• bir albüm hakkında tek kelime dahi etmeden, o albümün dinleyicide yarattığı hissiyatı dahiyane bir şekilde betimlemeyi başaran review'lara da ev sahipliği edebilen site... ki ben bu siteye çoğunlukla review okumak için giriyorum ve içlerinde en sevdiklerim bunlar. bir-iki tanesini buraya aktarayım ki ne demek istediğim anlaşılsın efendim. buyrun:

tim hecker - radio amor:

"i started taking melatonin again this week. don't remember why, as i hadn't taken it in over a year. been getting into deep ruts of negative energy lately, and i'd just had enough, i suppose. i wanted an excuse to stop working and sleep. some interesting things have happened in result. ı'm remembering my dreams more, and they're much more exciting. on tuesday night i adventured through a deserted semi-dystopian version of my city alongside a girl with an undercut, nose ring, and a full-color tattoo sleeve on her right arm. we removed brick walls to make paths and ran under the translucent soft orange/green glow of floating skyscraper lights. we sipped drinks at a smoky discothèque while the dj played songs just for us.

another thing that i noticed on these nights was that i would invariably wake up early in the morning, assuming my alarm clock was just about to go off and i'd have to pull myself out of bed to start another long day. but every time i checked the clock, it was only five a.m. the moment when you know you have another hour and a half as opposed to seven minutes of sleep left is a sublime one. i'm not sure where this habit came from, but for some reason i started moving from my bed to my sofa underneath the window early in the morning, covering myself completely with an afghan and falling asleep on the myriad of thrift-store pillows i left lying around, so that when i actually wake up it has more to do with the sunlight coming in the window than anything. it makes the last few minutes of sleep seem just a bit more meaningful.

sometimes - and this here has nothing to do with melatonin or sleep, and maybe nothing to due with this particular recording - sometimes when i walk around my neighborhood alone and admire the homes, the comfortable three-story houses and flats and old apartment buildings, porches and balconies littered in bicycles and ivy, sometimes i'm reassured that right now, at that particular moment in time and space, i don't want to be anywhere else."

black tambourine - complete recordings:

"what's worse - being there or not being there? if you're there you can share yourself with everyone else; if you're not there no one can misinterpret you. well i don't want to talk to anyone, i don't want to force connections, i'm sick of saying "have a good one" to every customer coming through my lane, i don't like how i'm suddenly self-conscious about everything i do and say and project after a couple years of living free and easy (mentally), i'm sick of explaining things, i'm sick of having to explain things, i'm sick of that weird distance that manifests itself when somebody expects an explanation that i can't give to them.

i'm not even that blue, at least not as much as it sounds like, i'm just done, indifferent, i want to separate myself from everything at this point, i'm sick of all my little projects and things and texts on a daily basis and being this guy that you and your friends know, cause you don't know, how could you know when i don't even know? those days when you wake up and you never quite get comfortable no matter how much you stretch - that's where my mind is at. long fingernails you forgot to trim and now you're stuck at work for seven hours and with every little action you perform those uncomfortable fingertips flare in your head like regrets.

and this isn't even the first time, but after so many times falling down and getting up again i wonder if i'm even making any progress. "oh, that's just part of life, you know," yes, i know, but is that the only part? am i capable of learning from my mistakes, or am i only learning to make more mistakes and to do more damage in ways i wasn't capable of before? my daydreams are variations of the same woman, the same romance, and for all i know she doesn't even exist. am i endearing or pathetic? am i a good dancer or does my body just move around when i hear things? even the music gets worse. that's been one of the only constants and i don't know. adding to the album collection, one more lp, one more song, one more band, one more genre, who cares at this point. i doubt music is going to change my life anymore than it already has.

but this sound, these 40 minutes, if nothing else, its a safe place, but just for the time being.

i'm going back to bed."
  • bugün arayüzü yenilenmiş olan site. albüm puanları ve en iyi albümler listeleri değişmiş. arayüzün modernleştirilmesi gerekiyordu ancak site eski akıcılığında değil, kasmalar oluyor. zaman içerisinde oturmasını umuyorum.
  • dandik teknoloji forumlarını andıran arayüzü ilk bakışta itici gelse de keşfettiğimden beri müzik kültürümü çok çok geliştirmemi sağlamıştır.

