• çok kaliteli çizimlere sahip animasyon filmi. hikayesi daha önce çıkan hikayelerin bir karması adeta ama sonuna kadar sıkılmadan izleyebilirsiniz.
  • uzun zamandır ekrana bu kadar sevinçle, mutlulukla, iştahla bakmamıştım.

mükemmel bir iş.

8.5/10
  • güzel bir animasyondu fakat vermek istedikleri mesajı gözümüze sokmuşlar. bunu zekice yapan ve hem çocukları, hem büyükleri eğlendirmesini bilen filmler var. bu film pek onların yanına yaklaşamıyor.

animasyon kalitesine ise diyecek bir şey yok. gerçekten harikaydı. teknoloji ilerledikçe bu işi mükemmelleştirmeye devam ediyorlar.
  • müthiş güzel saçlara sahip karakterlerin yer aldığı animasyon. filmde yer alan raya dinsey'in en son prensesi, toplamda 13. prensesidir.
  • senaryosunun tamamını şuradan okuyabileceğiniz film.
  • hikaye fikri olarak belki de güçlü bir seriye dönüşebilecek kalitesi mevcut olan animasyon film.

--- spoiler ---

film içerisinde iyi-kötü olayını siyah beyaz değil de gri olarak yansıtmaya çalışmışlar, hikaye özelinde çok iyi olmuş fakat sanki biraz daha siyah ve beyaz olayını işleseler en azından bazı karakterler özelinde çok iyi olurdu.

ülkenin bölgelere ayrılması ve her birinin farklı bir özellik alması çok güzel bir detay olmuş ama bunu daha çok kullanabilirlermiş.

bu iki olay dışında oldukça başarılı bulduğum bir disney animasyonu ve açıkçası şu dönemde değil de sinemaların açık olduğu bir zamanda bu film çıksaydı büyük ihtimalle frozen gibi çok ön plana çıkabilirdi.
    --- spoiler ---
  • noi ve çetesi efsane olmuş.

ay nasıl tatlışlar allah'ım yarappim, bayıldım ^_^
  • hiçbir siki beğenmeyen timin iş başında olduğunu gördüğümüz animasyon filmi.

güzeldi ya, özellikle dövüş sahneleri. görsellik de muazzamdı, ayrıca karakterlerin saç stillerine bayıldım. konusu iyi ama işleniş öyle ahım şahım değildi kabul.
  • ilk fragmanı yayınlanan yeni disney animasyonu: https://www.youtube.com/watch?v=9bpmtr-ns9s

fena durmuyor, özellikle soundtrack şahane olacak gibi. elsa ve moana'nın ardından raya ile disney prenseslerinin geçirdiği değişim iyice belirginleşecek galiba.

bu arada disney vizyon tarihi için hala mart 2021 diyor ancak pandeminin gidişatına bakılırsa ya ertelenecek ya da sayılı salonda gösterime girip kısa sürede disney plus'a gelecek. diğer türlü martta geniş çaplı bir vizyon görmesi çok zor.
  • görsel anlamda çok iyi olmasına rağmen senaryo anlamında çok büyük gedikler barındıran bir film. müziklerini de pek beğenmedim.

--- spoiler ---
    filmin ana teması güven üzerine kurulu. sürekli işte insanlar birbirine güvenmezse bu dünya cehenneme döner falan tarzında mesajlar var. başroldeki ejderhamız da bu modda ve sürekli güvendiği insanlardan kazık yemesine rağmen güvenmeye devam ediyor. birinde ölümden dönüyor, birinde bağrına ok yiyor, yine gidip ok atana sarılıyor falan. kusura bakmayın ama herkese güvenin, herkesi sevin kazık yeseniz de güvenmeye devam edin mesajı bana doğru gelmiyor. maalesef herkes iyilik dolu değil bu dünyada. karşılıklı güven bu kadar basit işlenilecek bir konu değil.

ikinci mevzu, izlerken yönetmen shayamalan’ın signs filmindeki gibi hissettim. bana biri şunu anlatsın. karşınızda suya zaafı olan bir düşmanınız var, sizinse yağmur yağdırma gücünüz var. allah aşkına nasıl bir salaklık yapıp bu düşmana yenilebilirsiniz? karşı tarafın hiç şansı yok ki!

üçüncü mevzu, filmin sonunda raya sözde güvenip elindeki kristal parçasını azılı düşmanına veriyor. onu görünce diğer arkadaşları da onu takip edip ellerindeki parçaları teslim ediyor ve işi oluruna bırakıyor. şimdi dünyanın yok olmak üzere olduğu bu noktada zaten taşı alan karakterin hiç bir seçim şansı yok ki, mecburen parçaları birleştirip kristali oluşturacak ve dünyayı kurtaracak. dolayısıyla aslında raya o kıza güvenmiş olmuyor, onu bu şekilde köşeye sıkıştırmış oluyor.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap