. zaten qashqai ile aynı hatta ispanya'da üretiliyor. bu sebeple alt takımları, amortisötleri gayet kalitelidir. yalnış bilmiyorsam iki araç için %35 civarında aynı parçalar kullanılıyor.

motor 1.5 dci zaten kendini kanıtlamış, mercedeste bile kullanılıyor. benimki manuel ama otomatik alacaklar için de edc şanzıman da çok sorunsuz bir sistem. manuel için konuşursam vites topuzu biraz oynak, yabancı forumlarda "notchy" olarak adlandırmışlar. bu biraz kötü açıkçası. debriyaj da biraz sert, yorabiliyor. belki ayar yaptırılabilir. önceki arabamda ayar sebebiyle başıma iş aldığım için dokundurmadım ben ama rahatsız edebilecek seviyede sert bir debriyaj var. lakin vites geçişleri gayet güzel.

aracın görüntüsünü ben beğeniyorum tabiiki hormonlu clio biraz ama led farlar, kaslı görüntü bence göz alıcı. ben lacivertini kullanıyorum, hoşuma gidiyor. kırmızısı ve fümesi de fena değil. ancak beyazının çok basit göründüğünü düşünüyorum.

güvenlik açısından da crash test sonuçları tatmin edici seviyede iyi. airbag donanımı da gayet yeterli. araç kullanırken genel itibariyle güven veren bir sürüşe sahip.

camların kontrol edildiği düğmelerde ışıklandırma yok. torpidoda da yok. ama sanırım 2017 sonrasında bunları düzeltmişler. aynalar otomatik katlanmıyor ama tek tuşla içerden kapatabiliyorsunuz, bu olayı rahat gayet, sıkışık bir sokakta içerden tık diye katlayabiliyorsunuz. sürücünün yanındaki kol koyma yeri ve içi gayet geniş. yalnızca içecek koyma kısmını biraz engelliyor ve ileri geri hareketi yok, sabit. kapılardaki alanlar da küçük max 0.5lt su sığar fakat kolçak içini de kullanabilirsiniz. arka koltuklar için klima çıkışı olsaydı daha iyi olurdu. bir de sadece şöfor camı tek tuşla açılıp kapanıyor, diğer camlar için basılı tutmak lazım.

özetlersem, suv kategorisinde fiyat bağlamında çok başarılı bir model. yakıt tüketimi çok çok iyi. konfor ve kullanım açısından beklentiye göre değişmekle beraber beni gayet mutlu eden ve yeterli gelen bir araç.

edit: yakıt tüketimi ile ilgili bilgiyi net vereyim.

şehir içi 5.7 lt (ortalama hız 26km/h istanbul trafiği)
    şehir dışı 4.9lt. ortalama hız 89km/h, istanbul-samsun, 850km'lik yolculuğın yarısı otobanda 125-130km/h ile, kalanı ise inişli çıkışlı. büyük oranda hız sabitleyici açıktı.
  • mazda cx-5'in segmentindedir.
  • bugün 1.5 dci 110bg edc şanzımanlı icon panoromik tavanlı modelini test ettiğim araç. 110 bg 1.5 motor kadjar'da hiç isteksiz değil çift kavramalı 6 ileri edc şanzıman nissan'da kullanılan cvt şanzımandan daha iyi kesinlikle. onun dışında rlink olayı çok güzel gösterge renklerini vs. değiştirmek iyi. ayrıca multimedya özellikleri ve navigasyon ile işlevsev bir şey. arka koltuk diz ve baş mesafesi kompakt suvlara göre iyi. deri-kumaş döşeme rahat. plastik kalitesi orta karar diyebiliriz. bagaj hacmi 472 lt ve bölmelerle bence fonksiyonel bir yapısı var. açılır tavan yok sadece cam tavan olarak kullanılıyor 3000 tl gibi bir fiyatı var tercih meselesi güneş çok vurabilir film çekilebilir sonrasında ama iç mekanı bence ferahlaştırıyor. ben genel olarak sınıfına göre beğendim.

fiyat ve özellik olarak bakacak olursak:

- neredeyse fiyatlarda hiç esneme yok sadece oyak indirimi var bildiğim kadarıyla.

- touch modeli ile icon modeli arasında farklar bence belirgin diyebilirim. ikisine de hiç paket eklemeden model fiyati olarak farkı 8.050 tl.

-touch dizel manuel modeli alınacaksa muson paketi(otomatik klima, yagmur ve far sensoru) 2000 tl ve macera paketi (tavan raylari, karartılmış camlar) 1200 tl olan eklenmeli böyle olunca 75.500 tl olan araç stepne 350 tl metalik boya 1000 tl ile 80.050 tl oluyor.

- ayrıca 4 çeker tercih edenler için kadjar'ın tek 4x4 seçeneği 1.6 dizel 130bg icon manuel modelidir. bunun fiyatı 95.500 tl'dir.

- ben hiç paket almam diyene 69.500 tl'ye 1.2 130bg benzinli manuel touch modeli olabilir.