hafif ukala ve toksik fakat oldukça da kaliteli ve bilgili bir popülasyonu var. dinlemediğim bir albüm hakkında en net fikri hala buradaki rating'inden alıyorum.
  • müzik database'inde çok fazla eksiği ve hatası olan site. bunun nedeni, üye olup eklemeler ve güncellemeler yapanlara kolaylık sunmayan demode form kalıpları.

muhtemeldir ki sonemic darbesinden kaynaklanan bir yozlaşma yaşanıyor.
  • your predicted rating diye bir aparat eklemişler. bir albüme oy vermeden önce daha önce kullandığınız oylardan yola çıkarak sizinle aynı müzik zevkine sahip kişilerin oy vermek istediğiniz gruba verdikleri oyların ortalamasını gösteriyor. tabi bunun için belli bir oy verme geçmişine sahip olmanız ve o albümün belli bir miktarda oy almış olması gerekiyor. takip edilen başarılı konsept.
  • atmosferik yarrak metalci ve hiphopçı tayfa bi siktirip gitse daha objektif listeler göreceğimiz site. bu sikikler yüzünden yılın en iyi albümleri listelerinin yarısından çoğu bayık metal ve rap albümleriyle dolup taşıyor. hiçbir türü ayırmadan dinlerim ama gerçekten bunların ilk sıralara yerleştirdiği çoğu albüm asla o sıraları haketmeyen vasat ve klişe işler.
  • en iyi film listesi imdb'den kat kat iyidir. bunda komünitesinin bir kısmının "you probably never heard about it" tarzı yavşaklıkta olması önemli bir etkendir diye düşünüyorum. en azından ilk yüz film arasında dünyadaki tüm filmlere böylece ortak bir dağılım oluşuyor.
    mesela şu vatandaşın zevkleri çok ilginç fakat bir diğer yandan da çok faydalı bir rehber olabiliyor.
    https://rateyourmusic.com/~antiwarhol

fakat müzik hakkında aynı şeyi düşünmüyorum, bu sefer de metal/grindcore komünitesinin genişliği listelerde garip technical death metal gruplarının falan üst sıralarda olmasına sebep oluyor. benzer bir durum sputnikmusic'te de vardı diye hatırlıyorum.
  • https://rateyourmusic.com/films/chart

ilginç şekilde en iyi filmler listesi harika.
    imdb'nin, pelerinli süper kahraman, çizgi roman ve duygu sömürüsü dolu popülist çöplüğünden bin kat daha iyi, hatta neredeyse kalıbımı basarım diyebileceğim bir liste olmuş.
    karantina günlerinde izleyecek film arıyorsanız en baştan başlayıp gidebilirsiniz artık listede izlemediğiniz ilk film kaçıncı sıradaysa. ilk 100'e baktım hepsi izlenir.
  • dinlerken ağlayarak yataklara düştüğüm, hayatımın albümü dediğim, param yokken internetten dinleyebileceğim halde gidip para biriktirip dvdsini aldığım albümlere "çöp, ergen albümü, bunu ancak geri zekalılar dinler, birinci saniyede kustum kapadım" tarzı reviewlar yazıldığını okuyunca beni hafiften üzen site. ama yine de seviyorum çünkü bazen sizin dümdüz dinleyip hakkında pek bir şey düşünmediğiniz albümlerdeki şarkıların altına anılarını yazanlar, tek tek şarkılarda kullanılan bütün enstrümanları yazanlar (böyle manyak bir adamla karşılaşmıştım, nickini tekrar bulamıyorum), en sevdiği şarkılardaki sözleri yazanlar oluyor ve şarkılara başka bir boyut katıyorlar. dinlerken onları tekrar hatırlıyorsunuz. bir de 2000'lerin stilinden kalma web sitesi çok çok sevimli hehe.
hesabın var mı? giriş yap