- dizel icon manuel modeline gelince 83.550 tl fiyatı var. metalik boya stepne ile 84.900 tl ediyor.

touch ve icon farklarına bakacak olursak:

ön park sensörü
    şerit takip sistemi
    katlanır yan aynalar
    rlink 2 multimedya 7" dokunamatik ekran
    navigasyon
    geri görüş kamerası
    otomatik yanan uzun kisa farlar
    katlanır ön koltuklar
    tek tuşla katlanan arka koltuklar
    arka koltuk kol dayaması
    parçalı deri/kumaş koltuk
    otomatik klima (touch muson paketi)
    otomatik far (touch muson paketi)
    yagmur sensoru (touch muson paketi)
    tavan rayları (touch macera paketi)
    karartılmış camlar (touch macera paketi)

ayrıca sadece icon donanım seviyesiyle alınabilecek paketler:

- panaroma(cam tavan, kararan ayna) 3000 tl
    - keşif(360° ve eller serbest park, acil fren destek, kör nokta uyarı sistemi) 5000 tl
    - kutup(deri koltuk, ön koltuklarda ısıtma, elektronik sürücü koltuğu, nappa deri direksiyon) 5500 tl
    - 19" jant 2500 tl.

ayrıca manuel modellerle edc şanzımanlı modeller arasında 10.000 tl fark var.

sonuç olarak bence sınıfına göre iyi bir araba ve satışları da renault'u tatmin edecektir. 1.5 dci icon manuel modeli 84.900 tl ile en mantıklı seçim gibi eklenecek paketler ve şanzıman da tercih meselesidir.
  • kompakt suv akımına epeydir kayıtsız kalan renault'un, sonunda elindeki başarılı qashqai* reçetesini uygulamaya geçirip, 4. nesil clio* ile başlayan tasarım çizgisine ve bu sınıfa uygun bir dış ve iç tasarım ile birlikte piyasaya sürdüğü modeli.

başlıca rakibi ile giriş seviyesi donanımlarını esas alarak sadece fiyat odaklı ufak bir karşılaştırma yapacak olursak;

qashqai'nin başlangıç modeli 1,2 lt. turbo 115 ps'lik bir motora sahip ve 69.000 tl isteniyor bu model için. ayrıca bu motoru otomatik şanzıman ile satın almak da mümkün.
    kadjar'da yine 1,2 lt. turbo motor var ancak gücü 130 ps. başlangıç fiyatı 69.500. ne yazık ki kadjar'da benzinli motor ile otomatik şanzıman seçeneği yok.

dizel cephesinde ise her iki araçta da aynı motorlar var ancak qashqai'de 1,5 lt. 110 ps'lik motor sadece manuel şanzımanla alınabilirken, 1,6 lt. 130 ps'lik motor hem manuel hem otomatik şanzımanla alınabiliyor.

kadjar'da 1,5 lt. 110 ps'lik motor hem manuel hem otomatik şanzımanla sunuluyor, 1,6 lt. 130 ps'lik motor ise şimdilik sadece manuel vites ve 4 tekerlekten çekiş sistemi ile satılıyor.

kadjar 1,5 lt. 110 ps dizel motor otomatik şanzıman seçeneğini 86.000 tl'ye sunarken, qashqai 91.000 tl'ye 1,6 lt. 130 ps dizel motor, otomatik şanzıman sunuyor.

giriş seviyesi donanımlarında kadjar'ın bir tık (evet ufak da olsa) önde olduğunu söylemek lazım.
  • suzuki vitara gibi yakıtı oluk oluk içen 1600 cc benzinli motordan başka opsiyonu olmayan bir kütükle kıyaslanması tuhaf gerçekten.
  • televizyonlarda dönmeye başlayan reklamında çalan şarkı için:
    (bkz: my silver lining)
  • yokuş kalkış desteği ismiyle müsemma yokuşta kalkışlarda devreye giren bir özelliktir.
    yani araba fren vasıtasıyla tamamen durmazsa ve kalkışa geçmezse devreye girmez.
    başka arabalarda araba ne kadar yavaşlasa da yokuşu tırım tırım tırmanması yokuş kalkış desteğinin değil tork konventörlü otomatik vitesinin çalışma prensibiyle alakalıdır. çift veya tek kavramalı robotize şanzıman varsa ve kavrama algoritması tork konventörü taklit edecek şekilde ayarlanmamışsa gaz verilmeyince ve frene basmayınca kendi kendine yokuşu tırmanamayabilir, hatta geri gidebilir. bu arabada kullanılan teknolojinin doğal bir sonucudur, kafaya takılacak bir şey değildir, yokuş kalkış desteğinin görevi de değildir.
  • diğer bütün araçlarda da olduğu gibi inanılmaz pahalanan araç. ekim 2017'de 123 bin tl'den satılan dizel manuel icon sıfır modeli, haziran 2018'de 173 bin tl'den listede. 8 ayda %40 zam. şaka gibi. bu araç şuan ülkemizde 100 asgari aylık ücret fiyatına satılıyor. asgari ücretli birinin tam 8.5 yıllık kazancına eşit. aynı araç avrupa'da aşağı yukarı 30.000eur civarından satılıyor. yani asgari ücrete göre 20 ay civarında bir ödeme. alım gücümüz resmen 5'te 1 düşük. yazık vallahi yazık, şu araba çok normal sıradan kıçı kırık bir renault ya.
hesabın var mı? giriş yap